חרף ההאשמות: ועדת המשפט של הסנאט אישרה את מועמדותו של ברט קבאנו לעליון

הוועדה קיבלה את הצעת הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק, לשון המאזניים בהצבעה, לדחות את ההצבעה במליאה בשבוע כדי לאפשר חקירת FBI של הטענות לתקיפה מינית

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבאנו מעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט, אתמול
קבאנו מעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט, שלשוםצילום: POOL/רויטרס

ועדת המשפט של הסנאט בארה"ב אישרה היום (שישי) את מינויו לעליון של השופט ברט קבאנו, ששלוש נשים סיפרו שהטריד אותן מינית. הצבעתם של 21 חברי הוועדה - 11 רפובליקאים שתמכו במינוי ו-10 דמוקרטים שהתנגדו - נערכה יום לאחר השימוע שנערך לקבאנו עצמו ולאחת המתלוננות, ד"ר כריסטין בלאזי פורד.

הוועדה החליטה לאחר אישור המינוי לאמץ את הצעתו של הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק, לשון המאזניים בהצבעה, שקרא לדחות בכשבוע את ההצבעה במליאת הסנאט כדי לאפשר בפתיחת חקירת FBI בנושא. אם ממשל טראמפ יאשר את בקשת הוועדה, החקירה תתקיים במשך שבוע, ממצאיה יוצגו לסנאט, ורק לאחר מכן תתקיים הצבעה סופית על מינוי קבאנו. גם המנהיגות הרפובליקאית בסנאט החליטה לתמוך בהצעה.

הסנאטור פלייק (במרכז) בוועדת המשפט של הסנאט, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

"המדינה הזאת נקרעת פה לגזרים ואנחנו חייבים להבטיח שנעשה בדק בית", אמר פלייק, "אני סבור שיהיה זה נאה לדחות את ההצבעה הכללית לא יותר משבוע כדי לאפשר ל-FBI לערוך חקירה מוגבלת בזמן וטווח בהתייחס להאשמות הנוכחיות".

פלייק הודיע במהלך היום כי יצביע בעד המינוי של קבאנו, לאחר שנמנע מלחשוף את כוונותיו עד כה, ונחשב למי שיכול לסכל את מינוי קבאנו אם יצביע נגד. זמן קצר לאחר מכן, כאשר יצא מהדיון בוועדה בצהריים, התעמתה עמו במעלית אשה שעברה תקיפה מינית. "אתה מעביר מסר לכל הנשים שהן לא חשובות, שהן צריכות לשתוק. אתה אומר לי שהתקיפה שלי לא חשובה", הטיחה בו.

נשים מתעמתות עם פלייק אחרי שהודיע כי יתמוך במינוי קבאנו

הוועדה אישרה בהצבעה הערב את מינוי קבאנו על פי חלוקה מפלגתית, כאשר כל הדמוקרטים בוועדה הצביעו נגדו וכל הרפובליקאים הצביעו בעדו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירך על אישור המינוי בוועדת המשפט של הסנאט ואמר כי לא שקל לרגע לוותר עליו. טראמפ הוסיף כי לדעתו עדותה של פורד אתמול בסנאט היתה "משכנעת מאוד" וכי "היא נראית אשה בסדר גמור בעיני".

כדי לקבל את אישור מליאת הסנאט, קבאנו יצטרך לזכות בתמיכתם של לפחות 50 סנאטורים. עד כה, כמעט כל הסנאטורים הדמוקרטים הודיעו שיצביעו נגדו, וכמעט כל הרפובליקאים התחייבו להצביע בעדו. ארבעת הקולות המתנדנדים הם הסנאטורית הדמוקרטית היידי הייטקמפ ממדינת צפון דקוטה, הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין ממדינת מערב וירג'ינה, והסנאטוריות הרפובליקאיות סוזן קולינס ממדינת מיין וליסה מורקובסקי ממדינת אלסקה.

הפגנה נגד מינוי קבאנו מחוץ לבית המשפט העליון, אתמולצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

עדותם של קבאנו ופורד בפני ועדת המשפט שודרה אתמול בכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב וריתקה מיליוני צופים ומאזינים. קבאנו, שופט בית המשפט לערעורים ומרצה למשפטים בן 53, בכה פעמים רבות לאורך השימוע וטען כי מדובר במסע הכפשות נגדו. "אלה הן הכפשות, חד וחלק, והן פוגעות בשיח הציבורי שלנו". לדבריו, "המאמץ המתואם להרוס את שמי הטוב לא יוציא אותי החוצה. איומי האלימות הנתעבים נגד המשפחה שלי לא יניאו אותי. רצח האופי הזה בדקה ה-90 לא יצליח".

ד"ר פורד, לעומתו, הצליחה לשמור על קור רוח לאורך רוב השימוע, גם בזמן שתושאלה על ידי חוקרת מטעם הסנאטורים הרפובליקאים. היא חזרה על טענתה כי קבאנו תקף אותה, "ב-100%". בהצהרתה היא אמרה: "במשך תקופה מאוד ארוכה, פחדתי יותר מדי והתביישתי יותר מדי לספר למישהו את הפרטים...שכנעתי את עצמי שמשום שברט לא אנס אותי אני אוכל להמשיך הלאה ופשוט להעמיד פנים שזה מעולם לא קרה. סיפרתי לבעלי לפני שהתחתנו שעברתי תקיפה מינית. מעולם לא סיפרתי את הפרטים למישהו עד מאי 2012, במהלך כמה חודשים של טיפול פסיכולוגי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ