טראמפ אישר: ה-FBI יחקור את הטענות נגד קבאנו, ההצבעה על מינויו תידחה בשבוע

אתמול הודיעו שני סנאטורים רפובליקאים, ג'ף פלייק וליסה מורקובסקי, שהם תומכים בחקירה קצרה של ההאשמות בהטרדה ותקיפה מינית נגד המועמד. קבאנו: אמשיך לשתף פעולה עם בדיקות הרקע

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבאנו מעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט, אתמול
קבאנו מעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט, שלשוםצילום: POOL/רויטרס

הבית הלבן הורה ל-FBI הלילה (שישי) לחקור את הטענות בעניין הטרדה ותקיפה מינית נגד המועמד לבית המשפט העליון, ברט קבאנו. לפי הודעת הבית הלבן, החקירה צריכה להיות בת פחות משבוע, ואחריה מליאת הסנאט תחליט אם למנות את קבאנו לעליון.

בתגובה להודעת הבית הלבן הודיע קבאנו: "במשך התהליך רואיינתי בידי ה-FBI ואתמול עניתי תחת שבועה לשאלות סנאטורים ועורכי דינם. עשיתי כל מה שהם ביקשו ואמשיך לשתף פעולה". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ, "הרגע החלה, הלילה, חקירת ה-FBI השביעית של השופט ברט קבאנו. יום אחד יכירו בו כשופט דגול של בית המשפט העליון של ארה"ב!". 

הסנאטור פלייק (במרכז) בוועדת המשפט של הסנאט, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

ועדת המשפט של הסנאט, ובה 21 חברים, אישרה קודם לכן את מועמדותו של קבאנו, והעבירה את ההחלטה למליאת הסנאט. במהלך ישיבת הוועדה, הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק, שהודיע קודם לכן שיתמוך במינויו של קבאנו, סייג את תמיכתו.

פלייק הבהיר שאף שהוא מצביע בעד קבאנו בוועדה, הוא יצביע בעד המינוי במליאת הסנאט רק אם ה-FBI יחקור את טענותיהן של שלוש הנשים שהאשימו את המועמד בהטרדה ותקיפה מינית. "המדינה הזאת נקרעת פה לגזרים ואנחנו חייבים להבטיח שנעשה בדק בית", אמר פלייק, "אני סבור שיהיה זה נאה לדחות את ההצבעה הכללית לא יותר משבוע כדי לאפשר ל-FBI לערוך חקירה מוגבלת בזמן וטווח בהתייחס להאשמות הנוכחיות".

נשים מתעמתות עם פלייק אחרי שהודיע כי יתמוך במינוי קבאנו

שעות אחר כך הודיעה סנאטורית רפובליקאית נוספת, ליסה מורקובסקי, שגם היא תומכת בעריכת חקירה. לרפובליקאים רוב של שניים בלבד בסנאט, וללא קולותיהם של שני הסנאטורים הרפובליקאים מנהיגות המפלגה היתה מסתכנת בהפסד בהצבעה. שלושה סנאטורים נוספים שטרם הודיעו כיצד יצביעו הם הסנאטורית הדמוקרטית היידי הייטקמפ ממדינת צפון דקוטה, הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין ממדינת מערב וירג'ינה, והסנאטורית הרפובליקאית סוזן קולינס ממדינת מיין.

אתמול נערך שימוע לקבאנו ולמתלוננת נגדו, ד"ר כריסטין בלאזי פורד. עדותם של קבאנו ופורד בפני ועדת המשפט שודרה בכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב וריתקה מיליוני צופים ומאזינים. קבאנו, שופט בית המשפט לערעורים ומרצה למשפטים בן 53, בכה פעמים רבות לאורך השימוע וטען כי מדובר במסע הכפשות נגדו. "אלה הן הכפשות, חד וחלק, והן פוגעות בשיח הציבורי שלנו". לדבריו, "המאמץ המתואם להרוס את שמי הטוב לא יוציא אותי החוצה. איומי האלימות הנתעבים נגד המשפחה שלי לא יניאו אותי. רצח האופי הזה בדקה ה-90 לא יצליח".

הפגנה נגד מינוי קבאנו מחוץ לבית המשפט העליון, אתמולצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

ד"ר פורד, לעומתו, הצליחה לשמור על קור רוח לאורך רוב השימוע, גם בזמן שתושאלה על ידי חוקרת מטעם הסנאטורים הרפובליקאים. היא חזרה על טענתה כי קבאנו תקף אותה, "ב-100%". בהצהרתה היא אמרה: "במשך תקופה מאוד ארוכה, פחדתי יותר מדי והתביישתי יותר מדי לספר למישהו את הפרטים...שכנעתי את עצמי שמשום שברט לא אנס אותי אני אוכל להמשיך הלאה ופשוט להעמיד פנים שזה מעולם לא קרה. סיפרתי לבעלי לפני שהתחתנו שעברתי תקיפה מינית. מעולם לא סיפרתי את הפרטים למישהו עד מאי 2012, במהלך כמה חודשים של טיפול פסיכולוגי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ