ממשל טראמפ מעריך: הטמפרטורה הממוצעת בעולם תעלה בכ-4 מעלות צלזיוס עד 2100

בדו"ח של משרד התחבורה נכתב כי הנזק כבר נעשה, ולכן ממשל טראמפ רשאי לשנות תקנות המגנות על הסביבה. בין ההשפעות האפשריות של ההתחממות לפי הדו"ח: הצפת מנהטן ומיאמי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף עמוס במהלך גל חום בצרפת, באוגוסט
חוף עמוס במהלך גל חום בצרפת, באוגוסטצילום: ERIC GAILLARD/רויטרס
הארץ

ממשל טראמפ מעריך שאם לא ייעשו שינויים משמעותיים, עד שנת 2100 תעלה הטמפרטורה הממוצעת בעולם בכ-4 מעלות צלזיוס ביחס לטמפרטורה הממוצעת ב-1880. לפי דו"ח שנכתב על ידי משרד התחבורה בארה"ב ומפרט את השפעת תעשיית הרכב על הסביבה, עליית הטמפרטורות תגרום לנזקים בלתי הפיכים: הצפתם במים של חלקים ממנהטן וממיאמי, גלי חום תדירים ופגיעה בשוניות האלמוגים.

הדו"ח נכתב על מנת להצדיק את החלטת הנשיא דונלד טראמפ להקפיא תקנות שיגדירו שימוש יעיל יותר - ומזהם פחות - בדלק במכוניות ובמשאיות קטנות. לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", הדו"ח קובע כי עליית הטמפרטורות תתרחש, כי הנזק כבר נעשה, והקפאת התקנות לא תשנה זאת. בין השנים 1880 ל-1986 עלתה הטמפרטורה הממוצעת בחצי מעלה, ולפי הדו"ח היא תעלה ב-3.5 מעלות צלזיוס נוספות עד לסוף המאה.

שריפה בקליפורניה, לפני כחודשייםצילום: HANDOUT/רויטרס

מנהיגי העולם הבטיחו לפעול על מנת למנוע עליית טמפרטורה של יותר משתי מעלות עד ל-2100, אך לא נעשות פעולות דרסטיות מספיק על מנת לעמוד ביעד זה. המדענים המצוטטים בדו"ח האמריקאי אמרו כי יש לעשות שינויים מאסיבים - דוגמת הפסקת השימוש בדלק מאובנים (נפט, גז, פחם) - שאינם אפשריים בכלכלה הנוכחית.

"הדבר המדהים הוא שהם אומרים שפעילות אנושית גורמת נזקים ענקיים לסביבה ולחברה, ואז הם מודיעים שלא יעשו דבר כדי לעצור את זה", אמר ל"וושינגטון פוסט" מייקל מקראקן, מדען בכיר המתמחה בשינויי האקלים. מאז פרש טראמפ מהסכם האקלים בפריז, שנחתם ב-2015, ממשלו פועל על מנת לבטל או לשנות תקנות קיימות המיועדות לצמצם הפרשה של גזי חממה.

הדו"ח, באופן כללי, מעיד על הקרע המתרחב בין טראמפ, שכינה את ההתחממות הגלובלית "מזימה", לבין אנשי המקצוע בממשלו. הדו"ח הזה, כמו רבים לפניו, מאשש את הקשר בין התנהגות אנושית לשינוי האקלים, קשר שלפחות במסמך אחד של הבית הלבן נכתב כי "אולי כדאי פשוט להתעלם ממנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ