איך הגיעה "אמא נמרה" למרכז פרשת השופט קבאנו

כשעלה שמו של קבאנו כאחד המועמדים לעליון, תיארה אותו איימי צ'ואה, מרצה למשפטים בייל ודמות שנויה במחלוקת, כ"מנטור עבור נשים". אך כעת מתברר שמי שהיתה מתומכותיו הבולטות עשויה להוביל למפלתו

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'ואה ורובנפלד עם בנותיהם, ב-2011
צ'ואה ורובנפלד עם בנותיהם, ב-2011צילום: © Gail Albert Halaban / Corbis

אחת הפעולות הראשונות של אנשי ה-FBI שחוקרים את ברט קבאנו, מועמד לבית המשפט העליון ששלוש נשים העידו כי הטריד או תקף אותן מינית, היתה ליצור קשר עם דברה רמירז. רמירז, שטענה שקבאנו דחף לפניה את איבר מינו כשהשניים למדו באוניברסיטת ייל, איננה החוט המקשר היחיד בין קבאנו למוסד היוקרתי. האוניברסיטה הפכה בעל כורחה למוקד התרחשות מרכזי בפרשת קבאנו גם משום שלשופט קשרים עבותים עם הפקולטה, בה למד ולימד, וקשר נפיץ במיוחד עם אחת המרצות בה, שהיא גם אחת האמהות המוכרות בארה"ב.

בעשור האחרון עבדה פרופסור איימי צ'ואה, אחת הנשים המרכזיות בפקולטה וסופרת מוכרת בארה"ב המכונה "אמא נמרה", בצמוד עם קבאנו. היא היתה, ועודנה, חברה בוועדה שסייעה לבוגרי המחלקה למשפטים באוניברסיטת ייל להשתלב בהתמחויות נחשקות אצל שופטים והעידה שמתוך 10 בוגרי האוניברסיטה ששלחה להתמחות אצל קבאנו, 8 היו נשים. כששמו של קבאנו עלה בדיונים כמועמד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, צ'ואה היתה מתומכיו הבולטים ביותר. במאמר דעה שפורסם ביולי בוול סטריט ג'ורנל, צ'ואה כתבה שקבאנו הוא "מנטור עבור נשים" והתגאתה בכך שבתה זכתה בהתמחות נחשקת בלשכה של השופט. "אם קבאנו יושבע, הבת שלי כנראה תצטרך לחפש משרה אחרת. אבל עבור בתי, אין שופט שהייתי בוטחת בו יותר מברט קבאנו, שהוא, כדברי אחת המתמחות, מורה, תומך, וחבר". אך ייתכן שלצ'ואה עדויות מחמיאות הרבה פחות על קבאנו.

דברי צ'ואה על המועמד לבית המשפט העליון יצרה עניין בגלל מעמדה הרם בעולם המשפט האמריקאי, אבל גם בגלל הספרים שכתבה על גידול ילדים, שהפכו אותה לדמות נערצת ומעוררת הערכה כאחד. בספר שפרסמה ב-2011, שנקרא "המנון הקרב של אמא נמרה", תיארה צ'ואה את שיטת החינוך הסינית הנוקשה שבה חינכה את בנותיה כדי לתת להן יתרון על הילדים האמריקאים. צ'ואה תיארה בספר כיצד החזירה כרטיס ברכה שכתבה בתה בת ה-4 ליום הולדת כי לא היה "מושקע" מספיק, כינתה את שתי בנותיה "זבל" ואסרה עליהן לקום מהכיסא, גם לשירותים, במשך שעות, עד שיצליחו לנגן באופן מושלם קטעים מורכבים בפסנתר וכינור. "אם הפעם הבאה לא תהיה מושלמת, אני אשרוף את כל הצעצועים שלך!", צעקה פעם על בתה – שאכן הופיעה באולם הקונצרטים היוקרתי קרנגי הול כמתבגרת. 

הספר הפך לרב מכר בינלאומי, שקטף גם את שבחי המבקרים, אבל היו שטענו ששיטות ההורות שתוארו בספר הן לא פחות מהתעללות בילדים. על אף שילדים למהגרים מסין אמרו שהספר משקף את ילדותם בצורה נאמנה למציאות, היו גם אלו שהאשימו את צ'ואה בקידום סטריאוטיפים גזעניים נגד אסיאתיים בארצות הברית. רב המכר הבא שכתבה עם בעלה ג'אד רובנפלד כבר כונה "תורת גזע אקדמית". הספר, "The Triple Package", ביקש להסביר מדוע קבוצות אתניות אחדות מצליחות בארה"ב, בעוד אחרות נכשלות. צ'ואה ובן זוגה היהודי גם מנו את המיעוטים המצליחים ביותר לטענתם: הודים, איראנים, לבנונים, ניגרים, קובנים, מורמונים, וכמובן, סינים ויהודים. 

הרצאה של צ'ואה ורובנפלד

בזכות הספרים, צ'ואה נותרה אחת הנשים המוכרות באקדמיה, ולכן התייצבותה לצד קבאנו, ועוד הצגתו כמנטור לנשים צעירות, היתה נקודת זכות למועמד לעליון. אולם נראה כי בשיחות פרטיות היא ורובנפלד, גם הוא מרצה למשפטם באוניברסיטת ייל, רמזו לסטודנטיות על צד אחר בהתנהלותו של קבאנו. כפי שדווח בגרדיאן, כשצ'ואה שוחחה עם סטודנטיות במחלקה על גברים משפיעים שנפגעו מעליית תנועת Metoo, היא אמרה שידעה מזה שנים על התנהגותו המטרידה של שופט נוסף, שנחשב לחבר ומנטור של קבאנו, אלכס קוזינסקי. קוזינסקי התפטר אשתקד אחרי ש-15 נשים האשימו אותו בהטרדה מינית.

אחרי קוזינסקי, הנשים פנו לשוחח על קבאנו, שאז עוד לא היה מועמד לעליון. צ'ואה אמרה לסטודנטיות כי "לא במקרה" המתמחות של קבאנו "נראות כמו דוגמניות". אחת הסטודנטיות בפקולטה למשפטים בייל סיפרה לגרידאן שצ'ואה אמרה לה להתלבש בצורה מושכת בשביל להתקבל לעבודה אצל קבאנו, וביקשה ממנה לשלוח לה תמונות של עצמה בבגדים שונים לפני הראיון. בן זוגה הנחה בעבר את הסטודנטיות להיזהר מלעבוד עם שני שופטים: קוזינסקי וקבאנו.

השופט קבאנו בשימוע ביום חמישיצילום: JIM BOURG/רויטרס

בעקבות הפרסומים, העורכת של אתר המשפטים "above the law" קראה לחקור את צ'ואה, ולבחון אם עוד עובדים בייל ידעו על התנהלות בעייתית של קבאנו. "מחלקת המשפטים באוניברסיטת ייל היא המחלקה המשפיעה ביותר במדינה בטיפוח שופטים פדרליים, והתמחות אצל שופט היא צעד מרכזי בקריירה כזאת. איימי צ'ואה היתה מעורבת בבחירת מתמחים במשך עשור באוניברסיטת ייל. היא אחת האנשים הכי משפיעים במדינה על תהליך הטיפוח של שופטים חדשים. הגיוני לשאול: מה אוניברסיטת ייל יודעת על קבאנו שלא מספרים לנו? מה רובנפלד יודע?". מאמר במגזין ונטי פייר תהה גם הוא על הנושא, תחת הכותרת "האם האמא נמרה מחזיקה במפתח למינוי קבאנו?".

בימים האחרונים יותר מ-3,000 בוגרות ייל חתמו על עצומה הקוראת לחקור את הטענות נגד קבאנו. "אנו דורשות לדחות את ההצבעה בנושא עד שכל הטענות נגד קבאנו ייחקרו, כל העדים יעידו תחת שבועה והמועמדות שלו תעבור תהליך בירור קפדני". שלשום גם דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה הצטרף לבקשה הזאת. בנוסף לשלל העדים האפשריים להתנהגות בעייתית של קבאנו כשהיה תלמיד תיכון או סטודנט באוניברסיטת ייל, צ'ואה עשויה לספק תמונה מעניינת לא פחות להתנהלותו כאדם בוגר, ושופט בבתי המשפט לערעורים בעשור האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ