א-סיסי מחזר אחר האוונגליסטים בארה"ב כדי לחזק את השפעתו על טראמפ

נשיא מצרים קיים בשנה האחרונה שתי פגישות יוצאות דופן עם מנהיגים מהזרם הנוצרי המקורבים לטראמפ, אחת מהן נערכה בצמוד למפגש שלו עם נתניהו בשבוע שעבר באו"ם. בין היתר, א-סיסי ניסה לשכנעם לתמוך בתהליך השלום

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
א-סיסי מגיע לבניין האו"ם בניו יורק, בשבוע שעבר
א-סיסי מגיע לבניין האו"ם בניו יורק, בשבוע שעברצילום: Angela Weiss/אי־פי

נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי פועל לשפר את קשרי ארצו עם הנוצרים האוונגליסטים בארה"ב, שידועים בתמיכתם האיתנה בנשיא דונלד טראמפ ובמדינת ישראל. בשנה החולפת קיים א-סיסי שני מפגשים עם מנהיגים בולטים של הזרם האוונגליסטי בארה"ב, צעד יוצא דופן עבור מנהיג מדינה ערבית-מוסלמית. א-סיסי מקווה לנצל את המפגשים הללו כדי לשפר את תדמיתה של מצרים בארה"ב, וכדי לשכנע את האוונגליסטים, שמחזיקים בעמדות ימניות יחסית בנושא הישראלי-פלסטיני, לתמוך במאמצים לקידום הסכם שלום במזרח התיכון.

הפגישה הראשונה בין נשיא מצרים לבין מנהיגים מהזרם האוונגליסטי נערכה לפני עשרה חודשים בקהיר. א-סיסי אירח אז בלשכתו קבוצה של כמרים, סופרים ופעילים אוונגליסטים מובילים. השיחה ארכה כשלוש שעות והתמקדה בביטחונם של מיליוני הנוצרים (בעיקר מהזרם הקופטי) שחיים במצרים, במאבק בארגוני הטרור בסיני, במעמדה של מצרים בפוליטיקה האמריקאית ובמאמצים להביא להסכם שלום ישראלי-פלסטיני.

נתניהו וא-סיסי נפגשים, ביום חמישיצילום: אבי אוחיון / לע"מ

בשבוע שעבר נפגש א-סיסי שוב עם קבוצה של מנהיגים אוונגליסטים, הפעם בניו יורק, שאליה הגיע כדי להשתתף בעצרת האו"ם. פגישתו עם המנהיגים האוונגליסטים התקיימה ביום חמישי, והסתיימה כרבע שעה לפני שא-סיסי נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מקור שהיה מעורב בארגון הפגישה בין א-סיסי לבין האוונגליסטים אמר ל"הארץ" כי הסמיכות בינה לבין פגישתו של א-סיסי עם נתניהו "אינה מקרית". ייתכן שזו מסמנת את הקשר בין הפגישות ליחסי ישראל מצרים.

האוונגליסטים מהווים קרוב לרבע מאוכלוסיית ארה"ב ונחשבים כיום לזרם הנוצרי המשפיע ביותר מבחינה פוליטית במדינה. האוכלוסייה האוונגליסטית נחשבת לקבוצת התומכים החשובה והמובהקת ביותר של הנשיא טראמפ, שקיבל כ-80% מקולות חבריה בבחירות לנשיאות ב-2016. דעת הקהל האוונגלסיטית היוותה גם שיקול מפתח בהחלטתו של טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים. האוונגליסטים נחשבים לתומכים נלהבים של ישראל, כולל של ההתנחלויות. עם זאת, בתוך התנועה האוונגלסיטית ישנם סדקים בנושא הזה: צעירים אוונגליסטים תומכים בישראל פחות מבני הדור המבוגר, וישנו לפחות תת-זרם משמעותי שאף תומך בחרם על ישראל.

עבור א-סיסי, הקשר עם האוונגליסטים חשוב בראש ובראשונה בשל השפעתם על ממשל טראמפ. כמה מחברי המשלחת שהוא אירח בקהיר בשנה שעברה מכהנים ב"מועצה ציבורית" מיוחדת של התנועה האוונגליסטית שמייעצת לבית הלבן בנושאים דתיים. א-סיסי מרבה לשבח את טראמפ על תמיכתו במצרים, אולם לדברי המקור, הנשיא מבין כי עליו ליצור לעצמו מוקדי תמיכה מסביב לנשיא, ולא להתבסס רק על יחסים אישיים עם טראמפ ההפכפך והבלתי צפוי.

טראמפ וא-סיסי, בשבוע שעבר. נשיא מצרים מבין כי עליו ליצור לעצמו מוקדי תמיכה מסביב לנשיאצילום: Evan Vucci/אי־פי

מצרים ספגה בשנים האחרונות ביקורת רבה בקונגרס האמריקאי, מצד דמוקרטים ורפובליקאים כאחד, על רקע ההפיכה הצבאית שביצע א-סיסי ב-2013 והדיכוי הגובר של מתנגדים פוליטים במדינה, החל מאנשי האחים המוסלמים ועד לפעילי זכויות אדם. א-סיסי, שהפך לנשיא לאחר שהיה גנרל בצבא מצרים, השתמש בחוקי חירום כדי לדכא לחלוטין כל אופוזיציה במדינה. הוא מחזיק במאסר את הנשיא הקודם, איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי, שניצח בבחירות הדמוקרטיות היחידות בתולדות מצרים. בתגובה לביקורת מהקונגרס, טען א-סיסי כי אין לו ברירה אלא לנקוט במהלכים קיצוניים כדי לשים קץ לטרור האיסלאמיסטי המשתולל בארצו.

המנהיגים האוונגליסטים שנפגשו עם א-סיסי בשבוע שעבר השתכנעו מטענותיו. אחד מהם, הכומר מייק אווואנס, אמר לנשיא המצרי: "המאבק בטרור הוא חלק מזכויות האדם. אתה שחררת את מצרים מהעריצות של האחים המוסלמים. אתה הופך את מצרים לבטוחה ומשגשגת יותר עבור כולם. אנו מצדיעים לך על כך". ג'ואל רוזנברג, סופר ופעיל אוונגליסטי שמתגורר בירושלים, בחר להודות לא-סיסי על כך שהוא "עושה כל דבר אפשרי כדי לשפר את המצב ברצועת עזה ולקדם את תהליך השלום התקוע בין ישראל לפלסטינים".

כרזות תמיכה בא-סיסי בקהיר לקראת הבחירות שנערכו במאיצילום: בלומברג

א-סיסי צירף לפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר את ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, שאחראי על המגעים להפסקת אש בעזה. כאמל עדכן את המנהיגים האוונגליסטים על מאמציה של מצרים בנושא. א-סיסי הדגיש כי מצרים רוצה לראות הסכם שלום ישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי המדינות. בנאום שנשא בפני עצרת האו"ם בשבוע שעבר הוא הדגיש כי הפרמטרים של הסכם שלום ידועים לכולם, ומה שחסר הינו האומץ הפוליטי להוציא לפועל את ההסכם.

המקור שהיה מעורב בארגון הפגישה אמר ל"הארץ" כי נשיא מצרים הציג בפני המנהיגים הללו עמדות ודעות שהם לרוב לא שומעים בנושא הישראלי-פלסטיני. במהלך הביקור של המשלחת האוונגליסטית במצרים, א-סיסי ארגן לחבריה פגישה עם ג'יהאן סאדאת, אלמנתו של הנשיא אנואר סאדאת שנרצח ב-1981 בעקבות חתימתו על הסכם השלום עם ישראל. סאדאת אירחה את חברי המשלחת בביתה והדגישה בפניהם את החשיבות שמצרים מייחסת לסיום הסכסוך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ