הבית הלבן לא מצא בחקירת קבאנו אישוש להאשמות נגדו על תקיפה מינית

ממשל טראמפ שלח את ממצאי הראיונות שביצע ה-FBI לסנאט. עם זאת, המתלוננת הראשונה נגד מועמדו של טראמפ לעליון אמרה כי החוקרים לא שוחחו איתה. הסנאט יתחיל לדון במינוי מחר

רויטרס
ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבאנו בעדותו בסנאט, בחודש שעבר
קבאנו בעדותו בסנאט, בחודש שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

הבית הלבן קבע כי בחקירת ה-FBI  לא נמצא אישוש להאשמות בגין תקיפה מינית נגד מועמד הנשיא דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, השופט ברט קבאנו. היום שלח הבית הלבן, שבשבועות האחרונים הטיל ספק בהאשמות נגד קבאנו, את ממצאי חקירת הבולשת, שהסתיימה אתמול יומיים לפני המועד הסופי שהוקצב לה, לסנאט.

"הבית לבן קיבל את חקירת ה-FBI והעביר אותה לסנאט", מסר דובר בבית הלבן, ראג' שאה. לדבריו, "זו התוספת האחרונה בבדיקה הכי נרחבת שבוצעה אי פעם למועמד לבית המשפט העליון והיא כוללת שימועים מקיפים, כמה ראיונות ויותר מ-1,200 שאלות שתועדו על גבי יותר מחצי מיליון עמודים". עוד נמסר כי "עם המידע הנוסף הזה, הבית הלבן בטוח לחלוטין שהסנאט יכול לאשר את מינויו של השופט קבאנו לבית המשפט העליון".

עם זאת, מסקנת הבית הלבן מהחקירה אינה משמעותית בשלב הזה של הליך אישור מינויו של קבאנו. הסנאטורים יכריעו בסוגיה אחרי שיקבלו את ממצאי החקירה, וכמה מהם עשויים לגבש מסקנה שונה מזו של הבית הלבן. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט בארה"ב מיטש מקונל הודיע שמחר יתחילו ההצבעות לאישור מינויו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון.

עורכי דינה של אחת הנשים שהאשימו את קבאנו בתקיפה והטרדה מינית, ד"ר כריסטין בלאזי פורד, הודיעו שסוכני ה-FBI לא שוחחו איתה במסגרת החקירה. "בדיקת רקע שלא כללה ריאיון עם עם ד"ר כריסטין בלאזי פורד - או עם העדים שמגבים את עדותה - אינה יכולה להיקרא חקירה", כתבו עורכי הדין.

בשבוע שעבר הורה הבית הלבן לחקור את הטענות נגד קבאנו, יממה אחרי השימוע הקשה שנערך לו ולפורד שהעידה כיצד תקף אותה השופט במהלך מסיבה בתחילת שנות ה-80 כשהשניים למדו ביחד בתיכון. קבאנו הכחיש את הטענות ואמר כי מדובר במסע הכפשות נגדו. לפי הבית הלבן, החקירה צריכה להיות בת פחות משבוע, ואחריה מליאת הסנאט תחליט אם למנות את קבאנו לעליון. בנוסף, הבית הלבן ורפובליקאים בסנאט העניקו לבולשת רשימה של ארבעה אנשים בלבד אותם החוקרים יוכלו לראיין.

ביום שני פורסם כי הבית הלבן התיר ל-FBI להרחיב את החקירה. שני מקורות אמרו לניו יורק טיימס כי הממשל מאפשר לבולשת לראיין כל אדם שעשוי להיות נחוץ לחקירה, כל עוד זו תסתיים עד סוף השבוע. ההוראה החדשה ניתנה לאחר שהדמוקרטים תקפו את הבית הלבן על הגבלת החקירה.

אתמול המשיך הנשיא טראמפ לעמוד לצד מועמדו לעליון בטוויטר ולחלוק לו שבחים: "וואו כמה התלהבות ואנרגיה יש כלפי השופט ברט קבאנו. תראו את האנרגיה, תראו את הסקרים. משהו גדול מאוד קורה. הוא אדם טוב ובעל חשיבה נהדרת. המדינה לצדו כל הדרך!".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ