בדרך לאישור קבאנו: שני סנאטורים רפובליקאים מתנדנדים הביעו שביעות רצון מחקירת האף-בי-איי

לאחר תדריך שקיבלו על חקירת ההאשמות נגד השופט בתקיפה מינית, אותתו ג'ף פלייק וסוזן קולינס שיצביעו בעד מינוי קבאנו לעליון. הדמוקרטים: החקירה לא היתה יסודית והוכוונה על ידי הבית הלבן

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסנאטורית הרפובליקאית סוזן קולינס בסנאט, היום
הסנאטורית הרפובליקאית סוזן קולינס בסנאט, היוםצילום: בלומברג

שני סנאטורים מתנדנדים אותתו הערב שהם מרוצים מחקירת האף-בי-איי את ההאשמות בגין תקיפה מינית נגד השופט ברק קבאנו, מועמדו של הנשיא דונלד טראמפ לבית המשפט העליון. יתר על כן, מנהיגי הרפובליקאים בסנאט הפגינו ביטחון שמינויו של קבאנו יאושר בקרוב על ידי הסנאט.

הסנאטורים ג'ף פלייק מאריזונה וסוזן קולינס ממיין לא אמרו אמנם שיצביעו בעד השופט קבאנו, אולם לאחר תדרוך לגבי חקירת הבולשת הפדרלית שבו נאמר להם שאין עדים שמאשרים את טענותיהן של המתלוננות העיקריות נגד קבאנו, שני הסנאטורים המתנדנדים נשמעו מרוצים. סנאטורית נוספת שמתנדנדת היא ליסה מורקווסקי, גם היא חברת המפלגה הרפובליקאית.

הסנאטור ג'ף פלייק בסנאט, היוםצילום: בלומברג

"נראה שזו היתה חקירה יסודית מאוד, אבל אני עומדת לקרוא מאוחר יותר היום את התשאולים (של האף-בי-איי)", אמרה הסנאטורית קולינס. "זה באמת כל מה שיש לי לומר עכשיו". הסנאטור פלייק אמר לכתבים: "לא ראינו מידע תומך נוסף".

במהלך התדרוך שנמשך כשעה, הסנאטור הרפובליקאי בוב קורקר מטנסי אמר שעוזרי הסנאטורים עברו על 46 עמודים של דו"חות וראיונות, תשעה מהם הוקדשו לעד ראייה אחד: מארק ג'אדג', חבר של קבאנו מהתיכון שנהג לצאת לשתות איתו ביחד. ד"ר כריסטין בלאזי פורד, האשה שהעידה בשבוע שעבר בסנאט שקבאנו ניסה לאנוס אותה בשנות השמונים כשהיו בתיכון, סיפרה שג'אדג' היה עד לתקיפה שלה.

הדמוקרטים ממשיכים במאמציהם לסכל את מינויו של קבאנו לבית המשפט העליון. אחרי שהביאו לחקירת אף-בי-איי שנמשכה פחות משבוע, הם מטילים כעת ספק בלגיטימציה של החקירה וטוענים שהיא היתה קצרה מדי ולא מקיפה. לטענתם, הבולשת הפדרלית, בהכוונת הבית הלבן, הוציאה כמה עדי מפתח מרשימת המרואיינים שלה והותירה כמה רמזים מבלי לבדוק אותם.

הסנאטורים הדמוקרטים דיאן פיינסטין וצ'אק שומר, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

"מה שאני יכולה לומר זה שהחלק הבולט ביותר בדו"ח זה מה שלא נמצא בתוכו", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה דיאן פיינסטין לכתבים בגבעת הקפיטול בוושינגטון. בהתייחסה לבית הלבן, היא אמרה ש"נראה כעת שהם גם חסמו את האף-בי-איי מלבצע את עבודתו".

לצדה של פיינסטין עמד עמיתה למפלגה, הסנאטור צ'אק שומר, שחזר על טענותיה, אבל אמר שייתכן שיש מידע חדש במסמכי החקירה. שומר חזר על קריאתו שהמסמכים – עם עריכה הולמת – יתפרסמו בפומבי. "למה שכל אמריקה לא תראה את העובדות?", הוא שאל.

הסנאטורית הדמוקרטית היידי הייטקאמפ, שגם נחשבה לקול מתנדנד ערב ההצבעה בסנאט, אמרה היום שהיא תצביע נגד מינויו של קבאנו. "ההליך היה רע, אבל בסופו של דבר אתה צריך לקבל החלטה ואני קיבלתי את ההחלטה שלי", היא אמרה בריאיון לתחנת הרדיוWDAY  בפארגו, צפון דקוטה. "אני אצביע לא לשופט קבאנו".

הרפובליקאים נחושים לקדם את הליך המינוי של קבאנו ולהביא מחר להצבעה במליאת הסנאט את אישור מועמדותו לבית המשפט העליון. "קיבלתי כעת תדריך מצוות של הוועדה על חקירת הרקע הנוספת של האף-בי-איי בתיק של קבאנו", אמר הסנאטור צ'רלס גראסלי, יו"ר ועדת המשפט שערכה את השימוע לקבאנו. "אין בה משהו שלא ידענו כבר. ההאשמות הלא מבוססות הללו נדחו חד-משמעית ושוב ושוב על ידי השופט קבאנו". גראסלי הוסיף ש"גם הבולשת הפדרלית וגם ועדת המשפט בסנאט לא הצליחו למצוא צד שלישי שיכול לתמוך בטענות האלה".

הסנאטור הרפובליקאי הבכיר מיץ' מקונל האשים את הדמוקרטים ב"מופע תיאטרלי מפלגתי" ובהשמצה שערורייתית".

"למען השם, זו ארצות הברית של אמריקה", אמר מקונל בסנאט. "אף אחד לא אמור להיות אשם עד שיוכח חף מפשע במדינה הזו. הסנאט לא צריך ליצור כאן תקדים לא-אמריקאי. זכותו של השופט קבאנו להוגנות בסיסית לא נעלמת רק משום שכמה חולקים על פילוסופיית המשפט שלו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ