לראשונה זה 50 שנה בשיקגו: שוטר הורשע ברצח נער שחור

השוטר, ג'ייסון ואן דייק, ירה 16 כדורים לעבר לקואן מקדונלד ב-2014 והורשע ברצח מדרגה שנייה. פעילים שנערכו להפגנות מחאה אם השוטר יזוכה בירכו על ההחלטה: ''צדק ללקואן!"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואן דייק מובל מבית המשפט בשיקגו, היום
ואן דייק מובל מבית המשפט בשיקגו, היוםצילום: Antonio Perez/אי־פי

השוטר ג'ייסון ואן דייק, שירה למוות בנער השחור לקואן מקדונלד ב-2014, הורשע ברצח מדרגה שנייה. כך קבע היום (שישי) חבר מושבעים במדינה.

ואן דייק הוא השוטר הראשון בשיקגו זה 50 שנה שמורשע בגין רצח שבוצע במהלך תפקידו. מאז פורסם הסרטון המתעד את הירי, זוכה המקרה לסיקור נרחב וקרוב של כלי התקשורת והרשתות החברתיות במדינה.

סרטון תיעוד הירי

חבר המושבעים גם הרשיע את ואן דייק ב-16 סעיפים של תקיפה חמורה באמצעות נשק חם – סעיף אחד עבור כל כדור שירה ואן דייק לעבר מקדונלד ופגע בו. גזר דינו של ואן יכול היה להיות עשרות שנים בכלא. עם זאת, מומחה לחוק ומשפט הסביר כי ואן דיק ככל הנראה יקבל פחות מעשר שנות מאסר משום שהמושבעים הרשיעו אותו בדרגה שנייה ולא ברצח מדרגה ראשונה.

מחוץ לבית המשפט בו ניתן פסק הדין הריעו קבוצה של פעילים – שתכננו לצאת בהפגנות זעם אם השוטר יזוכה: "צדק ללקואן! צדק ללקואן!", צעקו המפגינים. סרטון הרצח פורסם ב-2015 לאחר שוואן דייק הואשם ברצח הצעיר בן ה-17.

ההכרזה על פסק הדין

בסרטון ניתן לראות את מקדונלד נורה 16 פעמים, על אף שהוא לא מנסה לפגוע בשוטר, אלא אף מתרחק ממנו באיטיות. לדברי עדי ראייה, מקדונלד, שנשא עמו סכין, לא דיבר עם השוטר היורה או עם שוטר אחר לפני הירי ולא איים עליהם. בזירה היו עוד לפחות שבעה שוטרים אחרים ואף אחד מהם לא עשה שימוש בנשקו מלבד ואן דייק בן ה-40, ששירת עד אז 14 שנה במשטרה.

בעקבות המחאות ב-2015 פיטר ראש העיר שיקגו, רם עמנואל, את מפקד המשטרה. עמנואל מסר כי ביקש מגארי מקארתי לסיים את תפקידו משום שהאמון במשטרה שלו "נשחק". "מקארתי הפך לבעיה במקום לסייע במציאת פתרון", אמר אז עמנואל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ