חוק חדש בארה"ב יאפשר לאזרחים פרטיים לתבוע פיצויים מהרשות הפלסטינית

החוק שאישר הנשיא טראמפ קובע שאזרחי ארה"ב יוכלו לתבוע ישות בינ"ל המקבלת סיוע אמריקאי, אך מחריג את ישראל. הרשות עשויה לוותר על הסיוע לכוחות הביטחון שלה כדי להימנע מתביעות ענק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ועבאס בוושינגטון, ב-2017

חוק חדש בארה"ב קובע כי אזרחים אמריקאים שנפגעו בפעולות טרור יהיו רשאים לתבוע פיצויים מכל ישות בינלאומית שמקבלת סיוע ביטחוני מארה"ב. בהתאם לחוק, שהקונגרס חוקק בסוף ספטמבר והנשיא דונלד טראמפ אישר ביום רביעי שעבר, הרשות הפלסטינית תהיה חשופה לתביעות בבתי משפט אמריקאיים על פעולות טרור שבוצעו בעשרות השנים האחרונות. כדי להימנע מכך, הרשות עשויה לוותר על התמיכה האמריקאית בכוחות הביטחון שלה.

מקור היוזמה לחוק, המוציא מן הכלל את הסיוע לישראל, הוא תביעת ענק מהשנה שעברה של אזרחים אמריקאים נגד הרשות הפלסטינית, שבית המשפט העליון בוושינגטון דחה. התביעה עסקה בכמה פיגועים שהתרחשו באינתיפאדה השנייה שבהם נהרגו או נפצעו אזרחי ארה"ב. התובעים דרשו מהרשות פיצויים בסך מיליארד דולרים, סכום שהיה מביא אותה לפשיטת רגל. בית המשפט דחה את התביעה בטענה שאין לו סמכות לדון בתביעת פיצויים נגד גוף זר.

בעקבות הפסיקה פעלו מחוקקים רפובליקאים לתקן את החוק באמצעות שורת סעיפים בספר התקציב האמריקאי, כך שבתי המשפט יהיו רשאים לדון בתביעות נגד כל ישות שמקבלת סיוע ביטחוני. כל הסעיפים שמוזכרים בחקיקה נוגעים לסיוע הביטחוני שמקבלת הרשות הפלסטינית, אך לא רלוונטיים לסיוע הביטחוני הנרחב שמקבלת ישראל.

החל מהשנה הבאה, הרשות תעמוד בפני דילמה לא פשוטה: להמשיך לקבל את הסיוע הביטחוני ולהיחשף לתביעות במיליארדי דולרים, או לדחות את הסיוע ולהסתכן בכך שלא יימצאו מקורות מימון חלופיים לכוחות הביטחון שלה. החוק צפוי גם להעלות מחדש את שאלת הכדאיות של התיאום הביטחוני עם ישראל, הזוכה לביקורת נרחבת ברחוב הפלסטיני. יחד עם זאת, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הגדיר בעבר את התיאום "מקודש" ואמר כי הוא משרת את האינטרס הלאומי הפלסטיני. 

פיגוע בסבארו בירושלים, ב-2001. אזרחי ארה"ב יוכלו לתבוע פיצויים גם על פיגועי עברצילום: איל ורשבסקי

ממשל טראמפ קיצץ בשנה האחרונה את הסיוע התקציבי לפלסטינים כמעט בכל תחום אפשרי, למעט הסיוע הביטחוני. בקיץ העבירה ארה"ב כמה עשרות מיליוני דולרים לרמאללה לטובת הפעלת כוחות הביטחון של הרשות, כיוון שאלו פועלים בתיאום עם ישראל נגד חמאס, דאעש וארגוני טרור אחרים. בכירים בצה"ל אמרו בעבר כי שיתוף הפעולה בין הצדדים מציל חיים.

"החקיקה הזו נועדה לפגוע בפלסטינים, אבל היא יכולה לגרום נזק רחב יותר לכל סיוע החוץ של ארה"ב במזרח התיכון", אמרה בסוף השבוע לארה פרידמן, נשיאת הקרן לשלום במזרח התיכון. לדבריה, "החוק הזה מהווה סיכון אדיר עבור שורה של מדינות שמקבלות סיוע ביטחוני מארה"ב". שתי מדינות שלדברי פרידמן יהיו חשופות במיוחד לתביעות בעקבות החוק הן מצרים וירדן, שמקבלות סיוע ביטחוני מגוון ומשמעותי מארה"ב.

בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקאי לא הגיבו לפניית "הארץ" בנושא בסוף השבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ