שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי התפטרה מתפקידה

הנשיא טראמפ קיבל היום את התפטרותה של היילי, שהפתיעה רבים בממשל, בהם שר החוץ פומפאו והיועץ לביטחון לאומי בולטון. היא צפויה לעזוב את האו"ם בסוף השנה. "יש מדינות שלא אוהבות אותנו, אבל כולן מכבדות אותנו", אמרה היילי על עבודתה באו"ם

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והשגרירה האמריקאית באו"ם ניקי היילי בבית הלבן, היום
אמיר תיבון
אמיר תיבון

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל היום (שלישי) את התפטרותה של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. טראמפ הודיע שהיא תעזוב את התפקיד הדיפלומטי הבכיר בסוף השנה ותיקח הפסקה קצרה מהחיים הציבוריים. לדבריו, הוא ימנה את מחליפה של היילי תוך שבועיים או שלושה שבועות.

טראמפ והיילי נפגשו בבית הלבן, ולאחר מכן ערכו מסיבת עיתונאים משותפת בחדר הסגלגל, שבה חלק לה שבחים על עבודתה באו"ם. "היא עשתה עבודה פנטסטית ואנחנו עשינו ביחד עבודה פנטסטית. פתרנו בעיות רבות ואנחנו נמצאים בהליך של פתרון בעיות רבות", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן. "היא אמרה לי לפני שישה חודשים 'אתה יודע, אולי בסוף השנה – בסיום שנתיים לכהונה – אני רוצה לקחת קצת הפסקה, אני רוצה פסק זמן".

היילי וטראמפ במועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק, בחודש שעברצילום: AFP
הודעת טראמפ

טראמפ להיילי: "חבל לנו שאת עוזבת"

הנשיא אמר לכתבים שהיילי היא "אדם נהדר" ומישהו "מאוד חשוב לי". הוא פנה אליה ואמר: "מצד אחד אנחנו שמחים בשבילך, אבל חבל לנו שאת עוזבת". היילי אמרה כי הגיע זמנה להמשיך הלאה אחרי שנתיים בתפקיד ושהיא תומכת גדולה בהגבלת כהונות במערכת הציבורית. היילי אמרה שהיא פורשת אחרי כמעט עשור בזירה הארצית, בין היתר בתפקיד מושלת דרום קרוליינה. "אלה היו שמונה שנים אינטנסיביות", היא אמרה. "אני מאמינה בהגבלות כהונה".

"אין שום סיבה אישית", נימקה היילי את הרציונל שעמד מאחורי החלטתה להתפטר. "חשוב מאוד שעובדי ממשל יבינו מתי הגיע הזמן לזוז הצדה. אני רוצה להבטיח שלממשל הזה, לנשיא הזה, יש את האדם החזק ביותר להילחם עבורו".

טראמפ אמר כי יש כמה מועמדים להחליף את היילי: "זה תפקיד גדול. הוא הפך לתפקיד נוצץ יותר ממה שהיה בעבר בזכותה של היילי. היא הפכה את תפקיד השגריר באו"ם לחשוב יותר". לבסוף אמר: "נתגעגע אליך. עשית עבודה נהדרת".

"ג'ארד הוא גאון נסתר שלא מבינים אותו"

היילי שיבחה את מדיניות החוץ של הנשיא ואמרה: "יש מדינות שלא אוהבות אותנו, אבל כולן מכבדות אותנו". עוד אמרה בהתייחסה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, כי "הראינו לעולם שאנחנו מציבים שגרירויות היכן שאנחנו רוצים שהן יהיו".

היילי, שר החוץ מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. לא עודכנו מראש על ההתפטרות של השגרירהצילום: AFP

היא הודתה בין השאר לבתו של טראמפ, איוונקה, ולבעלה ג'ארד קושנר, שני יועצים בכירים בבית הלבן. "ג'ארד הוא גאון נסתר שלא מבינים אותו. איוונקה היתה חברה טובה, והם עשו דברים רבים מאחורי הקלעים שלא יודעים עליהם. אנחנו מדינה טובה יותר בגלל שהם בממשל".

היילי אמרה שתוכנית השלום הישראלית-פלסטינית שעליה עבד קושנר הוכנה היטב "באופן שלא ייאמן". בנוסף לעבודתו של קושנר כיועץ בכיר בבית הלבן, הוא גם מתווך של הממשל לשלום במזרח התיכון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לעזיבתה של היילי. "אני מודה לשגרירה ניקי היילי שהובילה מאבק חסר פשרות נגד הצביעות של האו"ם ולמען האמת והצדק של מדינתנו. דרך צלחה", מסר.

נשיא המדינה ריבלין כתב: "אני מודה לגברת היילי על אומץ ליבה ועל כהונה שתיזכר כנקודת מפנה ביחסה של ארצות הברית כלפי הארגונים הבינלאומיים ובאשר ליחס המפלה אשר לא אחת נוקטים ארגונים אלה נגד מדינת ישראל".

גם השגריר הישראלי באו"ם דני דנון התייחס להתפטרות של היילי, ואמר: "תודה על החברות והגיבוי למדינת ישראל באו"ם. תודה שעמדת על האמת ללא מורא, תודה שייצגת את הערכים המשותפים לישראל וארה״ב. תודה על הגיבוי שהענקת למדינת ישראל שהוביל לשינוי במעמדה של ישראל באו"ם. בכל מקום שתהיי תמשיכי להיות חברה אמיתית של מדינת ישראל".

היילי זכתה לפופולאריות גבוהה במיוחד בקרב גורמים פרו-ישראליים בארה"ב. היא היתה הנואמת הבולטת ביותר בשתי הוועידות האחרונות של השדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק, וזכתה לתשואות רמות מהקהל. היא ניצלה באופן קבוע את תפקידה הציבורי הבולט באו"ם כדי להגן על ממשלת ישראל מביקורת ולתקוף את הפלסטינים. צעד אחד שנקטה בהקשר הזה - מניעת מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר סלאם פיאד לתפקיד השליח המיוחד של האו״ם למלחמת האזרחים בלוב - זכה לביקורת מצד חלק מהארגונים למען ישראל, שאמרו כי פיאד הוא איש מתון שפעל לאורך השנים נגד הטרור. 

התפטרות שהפתיעה את בכירי הממשל

ההתפטרות של היילי הפתיעה גורמים בכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ, בהם שר החוץ מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. מקור במשרד החוץ אמר לרשת CNN שהיילי הודיעה רק הבוקר לאנשי הצוות שלה שהיא עוזבת את תפקידה באו"ם.

ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא ויועץ בכיר בבית הלבן, היום. "גאון נסתר שלא מבינים אותו"צילום: AFP

ברשת CNN הזכירו כמועמדות להחליף את היילי באו"ם את איוונקה טראמפ ואת דינה פאוול, לשעבר משנה לענייני אסטרטגיה של היועץ לביטחון לאומי והיועצת לענייני יוזמות כלכליות לנשיא טראמפ. 

בהודעתו של טראמפ על מסיבת העיתונאים המשותפת עם היילי, הוא כינה אותה "חברה שלי". כלי תקשורת בארה"ב פרסמו חלקים מהפגישה האישית שנערכה בין טראמפ לבין היילי בבית הלבן. על פי הדיווחים, טראמפ אמר שהוא מקווה שהיילי תשוב לממשל בנקודת זמן מאוחרת יותר ושהיא תוכל לבחור בכל תפקיד שתרצה. היילי הודתה לטראמפ ואמרה לו שהיה זה כבוד גדול עבורה להיות השגרירה באו"ם.

לפי מקורות ששוחחו עם האתר axios, כלי התקשורת הראשון שדיווח על התפטרותה של היילי, השגרירה באו"ם שוחחה על התפטרותה עם טראמפ בפגישתם בשבוע שעבר בבית הלבן. אולם על פי ההערכות בארה"ב, ייתכן שההתפטרות נדחתה בשל העובדה שמינויו של השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון עדיין לא אושר באותה עת.

היילי, שהיתה מושלת דרום קרוליינה, החלה לשרת כשגרירת ארה"ב באו"ם לאחר השבעתו של טראמפ לנשיאות, בינואר 2017. במהלך כהונתה בתפקיד שינה ממשל טראמפ את הגישה האמריקאית כלפי האו"ם, והיילי הוציאה לפועל כמה החלטות של הממשל בהקשר זה, בהן הפרישה האמריקאית ממועצת זכויות האדם של האו"ם. השגרירה באו"ם נחשבת לתומכת גדולה של ישראל ובמהלך כהונתה תקפה החלטות שונות של הארגון הבינלאומי נגד ישראל.

היילי נחשבת לאחת הדמויות הפופולאריות ביותר בשורות הממשל, ובעבר פורסמו דיווחים לפיהם היא שוקלת להתמודד מול טראמפ על הנהגת המפלגה הרפובליקאית בבחירות 2020. עם זאת, במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת עם טראמפ היא הבהירה שאינה מתכוונת לרוץ לנשיאות בעוד שנתיים ושהיא תתמוך בטראמפ ותנהל קמפיין למענו. "לפני שתשאלו - לא ארוץ ב-2020. אני כן יכולה לומר לכם שאשתתף בקמפיין שלו", היא אמרה והצביעה על הנשיא.

במהלך המאבק הפנימי על הנהגת המפלגה הרפובליקאית ב-2016, היתה היילי מבקרת בולטת של טראמפ, ותמכה בקמפיין של יריבו, הסנאטור מרקו רוביו. היילי תקפה את טראמפ על מדיניות ההגירה שהוא הציע, והאשימה אותו בגזענות. למרות זאת, טראמפ החליט לאחר הבחירות למנות אותה לתפקיד בכיר בממשל.

נעה לנדאו השתתפה בהכנת הידיעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ