פרשנות

"מתרגמת השפיות" של טראמפ עוזבת, ומשאירה את הנשיא בבעיה

התפטרותה של ניקי היילי, אחת הדמויות האהודות בממשל פחות מחודש לבחירות לקונגרס, היא יותר ממכה קלה בכנף של הנשיא. נתניהו איבד בעלת ברית חשובה ויהודי ארה"ב את אלילתם האהובה

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ והיילי בבית הלבן, אתמול
טראמפ והיילי בבית הלבן, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
חמי שלו
חמי שלו

אחד הלהיטים הגדולים של צמד הקומיקאים האמריקאי קי ופיל היה סדרה של מערכונים שבהם ג'ורדן פיל שיחק את ברק אובמה בעוד שותפו קיגן־מייקל קי משמש כ"מתרגם הזעם" שלו. תפקידו של המתרגם היה להמיר את האיפוק והריסון של אובמה, שתסכל לעתים קרובות את אוהדיו, בכעס בוטה ומשולח רסן לו פיללו.

ניקי היילי מילאה תפקיד דומה אך הפוך אצל דונלד טראמפ: היא שימשה כ"מתרגמת השפיות" שלו. היילי תרגמה את הבוקה ומבולקה המאפיינים את טראמפ למשנה הסדורה ולהצהרות התקיפות אך מרוסנות שרבים ממצביעיו השתוקקו לשמוע.

נתניהו והיילי בביקורה בישראל, במארס
נתניהו והיילי בביקורה בישראל, במארסצילום: חיים צח / לע"מ

התפטרותה המפתיעה של היילי אתמול (שלישי) היכתה בהלם את וושינגטון, ואחריה את כל העולם. טראמפ והיילי כינסו אירוע מיוחד לעיתונאים כדי לצייר את העזיבה בצבעים ורודים ככל האפשר. הם החליפו חיוכים ומחמאות, כאילו התפטרותה של היילי היא עניין מקובל, צפוי ואפילו רצוי. הם ביקשו להקדים תרופה למכת הגילויים הצפויה בתקשורת על חילוקי דיעות שהובילו לכאורה לעזיבה המפתיעה, שסיבותיה האמיתיות נותרו לעת עתה עלומות. הם נפנפו בתסריט אפשרי שבו היילי ממשיכה להימנות על יועציו הקרובים של הנשיא ואף מסייעת לבחירתו המחודשות בשנת 2020, ואחריהן, מי יודע, השמיים, או לפחות תפקיד בכיר יותר בקבינט, הם הגבול.

למרות זאת, התפטרותה של אחת הדמויות האהודות בממשל טראמפ, פחות מ–30 יום לפני הבחירות לקונגרס, היא יותר מאשר מכה קלה בכנף של טראמפ. העזיבה מקרינה באופן שלילי על הסיכויים הנמוכים גם כך של הרפובליקאים לשמור על שליטתם בסנאט ובבית הנבחרים. על רקע סערת מינויו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון על אף שהואשם בניסיון אונס בצעירותו, היותה של היילי אשה יכולה רק לדרדר הלאה את מעמדו הצונח בקרב נשות ארצות הברית הזועמות, גם אם אין כל קשר בין שני האירועים. פרישתה של היילי תותיר ואקום בצמרת קבלת ההחלטות של ממשל טראמפ בענייני חוץ וביטחון, שרובו ימולא, למרבה החרדה והבעתה של רוב העולם, על ידי היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון.

אבל עזיבתה של היילי תכה בישראל של בנימין נתניהו וביהודי ארצות הברית התומכים בו יותר מכל. היילי היתה עבורם השגריר הטוב ביותר, אמריקאי או ישראלי, במאורת הצבועים, השקרנים והאנטישמים הידועה כארגון האומות המאוחדות. היילי אימצה את מדיניותו ואת השקפת עולמו של נתניהו והעניקה להן תוקף, פלטפורמה ומכובדות, שעליהם השגריר דני דנון יכול רק לחלום. היא שימשה כמענה האפקטיבי ביותר של נתניהו לטענה שהוא מהמר על גורלה של ישראל בחיבוק האמיץ שהוא מעניק לנשיא לא יציב ולא פופולרי כמו טראמפ.

היילי בדיון במועצת האו"ם, בספטמבר
היילי בדיון במועצת האו"ם, בספטמברצילום: Richard Drew/אי־פי

נוכחותה של היילי היתה עוד יותר חיונית עבור אותם יהודים אמריקאים המסתייגים מהתנהלותו של טראמפ אך בכל זאת תומכים בו בשל התלהבותם ממדיניותו הפרו־ישראלית וסלידתם מגישת קודמו אובמה. עבורם, היילי שימשה מסיכה מכובדת למדיניות החוץ של טראמפ, כאילו מדובר בישות עצמאית המנותקת מההרס שהוא זורע בברית המערב, התרפסותו בפני ולדימיר פוטין, התאהבותו בקים ג׳ונג און, יחסו העוין והמזלזל כלפי מיעוטים, פליטים, מהגרים ונשים ואישיותו הבעייתית באופן כללי. טראמפ לא יכול להיות עד כדי כך נוכל, הטעימו מצביעיו היהודים, אם הוא מינה אשה שהיא צירוף של גולדה מאיר, דבורה הנביאה ואסתר המלכה כשגרירתו באו"ם.

היילי — שטיפסה במעלה המפלגה הרפובליקאית עד שהפכה למושלת דרום קרוליינה ומועמדת פוטנציאלית לנשיאות, בת למהגרים ממוצא הודי שעצם נוכחותה בצמרת הגברית הרפובליקאית הלבנה היתה בבחינת יוצא מן הכלל המעיד על הכלל, מי שהורתה באומץ על פירוק פסלי הדרום הגזעני במדינתה וגינתה בתקיפות יחסית את התבטאויותיו הגזעניות של טראמפ בטרם הפכה לשגרירתו — שימשה עבור יהודים רבים מעין נשיאה מחליפה. הם התגאו בה, תמכו בה והעריצו אותה כאלילה החדשה של ישראל העולם היהודי.

היילי ייצגה עבורם את ממשל טראמפ כפי שחלמו עליו, לא כפי שהוא במציאות. היא עזרה להם להבליג על מגרעותיו, לסלוח למעידותיו ולהעמיד פנים שהיא, ולא הוא, מייצגת את טראמפ האמיתי. אלא אם טראמפ ישלוף מועמד או מועמדת להחלפתה של היילי שתשתווה לה במעמדה הציבורי, בדיבורה הבוטח וכן, גם בהופעתה המצודדת — ולא בטוח שיש כזה או כזו בנמצא — הסתלקותה בקרוב מתפקידה תותיר את מעריציה הרבים חשופים לאמת הערומה והמרה על טראמפ, שאותה כה היטיבה להסתיר.

תגובות