סנאטורים רפובליקאים ודמוקרטים בארה"ב מקדמים הקמת קרן לסיוע כלכלי לפלסטינים

על פי הצעת החוק של הסנאטורים, הקרן תעביר כ-100 מיליון דולר מדי שנה לפיתוח הכלכלה הפלסטינית. לא ברור עדיין אם ממשל טראמפ יתמוך בהצעה

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה הפליטים א-שאטי בעזה, בספטמבר
מחנה הפליטים א-שאטי בעזה, בספטמברצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

הצעת חוק להקמת קרן אמריקאית שתסייע לפיתוח הכלכלה הפלסטינית הוגשה בשבוע שעבר בסנאט בארה"ב על ידי סנאטורים משתי המפלגות. לפי ההצעה, הקרן תעביר מדי שנה כ-100 מיליון דולר לפרויקטים כלכליים בגדה המערבית ובישראל. זאת, על רקע הקיצוצים הנרחבים בסיוע האזרחי לפלסטינים שעליהם החליט ממשל טראמפ, ולקראת פרסום תכנית השלום האמריקאית.

בהצעה, עליה דווח לראשונה באתר וואלה, תומכים בשלב זה ארבעה סנאטורים: הרפובליקאים לינדזי גראהם מדרום קרוליינה וקורי גרדנר מקולורדו, והדמוקרטים טים קיין מווירג׳יניה וכריס קונס מדלאוור. סנאטורים נוספים משתי המפלגות צפויים להצטרף לתמיכה בימים הקרובים, אולם לא ברור עדיין אם ממשל טראמפ יתמוך בהצעה.

טראמפ בכנס בקנטקי, היוםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

ממשל טראמפ קיצץ בחודשים האחרונים כ-200 מיליון דולר מהסיוע האמריקאי לפלסטינים. הממשל פגע בכל סעיפי הסיוע האזרחיים, והתיר על כנו רק את הסיוע הביטחוני לרשות. בשנה הבאה עשוי גם הסיוע הביטחוני להיפסק, בעקבות חוק חדש שאושר בארה"ב לפני כשבועיים וחושף את הרשות הפלסטינית לסכנה של תביעות אזרחיות אם תמשיך לקבל סיוע זה. הצעת החוק החדשה תאפשר להעביר סיוע לפלסטינים תוך עקיפת הרשות, דרך תמיכה במיזמים כלכליים אזרחיים.

בקונגרס קיימת תמיכה נרחבת בקרב שתי המפלגות למתן סיוע לפלסטינים. הקונגרס אישר תקציב סיוע של כ-250 מיליון דולר לפלסטינים לשנת התקציב הנוכחית, בכפוף לחוק חדש הנקרא "חוק טיילור פורס" שמגביל מתן סיוע ישיר לרשות כל עוד היא משלמת משכורות למי שהורשעו בביצוע פעולות טרור.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ