שנה ל-MeToo |

הפמיניזם דובר הספרדית הפגין סולידריות עולמית

סבינה ברמן
מקסיקו סיטי, מקסיקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות מניפות צלבים שמסמלים קורבנות רצח נשים במקסיקו סיטי, ביום האשה הבינלאומי שציון במארס
מפגינות מניפות צלבים שמסמלים קורבנות רצח נשים במקסיקו סיטי, ביום האשה הבינלאומי שציון במארסצילום: בלומברג

תנועת MeToo# יצאה לדרך לפני שנה בארה"ב, ובדומה לצונאמי שנע באיטיות, היא לא נחלשה בדרכה קדימה. אדרבה, היא גדלה ומתפשטת אל דמוקרטיות מערביות אחרות ומשנה את חיי הנשים. זו הקריאה האמריקאית של מה שמתחולל כיום בכוכב שלנו. אולם ראייה נרחבת יותר מספקת קריאה מדויקת יותר: האמת היא שהצונאמי הנושא שם באנגלית רק הצטרף לשינויים טקטוניים גדולים אף יותר, המתרחשים באזורים שזרקורי התקשורת הבינלאומית פחות מאירים עליהם.

לדוגמה, מה שמתרחש בעולם דובר הספרדית. 

סבינה ברמן

ב–8 במארס השנה, ביום האישה הבינלאומי, הכריזו הנשים בספרד על שביתה כללית, ומה שהתרחש הוא דבר שלא נראה כמותו בשום מדינה עד אז. ספרד פשוט שותקה לגמרי, הרחובות המרכזיים בעריה עלו על גדותיהם במפגינות בנות כל הדורות. בדרישות שהשמיעו הנשים באה לידי ביטוי החוויה של להיות אישה — החל מסגירת פערי השכר בין גברים לבין נשים ועד השינוי של החוקים הפטריארכליים, שעדיין מתייחסים בצורה דו משמעית למעשי אונס ולהטרדה מינית.

גם בבואנוס איירס בירת ארגנטינה ובסנטיאגו בירת צ'ילה התקיימו הפגנות ענק, ובין הדרישות השונות שהושמעו, העיקרית הייתה ביטול מוחלט של הענישה על ביצוע הפלות.

שמונה נשים, מאבק אחד: סולידריות עולמית / מקסיקו ■ היוצרות התהפכו / אוסטרליה ■ ואז הגיעה הכנסייה / פולין ■ לפחות יש את דוקטור הו / בריטניה ■ איך להפוך רגע לתנועה / הודו ■ לפני הוליווד / אוגנדה ■ המחסום נשבר / עזה ■ גופן של שחורות בסכנה / ארה"ב

מפגן הלכידות של הנשים בארצות דוברות הספרדית, שקיבלה ביטוי בהפגנות, ידע תוצאות שונות. בארגנטינה, הצעת החוק לבטל את הענישה על ביצוע הפלות נדחתה כעבור חודשים אחדים בקונגרס. בצ'ילה, הוויכוח הכלל ארצי בסוגיה זו אינו פוסק, למרות המכשולים הגדולים המוצבים בדרך. לעומת זאת, בספרד עלתה לשלטון ביוני המפלגה הסוציאליסטית (PSOE), ובנאום ההשבעה שנשא פדרו סנצ'ס, ראש הממשלה החדש, הוא הכריז שהוא יעמוד בראש "ממשלה פמיניסטית". כעבור זמן קצר קיבלה הכרזתו תוכן אמיתי. הוא הקים ממשלה ובה 17 שרים, 11 מהם שרות. 

התקשורת שיבחה את המינויים, גם מפני שלפוליטיקאיות הללו קורות חיים ראויים ורקורד של עשייה מוכח. אלא שהשאלה שנותרה באוויר היא אם ממשלה שרוב חבריה נשים מבטיחה שיפור בחיי האזרחיות הרגילות.

התשובה התקבלה כעבור שבועות אחדים. סגנית ראש הממשלה כרמן קלבו שלחה את חוקת ספרד אל האקדמיה המלכותית של השפה הספרדית (RAE) כדי שתתורגם לשפה שוויונית מכילה. מחווה זו היא מעבר לסמלית. הזכרת הנשים בלשון החוקה מנבאת שינויים בחקיקה הנדרשים כדי להשיג שוויון זכויות. ושרת הרווחה הודיעה על תקנה חדשה שתשווה את שכר הנשים לשכר הגברים.

בחודש ספטמבר התחולל במקסיקו שינוי פוליטי אף גדול יותר. בעקבות הבחירות תופסות עתה בקונגרס המקסיקאי הנשים 52% מהמושבים.

במקסיקו אמנם לא התקיימו מצעדים מרשימים ביום האשה הבינלאומי ב–8 במארס, מן הסתם כי כבר ציפו אז לשני שינויים פוליטיים משמעותיים ביותר, תוצאה של פמיניזם איתן ובר קיימא. הראשון התחולל בספטמבר: בקונגרס הפדרלי תפסו המחוקקות את מחצית המושבים. השינוי השני צפוי להתחולל כשהנשיא הנבחר, אנדרס מנואל לופס אוברדור, יתחיל בכהונתו באחד בדצמבר, ובראש מחצית ממשרדי ממשלתו העתידית יעמדו נשים. קונגרס וממשלה שוויוניים: הפמיניזם במקסיקו ודאי מצוי ברגע מאושר. בדומה לנשים בממשלת ספרד, השרות העתידיות אינן מתביישות להכריז שבכוונתן ליישם מדיניות מכוונת מגדר.

ואף על פי כן, ההעצמה הפוליטית של נשים אינה מתרחשת בלא תגובות נגד. ה–RAE סירבה לתרגם את החוקה לשפה שוויונית ומכילה בטענה שאין כל צורך בכך, שכן הכלל הנוהג בספרדית הוא שלשון רבים מכלילה את הנשים. לדוגמה: כשאומרים "אזרחים" הכוונה היא גם לאזרחיות, וחסכנות זו מוסיפה ליופי השפה. (אם כי דעת האקדמיה מן הסתם מושפעת מאוד מהעובדה שחברים בה 38 גברים ורק 8 חברות, נתון שהכלל הנוהג בספרדית דווקא מסתיר).

ובינתיים השוויון החדש בקונגרס במקסיקו נפל קורבן למארב של הרגע האחרון: בבית התחתון, נבחרו רק גברים לראשי הוועדות. כלומר ההחלטות החשובות ביותר — הפניית כספי ציבור ובחירת הנושאים לדיון ולהצבעה במליאה, יישארו בידי הגברים. 
אולם ההתנגדויות האלה כנראה לא יצליחו לעצור את הגל הפמיניסטי. סגנית ראש הממשלה בספרד לא התרגשה מסירוב האקדמיה ואמרה שלאחר שהעניקה למוסד המכובד והעתיק את הכבוד הראוי וביקשה את עצתו, תרגום החוקה ייעשה בעזרת אחרים. וחברות בית המחוקקים במקסיקו הקימו את "ועדת הנשים" ובה נשים מכל מפלגות הבית. מטרתה המפורשת של הוועדה החדשה לאשר במהירות ובזה אחר זה חוקים חדשים נגד אלימות מגדרית, חוקים חדשים שיגדילו את שירותי הבריאות לנשים ויאשרו קצבאות חדשות שיינתנו ישירות להן.

אולגה סנצ'ס קורדרו, מי שעתידה לכהן כראש הממשלה (התפקיד השני בעוצמתו במקסיקו), ביטאה במשפט אחד את תחילתה של התקופה הפמיניסטית החדשה בארצות דוברות ספרדית: "מטרתנו לחשוף שענייני הנשים אינם ענייניו של מיעוט, כי אם מעיסוקיה המרכזיים של הממשלה". ואכן, מה שלפני שנה בלבד נראה רעיון קיצוני נהפך לעובדה: חברה אינה נחשבת לדמוקרטית והיא אינה מדינת רווחה, אם מחצית אוכלוסייתה חיה באי שוויון.

סבינה ברמן היא מחזאית, סופרת ועיתונאית זוכת פרסים. ספרה "אני שצללתי בלב העולם" תורגם לעברית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ