הבחירות לנשיאות ברזיל יקבעו לא רק את זהות הנשיא, אלא גם את גורל האמזונס

המועמד המוביל בבחירות בברזיל, ז'איר בולסונרו, הבטיח לבאר את האמזונס לטובת חקלאות, להפסיק את ההגנה על הילידים ולסגור את המשרד להגנת הסביבה. רבים חוששים לגורל "הריאות של העולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקר רועה באמזונס, בסמוך לבלו מונטה
בקר רועה באמזונס, בסמוך לבלו מונטהצילום: בלומברג

הבחירות לנשיאות בברזיל לא יקבעו רק את גורלה של המדינה הגדולה באמריקה הלטינית, אלא למעשה יהוו משאל עם על גורל האמזונס. לתוצאות הבחירות יש חשיבות עצומה בכל הקשור לעתידו של היער הטרופי הגדול בעולם, המכונה לעיתים "ריאות העולם", ולכן הן עשויות להשפיע על כדור הארץ כולו.

המועמד המוביל במירוץ לנשיאות, ז'איר בולסונרו, חבר קונגרס מהימין הקיצוני שאמר שהמדיניות הסביבתית של ממשלת ברזיל "חונקת את המדינה" — הבטיח לקדם את התעשייה החקלאית החזקה של מדינתו, שמבקשת לנצל שטחים מיוערים כדי לספק את ביקוש הבקר והסויה העולמי. הוא גם הציע לפרוש מהסכם האקלים העולמי שנחתם בפריז, אבל גם אם לא יעשה זאת, הבטחות הבחירות שלו עלולות לגרור השלכות קשות על האמזונס, ולכן על שאר כדור הארץ. האמזונס, המשתרע על כ-5.2 מיליון קמ"ר, משמש אגן עצום שקולט את פליטות הפחמן הדו חמצני של העולם כולו.

בולסונרו לאחר עצרת בחירות בטאואנטיגה, בחודש שעברצילום: בלומברג

בולסונרו הכריז שהוא יסגור את המשרד האחראי להגנה על הסביבה, וישלב אותו במשרד החקלאות, שנוטה לפעול לטובת האינטרסים של התעשייה החקלאית. הוא התייחס בביטול להצעה להקצות קרקעות מיוערות לילידים שחיו באמזונס במשך מאות שנה, והבטיח ש"אפילו סנטימטר מרובע אחד לא יהפוך לשמורת ילידים". במחקרים שנערכו באחרונה התגלה כי שמורות יער המוחזקות בידי ילידים במדינות רבות מוגנות בצורה טובה ביותר מבירוא יערות. בולסונרו סבור, עם זאת, שניתן לעשות שימושים אחרים ביערות. "במקומות שיש אזורים של ילידים", אמר, "יש גם עושר".

"אין ספק שזכייה של בולסונרו תגרום לברזיל לאבד את מעמדה המוביל בתחום ההתמודדות עם השינוי האקלימי ותחבל קשות במאמצים הגלובליים להילחם בהתחממות כדור הארץ", אמר קרלוס ריטי, מזכיר ארגון ברזילאי שעקב אחר עמדות המועמדים לנשיאות בנוגע לסביבה.

יער שחלק מעציו נכרתוצילום: Dado Galdieri / בלומברג

יריבו של בולסונרו בסיבוב השני של הבחירות, שיתקיים ב-28 באוקטובר, הוא פרננדו הדאד ממפלגת הפועלים השמאלנית. הדאד פיגר הרחק מאחוריו בסיבוב ההצבעה הראשון שנערך החודש, וקיבל רק 29% מהקולות, לעומת 46% שקיבל בולסונרו. המועמד השמאלני מבטיח לעצור בתקיפות את בירוא היערות.

זה תקופה ארוכה מבוראים יערות באמזונס לצורך הקמת חוות לא חוקיות וכריתת עצים לא חוקית. הביקוש העולמי לבקר, אחד ענפי הייצור העיקריים בברזיל, הולך וגדל. מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הגדילה את הביקוש גם לסויה, ענף הייצוא העיקרי של ברזיל.

בירוא יערות באמזונסצילום: בלומברג

עד לאחרונה, נחשבה ברזיל למובילה בתחום השמירה על הסביבה. במסגרת הסכם פריז התחייבה להתגבר לגמרי על בעיית בירוא היערות הלא חוקי וגם להפחית באופן חד את פליטות הפחמן הדו חמצני בתחומה. שיעור בירוא היערות החל לרדת בהתמדה מ-2005, אך המגמה התהפכה מאז. מבדיקות לוויין שערך המכון הלאומי לחקר החלל של ברזיל, יותר מ-7,800 קמ"ר של יער אבדו בין אוגוסט 2015 ליולי 2016.

אך בולסונרו אינו היחיד שמאיים על עתיד האמזונס. זמן רב לפני שהודיע על כוונתו להתמודד על הנשיאות, החלה ברזיל לשנות את מדיניותה הסביבתית. פוליטיקאים מהשמאל חדלו להתבטא באופן נחרץ בנוגע לזכויות על משאבי טבע, למשל, אבל הקצאת השמורות הואטה תחת הנשיאה לשעבר דילמה רוסף ובירוא היערות החל להתרחב.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת סומיני סנגופטה

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ