לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פועל לקדם הגדרה צרה שתקבע כי מגדר של אדם הוא מצב ביולוגי שאינו ניתן לשינוי, הנקבע על פי איברי המין של אדם בעת הלידה. זהו הצעד הדרסטי ביותר שנוקט הממשל עד כה במסגרת מאמצים נרחבים לבטל או לצמצם את ההכרה וההגנות שהוענקו לטרנסג'נדרים במדינה בחוקי זכויות אזרח פדרליים.

ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה הרחיב בשורה של החלטות את ההגדרה המשפטית של מגדר בתוכניות פדרליות, כולל בתחום החינוך והבריאות, וקבע כי מגדר הוא דבר הנקבע על פי החלטה של האדם ולא על פי המין הביולוגי שעמו הוא או היא באו אל העולם. שינוי מדיניות זה הצית ויכוחים ומאבקים על כניסתם של טרנסג'נדרים לחדרי שירותים, מעונות, תוכניות המיועדות רק לבני אחד משני המינים ותחומים אחרים. שמרנים, ובמיוחד נוצרים אוונגליסטים, זעמו על השינוי הזה.

טראמפ מגיע לעצרת בחירות בנבאדה, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

כעת משרד הבריאות והרווחה האמריקאי מוביל את המאמצים לקדם הגדרה משפטית אחרת המתייחסת ל"מין" שתיושם במסגרת חוק זכויות האזרח מ–1972, האוסר על אפליה מגדרית בתוכניות חינוך שנהנות מסיוע ממשלתי, כך לפי מזכר שהגיע לידי ה"ניו יורק טיימס". המשרד טוען במזכר שלו כי סוכנויות ממשל מרכזיות צריכות לאמץ הגדרה מפורשת ואחידה של מגדר כפי שהוא נקבע "על בסיס ביולוגי ברור, מדעי, אובייקטיבי וניתן ליישום". ההגדרה המוצעת על ידי המשרד קובעת כי "מין" הוא "זכר" או "נקבה", אינו ניתן לשינוי, ונקבע על פי איברי המין שעמם אדם נולד, כך לפי טיוטה שהגיעה ל"ניו יורק טיימס". כל מחלוקת או ספק בנוגע למין של אדם יוכרעו בעזרת בדיקה גנטית.

"'מין' פירושו הסטטוס של 'זכר' או 'נקבה', המבוסס על מאפיינים ביולוגיים שאינם ניתנים לשינוי וניתן לזהותם בזמן הלידה או לפניה", נכתב בטיוטה, שנוסחה באביב והופצה מאז. "המין שמופיע בתעודת הלידה המקורית יהווה הוכחה מלאה למין של אדם, אלא אם כן הוא יופרך באמצעות ראיות גנטיות אמינות". ההגדרה החדשה תבטל את ההכרה הפדרלית שהוענקה לכ–1.4 מיליון אמריקאים הבוחרים לזהות את עצמם – בעקבות ניתוח או אמצעים אחרים – כמי שהמגדר הנוכחי שלהם שונה מהמגדר שעמו נולדו.

ההצעה היא הצעד הבולט ביותר בשורה של צעדים, קטנים וגדולים, שמטרתם למנוע מטרנסג'נדרים את ההגנות האזרחיות ולבטל את ההכרה הגמישה יותר שהעניק להם ממשל אובמה בהקשר של זהותם המגדרית. ממשל טראמפ מנסה לאסור על טרנסג'נדרים לשרת בצבא ויוצא נגד ההגנות האזרחיות שניתנו להם במסגרת חוקי הבריאות בארה"ב.

כמה סוכנויות ממשלתיות ביטלו צעדים שנבעו ממדיניות ממשל אובמה, שהכירו בזהות על פי מגדר בבתי ספר, בתי סוהר ומקלטים לדרי רחוב. ממשל טראמפ אף ניסה להסיר שאלות בנוגע לזהות מגדרית משאלוני מפקד האוכלוסין והסקר הארצי בקרב קשישים, שאמורים להתקיים ב–2020.

בשנה האחרונה טענו נציגי שירותי בריאות והרווחה בשיחות סגורות כי המונח "מין" מעולם לא היה אמור לכלול זהות מגדרית או נטייה מינית, וכי חוסר הבהירות בעניין אפשר לממשל אובמה לנצל את המצב לרעה ולהרחיב את ההגנות האזרחיות לאנשים שלא אמורים ליהנות מהן. נציגי ארגוני זכויות אזרח נפגשו עם בכירים בממשל בשבועות האחרונים במאמץ לשכנעם שלא לאמץ את ההגדרה המוצעת. חלק מעובדי הממשל מקווים שמשרד הבריאות והרווחה ירכך לפחות את החלקים הקיצוניים בהצעה, למשל אלה הקוראים לבצע בדיקה גנטית כדי לקבוע מהו מינו של אדם.

אחרי דיונים שנמשכו יותר משנה, נערך משרד הבריאות להגיש את ההגדרה החדשה למשרד המשפטים לפני סוף השנה, כך אומרים בכירים בממשל. אם משרד המשפטים יחליט שהשינוי חוקי, ההגדרה תאושר ותיושם במסגרת התקנות של חוק זכויות האזרח ובסוכנויות השונות של הממשל. החלטות קודמות של התובע הכללי של ארה"ב ג'ף סשנס אינן מותירות תקווה רבה בקרב פעילי זכויות אזרח שמשרדו ימנע את אימוץ ההגדרה החדשה.

לכתבה של אריקה גרין, קייטי בנר ורוברט פר ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ