11 בני אדם נהרגו בתקרית ירי בבית כנסת בפיטסבורג, היורה נעצר

היורה הוא רוברט באוורס, לאומן לבן בן 48 שתקף יהודים ברשתות החברתיות שעות לפני הירי. ה-FBI מנהל את החקירה. טראמפ: העולם מזועזע מהמעשה האנטישמי, נראה שפשוט לא למדנו מהעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברות הקהילה היהודית בסקווירל היל אחרי הירי, היום
חברות הקהילה היהודית בסקווירל היל אחרי הירי, היוםצילום: AFP

11 בני אדם נהרגו אתמול (שבת) כשגבר פתח בירי בעת תפילה בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג שבפנסילבניה. לפי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, ארבע גופות נמצאו בקומת הקרקע של המבנה וארבע גופות נוספות אותרו במרתף של בית הכנסת. שני בני אדם נוספים נורו ונפצעו באורח קשה, ומאוחר יותר נקבע מותם. בתקרית נפצעו שישה בני אדם נוספים, ארבעה מהם שוטרים. ה-FBI יוביל את חקירת תקרית הירי.

היורה הוא רוברט באוורס, גבר לבן בן 48 שלפי דיווחים ביטא בעבר דעות לאומניות ותמך בעליונות לבנה. בתקשורת בארה"ב דווח שבאוורס נכנס לבית הכנסת שבשכונת סקווירל היל מעט לפני השעה 10:00 בבוקר אתמול (שעון מקומי), דקות לאחר שהחלה שם תפילת הבוקר. הוא ירה למוות בארבעה בני אדם בקומת הכניסה, ולאחר מכן ירה למוות בארבעה נוספים במרתף. על פי דיווחים, באוורס צעק בזמן הירי: "כל היהודים צריכים למות". הוא השתמש ברובה AR-15, על גופו היו עוד שני אקדחים והוא היה לבוש בשכפ"ץ.

תושבי סקווירל היל מחוץ לבית הכנסת, היוםצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

לאחר הירי, עלה באוורס לקומה השלישית של המבנה הגדול, שם התבצר. כשהגיעו השוטרים לזירה, הוא ירה לעברם מחלון בית הכנסת ופצע ארבעה מהם. השוטרים הצליחו לפצוע את באוורס, ולאחר מכן הסתערו על המבנה והצליחו ללכוד את באוורס הפצוע, שעל פי דיווחים זחל על הרצפה בעקבות פציעתו. לאחר שנלכד, הוא פונה לבית החולים.

התובע הכללי של מדינת פנסילבניה הודיע הלילה כי הוגש כתב האישום נגד באוורס. לדבריו, כתב האישום כולל 29 סעיפים פליליים, בהם אלימות, שימוש בנשק חם והפרת חוקי זכויות אדם פדרליים. "מעשיו של באוורס מייצגים את הצד הרע ביותר של האנושות. אנחנו מקדישים את מלוא המשאבים של המשרד לחקירה הפדרלית של פשע השנאה הזה ולהעמדה לדין", אמר התובע הכללי, סקוט בריידי, לעיתונאים. מוקדם יותר אמר התובע הכללי בארה"ב ג'ף סשנס כי כתב האישום שיוגש נגד באוורס עלול להוביל לגזר דין מוות.

בחשבון שנושא את השם רוברט באוורס ברשת החברתית gab נכתב כשעתיים לפני הירי: "HIAS (ארגון יהודי-אמריקאי שמסייע לפליטים) אוהב להביא פולשים שהורגים את אנשינו. אני לא יכול עוד לשבת מהצד ולצפות בזמן שאנשיי נשחטים. שילכו להזדיין נקודות המבט שלכם, אני נכנס". אתר gab הודיע שהסיר את חשבונו של באוורס מהרשת.

ראש מערך החירום של פיטסבורג אמר אתמול כי הוא ראה בבית הכנסת את "אחת הזירות המחרידות ביותר שראיתי בחיי". במסיבת עיתונאים, אמר: "הייתי בהתרסקויות של מטוסים, בזירות ממש נוראיות, אבל זאת נוראית במיוחד". לפי דיווחים, אתמול בבוקר היתה אמורה להיערך בבית הכנסת "עץ חיים" ברית מילה. בשכונת סקווירל היל קהילה יהודית גדולה, ויש בה לפחות ארבעה בתי כנסת.

ראש הממשלה נתניהו מתייחס לירי בבית הכנסת בפיטסבורג

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לתקרית הירי ואמר אמש: "אני שבור לב ומזועזע מהמתקפה הרצחנית היום על בית כנסת בפיטסבורג. עם ישראל כולו מתאבל עם משפחות ההרוגים. אנו ניצבים יחד עם הקהילה היהודית בפיטסבורג, אנו ניצבים יחד עם העם האמריקני נוכח הברוטליות האנטישמית המחרידה הזאת. כולנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים". 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לאחר התקרית כי "המעשה המרושע של רצח המוני הוא רוע טהור שקשה להאמין שהתרחש ולדמיין". לדברי טראמפ, "האומה שלנו והעולם מזועזעים והמומים מהאבל, זאת היתה פעולה אנטישמית. לא חשבנו שדבר כזה יכול להיות אפשרי בימים האלה ובעידן הזה. אבל נראה שפשוט לא למדנו מהעבר". טראמפ מדבר על הירי בעצרת בחירות:

מוקדם יותר אתמול אמר טראמפ: "אם היה להם מישהו חמוש בתוך בית הכנסת, התוצאות היו יכולות להיות טובות יותר. זה עצוב לחשוב על זה ככה, אבל זה נכון" והוסיף: "אנשים כאלה צריכים לקבל עונש מוות". 

שוטרים בציוד מגן סמוך לבית הכנסת, היוםצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

הרב חבר הקהילה אלווין ברקן סיפר לרשת ABC שהוא התכוון להגיע לתפילה אתמול בבוקר, אך החליט להשאר בבית עם אשתו החולה. "אני בשוק... אני כל כך עצוב", אמר ברקן ל-ABC, שסיפר גם שטרם שמע מחבריו שהיו אתמול בבית הכנסת. "זאת שכונה מאד יהודית", אמר הרב, "היא ידועה כקהילה יהודית". בימי שבת, סיפר הרב ברקן, במבנה בית הכנסת "עץ החיים" מתכנסות שלוש קהילות, ומספר המתפללים יכול להגיע לכ-75 בני אדם.

הנשיא רובי ריבלין התייחס גם הוא לתקרית הירי ואמר: "תפילותינו ודאגתנו העמוקה נתונים למתרחש בפיטסבורג, פנסילבניה, אל 'אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה'. ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים. אני סמוך ובטוח כי כוחות הביטחון ורשויות החוק בארה״ב יחקרו את האירוע המחריד ביסודיות וימצו את הדין עם הרוצח הנפשע".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר: "הסוכנות היהודית נכונה לסייע בכל דרך לקהילה היהודית בפיטסבורג ומביעה את צערה העמוק על אבדן החיים והפגיעה בפצועים". דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק, אמר אתמול: "היום האנטישמיות הרצחנית הגיעה למחוזותינו. מדינת ישראל ניצבת עם הקהילה היהודית של פיטסבורג, שכם אל שכם. מעשה אנטישמי, גם אם מתרחש אלפי מיילים מירושלים, הוא עבור מדינת ישראל עניין פנימי".

הפדרציה היהודית של פיטסבורג מסרה כי היא "מצטרפת לקהילת פיטסבורג כולה באבל על אנשי עירנו שנהרגו ונפצעו באלימות חסרת ההיגיון בבית הכנסת 'עץ החיים'". מנכ"ל הפדרציה ג'ף פינקלשטיין הוסיף כי העיר פיטסבורג, "שהיתה בין הבטוחות והמוגנות באומה, הוכתה בטרגדיה איומה. מקרי המוות השפיעו עליי ועל כולנו כמו מוות של קרוב משפחה. התקפה מכל סוג שהוא - ובמיוחד התקפה על מקום פולחן - היא נתעבת. לאלימות אין מקום בחברה או בקהילה שלנו".

לפי מחקר שערכה אוניברסיטת ברנדייס בשנה שעברה, כ-31% מהקהילה היהודית במטרופולין פיטסבורג חיה בשכונת סקווירל היל או בסביבתה המידית. כ-48% מהילדים היהודים בפיטסבורג ובסביבתה גרים בשכונה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ