היורה בבית הכנסת בפיטסבורג הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים"

רוברט באוורס, איש ימין קיצוני בן 48, הוא לפי דיווחים היורה בתקרית בה נהרגו 11 בני אדם. כשעתיים לפני הירי כתב על ארגון יהודי שעוזר לפליטים: "אני לא יכול עוד לשבת מהצד ולצפות בזמן שאנשיי נשחטים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור הירי בפיטסבורג, היום
אזור הירי בפיטסבורג, היוםצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

רוברט באוורס (Bowers), איש ימין קיצוני בן 48, הוא החשוד בירי בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג שבו נהרגו 11 בני אדם, כך מסר גורם רשמי במערכת אכיפת החוק בארה"ב. על פי דיווחים מזירת התקרית, באוורס צעק בזמן הירי: "כל היהודים צריכים למות".

רוברט באוורס, החשוד ביריצילום: AFP

בחשבון שנושא את שמו ברשת החברתית gab, נכתב כשעתיים לפני הירי: "HIAS (ארגון יהודי-אמריקאי שמסייע לפליטים) אוהב להביא פולשים שהורגים את אנשינו. אני לא יכול עוד לשבת מהצד ולצפות בזמן שאנשיי נשחטים. שילכו להזדיין נקודות המבט שלכם, אני נכנס". חשבונו של באוורס ברשת החברתית נמחק.

לפני כשבועיים נכתב בחשבון: "שלום לך HIAS! אתם אוהבים להכניס פולשים עוינים כדי שישכנו בינינו? אנחנו מעריכים את רשימת החברים שסיפקתם". לפוסט צורף לינק למידע על אירוע של הארגון.

באוורס ב-gab

בתחילת השבוע, לאחר שהנשיא טראמפ הצהיר שהוא "לאומן", נכתב בחשבון: "טראמפ הוא גלובליסט, לא לאומן. לא יהיה Make America Great Again כל עוד נמשכת מגפת היהודונים. Qanon (שמה של תיאוריית ה-Deep State של הימין האמריקאי) פה כדי שפטריוטים שהתנגדו למשטר צבאי בשנות ה-90, יתחננו עכשיו לביסוסו כדי לייבש את הביצה. אבל תמשיך להגיד שאתה מנצח".

בפוסט אחר כתב: "אלה הם היהודים הרשעים והמטונפים האלה שמביאים מוסלמים מטונפים אל תוך המדינה! עיצרו את היהודונים ואחר כך דאגו לגבי המוסלמים". בפוסט פורסמו גם תמונות של פעילים יהודים בהפגנות למען פליטים.

דברים שכתב רוברט באוורס ב-GAB

לארכיון הפוסטים של באוורס

הארגון שאותו תקף היורה הוא אחד הארגונים היהודיים הוותיקים בארצות הברית, שעוסק זה יותר ממאה שנים בסיוע לפליטים ומהגרים. הארגון הוביל בשנתיים האחרונות את המחאה בקהילה היהודית בארה"ב נגד מדיניות ההגירה של ממשל טראמפ, בדגש על איסור הכניסה שהוטל על אזרחים ממספר מדינות מוסלמיות.

מהארגון נמסר בעקבות הירי: "אין מילים כדי לתאר כמה אנחנו כואבים את האירועים בפיטסבורג. האובדן הזה הוא האובדן שלנו, ומחשבותינו עם קהילת 'עץ החיים', ושותפינו המקומיים בפיטסבורג, תושבי העיר וכל מי שנפגע מהאלימות חסרת ההיגיון הזו. בעוד אנחנו מנסים לעבד את הטרגדיה הזו, אנו מתפללים שהקהילה היהודית-אמריקאית וארה"ב כולה יוכלו להחלים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי הוא "מזועזע מהמתקפה הרצחנית על בית הכנסת, אנו עומדים לצד הקהילה היהודית אל מול האנטישמיות האכזרית". השר נפתלי בנט הודיע כי בכוונתו להמריא לארה"ב בעקבות התקרית: "אחיותנו ואחינו היהודים מצאו את עצמם תחת מתקפת טרור רצחני בעת שהיו בתפילה. ליבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים, ותפילותינו שזה היה האירוע האחרון".

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג אמר כי נשיא ארה"ב טראמפ היה צריך להיות הרבה יותר תקיף בתגובתו, לאחר שהנשיא אמר כי אם היה מאבטח חמוש בבית הכנסת, אולי לא היו הרוגים. הוא התייחס גם לזהותו של הרוצח ואמר כי הוא "אדם נתעב שונא יהודים שפרסם את זה מראש. הוא נכנס פנימה וקצר אנשים. תהיה לזה השפעה גדולה מאוד. זה הלם מוחלט". מנכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, הגיב לתקרית ואמר: "אנחנו שבורים. העובדה שיהודים הפכו למטרות בבוקר שבת בבית כנסת היא בלתי נתפסת. אנחנו שבורי לב".

התנועה הרפורמית בישראל מסרה בתגובה לתקרית: "התנועה הרפורמית בישראל, רבניה וחבריה, מביעים את תנחומינו לחברי הקהילה הקונסרבטיבית 'עץ החיים', לקהילה היהודית בפיטסבורג פנסילבניה, ולכל אחינו ואחיותינו בצפון אמריקה. אנו מזועזעים ממתקפת הירי הנפשעת על מתפללים ומתפללות עטויי טליתות. על פי כל הסימנים מתקפה זו נעשתה מתוך שנאה אנטישמית יוקדת וגם מתוך שנאה לערכים של פתיחות, שוויון ותיקון עולם המאפיינים את קהילת 'עץ חיים' ואת רובה המכריע של יהדות ארצות הברית. זו היא שעה קשה וכואבת, אך אנו יודעים שהקהילות היהודיות ברחבי צפון אמריקה, רפורמיות, קונסרבטיביות ואורתודוקסיות, חזקות ונחושות להמשיך בעשייתן הרוחנית, הקהילתית והחינוכית ובמחויבות שלהן לצדק חברתי ולסובלנות דתית".

בתקשורת המקומית דווח כי הירי אירע לאחר תפילת הבוקר בבית הכנסת הקונסרבטיבי, שאותו הגדירה הסוכנות היהודית כ"בית כנסת עתיק שהוקם לפני 150 שנה והוא מרכז שוקק חיים של קהילה יהודית חמה". הבוקר היתה אמורה להיערך בבית הכנסת ברית מילה. בשכונת סקווירל היל קהילה יהודית גדולה, ויש בה לפחות ארבעה בתי כנסת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ