פוסט השנאה, הירי ההמוני והכניעה: כך התרחש הטבח בבית הכנסת - דקה אחרי דקה

רוברט באוורס נכנס בשבת בבוקר לבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, פתח באש לכל עבר והרג 11 בני אדם. מהדיווחים הראשוניים על "יורה פעיל" ועד למעצרו ודבריו ש"כל היהודים האלה צריכים למות" - כך התגלגל האירוע שמטלטל את ארה"ב והקהילה היהודית

הארץ
כוח מיוחד מחוץ לבית הכנסת בפיטסבורג, אתמול
כוח מיוחד מחוץ לבית הכנסת בפיטסבורג, אתמולצילום: AFP

ביום שבת בבוקר נכנס אדם חמוש לתוך בית כנסת בעיר פיטסבורג, עבר בין אולמות המבנה וקומותיו ופתח בירי לכל עבר. רשתות החדשות CNN ו-CTV פרסמו את השתלשלות האירוע שטלטל את הקהילה היהודית ואת ארה"ב כולה - מהדיווחים הראשוניים על "יורה פעיל" ועד להודעה על מעצרו של החמוש. כך זה נראה:

09:49 (שעון מקומי): רוברט באוורס מעלה פוסט ברשת החברתית "גאב" שבו הוא כותב: "HIAS אוהב להביא פולשים שהורגים את אנשינו. אני לא יכול עוד לשבת מהצד ולצפות בזמן שאנשיי נשחטים. שילכו להזדיין נקודות המבט שלכם, אני נכנס".

09:54: מוקד החירום של המשטרה 911 מקבל דיווחים על יורה פעיל בבית כנסת "עץ חיים" בעיר פיטסבורג שבמחוז אלגני.

09:55: שתי ניידות משטרה נשלחות לאזור. לשוטרים נאמר שאדם אחד צלצל ודיווח על 20 או 30 יריות שנשמעו מלובי המבנה. שוטרים רבים אחרים מודיעים שהם בדרכם לבית הכנסת.

09:59: שוטר שמגיע לאזור בית הכנסת מדווח: "אנחנו תחת אש. יש לו נשק אוטומטי והוא יורה לעברנו מבית הכנסת". כמה רגעים לאחר מכן מדווחת שוטרת אחת שאחד מעמיתיה נפצע בידו מירי. שוטר אחר מבקש סיוע רפואי.

10:00: שוטר בזירת הירי מדווח: "כל יחידה שנמצאת בעיר צריכה להגיע לכאן עכשיו". המוקדן במוקד החירום מזעיק את כל הניידות הזמינות לעבר בית הכנסת.

כך נשמע אירוע הירי ברשת הקשר המשטרתית

10:02: שוטרים בזירה מבקשים להביא למקום יחידות ללוחמה בטרור של העיר פיטסבורג ושל מחוז אלגני.

10:11: שוטרים שנמצאים ליד בית הכנסת דנים באפשרות להיכנס לתוך בית התפילה היהודי. "ברגע שיהיו לנו המשאבים כאן, אנחנו צריכים לשקול (להיכנס פנימה)", אומר אחד השוטרים.

10:19: עובד במרכז החירום של מחוז אלגני אומר שבשיחות למוקד 911 יש דיווחים שהיורה נכנס לתוך הלובי של בית הכנסת והחל לירות. אנשים במקום רצו והתחבאו בתוך בית הכנסת.

10:21: שוטר יורה לעבר החשוד ועל פי ההערכות פוגע בו.

10:25: שוטר מדווח שהחשוד לובש אפוד ירוק או ז'קט ירוק ורצועת נשק כרוכה סביב צווארו.

10:30: צוותים טקטיים נכנסים לתוך בית הכנסת.

צילום: Gene J. Puskar/אי־פי

10:33: החשוד מתואר כאדם לבן גבוה עם שיער קצר שלובש חולצה בצבע כחול בהיר ומכנסי ג'ינס. אחד השוטרים מספר מפי עד ראייה שמסתתר בתוך בית הכנסת שהחשוד איננו מגולח, שהוא בעל גוף חסון ולובש מעיל.

10:36: שוטר בצוות טקטי מדווח על מציאת ארבע גופות במסדרון. אדם אחד נמצא בחיים.

10:40: השוטרים שנכנסו לבית הכנסתת מוצאים ארבע גופות נוספות.

10:41: אחת הגופות מוצאת החוצה ומועברת לרכב משוריין ששייך לכוחות הביטחון.

10:43: שני אנשים מחולצים מהמרתף על ידי הצוותים הטקטיים. אחד השוטרים מציין שהם עדיין לא יצרו קשר עם החשוד.

כוחות משטרה מחוץ לבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, אתמולצילום: JOHN ALTDORFER/רויטרס

ירי המוני בבית הכנסת - כיסוי מיוחד11 בני אדם נרצחו בפיטסבורג | בין העידוד של טראמפ לצביעות של נתניהו, יהודי ארה"ב נותרו חסרי הגנה / חמי שלו | אבל כבד בקהילה היהודית: "השנאה לא הולכת לנצח" / אמיר תיבון | היורה הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים" | טראמפ: אם היה מאבטח חמוש אולי לא היו הרוגים | ראש העיר פיטסבורג נגד הנשיא: הירי לא קשור לאבטחה אלא לחוקי נשק | אלפים השתתפו בעצרת זיכרון לנרצחים | הארגון היהודי שהיה על הכוונת: "יש הרבה אנטישמים, אבל לא קיבלנו איומים"

10:53: יריות נשמעות במערכתת הקשר המשטרתית. "מגע! מגע! יריות נורו! יריות נורו!", צועק שוטר אחד. שוטר אחד מעדכן שהחשוד מתבצר בקומה השלישית ויורה לעבר השוטרים. ברשת הקשר מדווחים על שוטר פצוע.

11:03: לפי המשטרה מתנהל משא ומתן עם החמוש בבית הכנסת. "הוא קיבל הוראה לזחול החוצה. הוא עדיין לא עשה את זה", נמסר. עוד נמסר שהחשוד נושא עליו רובה חצי אוטומטי מדגם AR-15 ואקדח.

11:04: החשוד מרים את ידיו. כעבור כמה דקות הוא מוסר למשטרה את שמו וגילו.

11:08: ברשת התקשורת המשטרתית שומרים על דממת אלחוט משום שלדברי אחד השוטרים החשוד מסגיר את עצמו וזוחל מחוץ לחדר שבו התבצר. יש דיווח שהוא פצוע. שוטר אחד אמר ברשת הקשר של המשטרה שהחשוד אמר לשוטרים: "כל היהודים האלה צריכים למות".

11:40: משטרת פיטסבורג מודיעה שהחשוד בירי בבית הכנסת נמצא בידיה.

11:50: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מוסר שהוא עוקב אחר האירוע בפיטסבורג, וביקש מתושבים להתרחק מהאזור.

12:15: המרכז הרפואי באוניברסיטת פיטסבורג מודיע שהוא מטפל בנפגעי ירי רבים.

12:30: ישראל מביעה זעזוע מהירי בפיטסבורג ומציעה עזרה לקהילה המקומית.

13:10: התובע הכללי של פיטסבורג, ג'וש שפירו, מסר שהיורה הרג אנשים חפים מפשע ופצע אנשי כוחות ביטחון שהגיעו ראשונים לאזור.

13:25: גורמים בעיריית פיטסבורג מסרו ששישה בני אדם נפצעו, בהם ארבעה שוטרים. עוד נמסר שהירי נחקר על ידי הרשויות הפדרליות כפשע שנאה.

13:30: גורם ברשויות אכיפת החוק מפרסם את זהותו של היורה בבית הכנסת – רוברט באוורס, תושב פיטסבורג בן 46 ובעל היסטוריה ארוכה של התבטאויות אנטישמיות ברשת החברתית.

14:30: הנשיא דונלד טראמפ אומר שהירי "נראה בהחלט כמו פשע אנטישמי".

15:30: טראמפ מגנה את מתקפת הטרור בפיטסבורג במהלך ועידה באינדיאנפוליס, ואומר שמדובר ב"מעשה רצח מרושע". לדבריו, "אסור שתהיה סובלנות לאנטישמיות באמריקה".

15:40: הרשת החברתית "גאב" מאשרת שהיורה ניהל חשבון אצלה ושהוא כתב לפני הירי הודעה נגד ארגון הסיוע היהודי-אמריקאי לפליטים HIAS.

16:10: הרשויות בארה"ב מפרסמות ש-11 בני אדם נהרגו בירי בבית הכנסת "עץ חיים". שישה נוספים נפצעו, בהם שניים במצב קשה.

16:25: הרשויות האמריקאיות מוסרות שבאוורס נשא עמו שלושה אקדחים ורובה סער, אך לא בטוח שהוא השתמש בכל כלי הנשק שהיו ברשותו.

16:27: גורמי ממשל מסרו שהיורה מטופל בבית חולים וסובל מכמה פציעות, ככל הנראה מירי של השוטרים לעברו.

17:10: התובע הכללי של ארה"ב ג'ף סשנס אומר שמשרד המשפטים יגיש כתב אישום נגד באוורס בגין פשע שנאה ועבירות אחרות. לדבריו, מסע הירי הקטלני בבית הכנסת "מגונה וסותר לחלוטין את ערכי המדינה הזאת".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ