ארבעה שוטרים שניהלו חילופי אש עם היורה פצועים בביה"ח: "הם רצו לעבר הכדורים כדי להציל אנשים"

לדברי הרשויות, לולא תגובתם המהירה של השוטרים באזור, הטרגדיה - בה נהרגו 11 בני אדם בבית כנסת עץ חיים בפיטסבורג - היתה יכולה להיות הרבה יותר גדולה. "הם רצו לתוך הסכנה", סיפר מפקד המשטרה

הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר מחוץ למתחם דירות בפיטסבורג שנסגר אחרי הירי בבית הכנסת, אתמול
שוטר מחוץ למתחם דירות בפיטסבורג שנסגר אחרי הירי בבית הכנסת, אתמולצילום: Keith Srakocic/אי־פי

"אני לא יכול לדבר מספיק על האומץ שהם גילו", אמר מפקד משטרת פיטסבורג סקוט שוברט על השוטרים הגיעו ראשונים לזירת הירי בבית הכנסת עץ חיים בעיר אתמול. "ללא האומץ שלהם הטרגדיה הזו היתה יכולה להיות הרבה יותר גדולה", צוטט בדיילי מייל וונדל היסריך, הממונה על בטיחות הציבור במחוז אלגייני.

רוברט גרגורי באוורס רצח אתמול שמונה גברים ושלוש נשים בתוך בית הכנסת עץ חיים במהלך תפילות יום השבת, לפני שנתפס בחיים על ידי השוטרים. הוא נורה כמה פעמים, אבל שרד. הוא הספיק לירות ולפצוע שוטר אחד בידו ושוטר נוסף נפגע מרסיס וזכוכית שבורה.

ירי המוני בבית הכנסת - כיסוי מיוחד11 בני אדם נרצחו בפיטסבורג | בין העידוד של טראמפ לצביעות של נתניהו, יהודי ארה"ב נותרו חסרי הגנה / חמי שלו | אבל כבד בקהילה היהודית: "השנאה לא הולכת לנצח" / אמיר תיבון היורה הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים" | טראמפ: אם היה מאבטח חמוש אולי לא היו הרוגים | ראש העיר פיטסבורג נגד הנשיא: הירי לא קשור לאבטחה אלא לחוקי נשק | אלפים השתתפו בעצרת זיכרון לנרצחים | הארגון היהודי שהיה על הכוונת: "יש הרבה אנטישמים, אבל לא קיבלנו איומים"

באוורס אותר על ידי הכוחות שנכנסו פנימה בקומה השלישית שם הוא ירה בשני שוטרים נוספים כמה פעמים. אחד השוטרים נפצע באורח קשה. שני בני אדם, גבר ואשה, שהיו בתוך בית הכנסת נפצעו אף הם בחילופי האש, אך הם נמצאים במצב יציב. לפי בכירים במשטרה, גם כל ארבעת השוטרים נמצאים במצב יציב.

כוחות מיוחדים מחוץ לבית הכנסת בפיטסבורג, אתמולצילום: AFP

על פי כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט, בזמן שהוא קיבל טיפול רפואי, אמר באוורס לשוטר כי הוא רצה שכל היהודים ימותו וכי היהודים אחראים לטבח עמו. באוורס הואשם ב-11 סעיפים של רצח, שישה סעיפים של תקיפה וב-13 סעיפים של איום אתני בעקבות ההתקפה, שמנהיגים יהודים מתארים כקטלנית ביותר נגד יהודים בהיסטוריה של ארה"ב.

הראשונים שהגיעו לזירת הירי היו שני שוטרים במדים ששמעו את היריות. השניים התעמתו עם החשוד כשהוא ניסה לצאת מהמקום וירו לעברו. בהמשך הם נפצעו והחשוד נכנס בחזרה לבית הכנסת. יחידות משטרה אחרות מהאזור הגיעו למקום. "עד שהגעתי לשם, השוטרים התחילו להוציא אנשים", אמר שוברט, "לראות את השוטרים האלה רצים לתוך הסכנה כדי להוציא אנשים ולהניס אותם למקום מבטחים היה בלתי ייאמן". בהמשך נפצעו עוד שני שוטרים מהיחידות המיוחדות שנכנסו למבנה. באוורס נורה, נפצע ונלקח למעצר.

"זו זירת הפשע הכי מזעזעת שראיתי ב-22 שנות שירותי ב-FBI", אמר האחראי על חקירת הבולשת באירוע בוב ג'ונס. במסיבת העיתונאים שיבחו בכירים את פעולת השוטרים שהתערבו והצליחו לתפוס את היורה. "הם רצו לעבר הכדורים כדי להציל אנשים והם נותנים דוגמא הכי טובה לאופן בו פועלות רשויות החוק בכלל ומשטרת פיטסבורג בפרט", אמר אחד הבכירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ