בני זוג, שני אחים ובת 97: פורסמו שמות 11 הנרצחים בטבח בבית הכנסת בפיטסבורג

הרשויות בארה"ב מעריכות שרוברט באוורס פעל לבד כשירה לכל עבר בבית הכנסת "עץ חיים" בתפילת הבוקר בשבת. "הרעיון שכל בית כנסת ומרכז קהילתי יהודי יצטרכו שומר חמוש בכניסה מערער את כל מה שחשבנו״, אמר בכיר בקהילה היהודית המקומית

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שליח "הארץ" לפיטסבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת זיכרון לנרצחים בפיטסבורג, אתמול
עצרת זיכרון לנרצחים בפיטסבורג, אתמולצילום: JOHN ALTDORFER/רויטרס

הרשויות בארה"ב פרסמו היום (ראשון) במסיבת העיתונאים את שמותיהם של קורבנות הירי ההמוני ביום שבת בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג: ג'ויס אייזנברג, 75, ריץ' גוטפריד, 65, רוז מאלינגר, 97, ג'רי רבינוביץ', 66, האחים ססיל רוזנטל, 59, ודיוויד רוזנטל, 54, הזוג ברניס סימון, 84, וסילבן סימון, 86, דניאל סטיין, 71, מלווין ווקס, 88, ואירווינג יאנגר, 69.

רוברט באוורס פעל לבדו כשפתח באש בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג ורצח 11 בני אדם. כך מסר סוכן ה-FBI רוברט ג'ונס שמנהל את החקירה מטעם הבולשת הפדרלית. שישה בני אדם נפצעו במתקפת הירי, בהם ארבעה שוטרים. התובע הכללי בפיטסבורג, סקוט בריידי, מסר במסיבת העיתונאים המיוחדת שבאוורס, לאומן קיצוני שפרסם עמדות אנטישמיות ברשת החברתית ואיים לפגוע ביהודים, נשא שלושה אקדחים מדגם גלוק ורובה סער מדגם AR-15.

ד"ר קרל וויליאמס, הפתולוג הראשי של מחוז אלגייני שפרסם את שמות הקורבנות, היוםצילום: AFP

ירי המוני בבית הכנסת - כיסוי מיוחד11בני אדם נרצחו בפיטסבורג | בין העידוד של טראמפ לצביעות של נתניהו, יהודי ארה"ב נותרו חסרי הגנה / חמי שלו | אבל כבד בקהילה היהודית: "השנאה לא הולכת לנצח" / אמיר תיבון | היורה הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים" | טראמפ: אם היה מאבטח חמוש אולי לא היו הרוגים | ראש העיר פיטסבורג נגד הנשיא: הירי לא קשור לאבטחה אלא לחוקי נשק | אלפים השתתפו בעצרת זיכרון לנרצחים | הארגון היהודי שהיה על הכוונת: "יש הרבה אנטישמים, אבל לא קיבלנו איומים"

ג'ונס שיבח את גבורתם של אנשי המשטרה והיחידה ללוחמה בטרור שניהלו חילופי אש עם היורה בתוך בית הכנסת. הוא אמר גם שאינו יודע מדוע בחר באוורס דווקא בבית הכנסת "עץ חיים" כיעד למתקפה שלו. "מצאנו קורבנות בשלושה מקומות שונים בבית הכנסת", אמר איש הבולשת הפדרלית.

בשעות שלאחר פרסום שמות ההרוגים קשה היה להיתקל ברחובותיה של שכונת סקוורל היל במישהו שלא הכיר לפחות אחד מקורבנות הירי. כמעט כל שיחה עם מרואיין או מרואיינת מהקהילה היהודית המקומית - במוקד החיים היהודיים בפיטסבורג - התחילה בסקירה של האופן שבו אותו אדם קשור למישהו שנרצח בשבת בבוקר.

פינת זיכרון לנרצחים ליד בית הכנסת, היוםצילום: CATHAL MCNAUGHTON/רויטרס

״אני מכירה אישית שניים מהאנשים שנהרגו. בעלי מכיר אדם נוסף, ואנחנו מכירים אחים, חברים ובני דודים של לפחות ארבעה מההרוגים״, סיפרה ל״הארץ״ לורי מוזר, שמתפללת בבית כנסת סמוך ל״עץ החיים״. לדבריה, ״הקהילה היהודית כאן היא כמו קהילות יהודיות של פעם. אנשים גרים קרוב אחד לשני, מכירים אחד את השני. כולנו נמצאים היום באבל״. 

הרב ג׳יימי גיבסון, שעומד בראש בית הכנסת הרפורמי ״טמפל סיני״, הוסיף כי אנשים רבים בקהילה שלו מתאבלים באופן אישי על חברים ומכרים שנהרגו ביום שבת. לדבריו, ״כל הקהילה ביחד בסיפור הזה״. גיבסון עצמו מכיר את בני משפחותיהם של כמה מההרוגים. ״הם כרגע נמצאים בידיים הטובות מאוד של הרבנים של הקהילות שלהם״, הסביר. ״אני מתכוון לדבר עם כולם, אבל יש לזה את הזמן והמקום המתאימים״. 

סוכני FBI מחוץ לבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, היוםצילום: AFP

בבית הכנסת של גיבסון התחוללה בשעות הבוקר מה שהוא הגדיר ״מיני דרמה״. קבוצת מתפללים שהגיעה לפתוח את שערי המקום, שמה לב לחבילה שהושארה בכניסה לבית הכנסת. בימים כתיקונם, איש אינו מתרגש מחבילות מסוג זה – בארה"ב, מקובל להשאיר חבילות דואר מחוץ לדלת – אבל במקרה הזה, על רקע אירועי סוף השבוע, בבית הכנסת החליטו לא לקחת סיכון, והזמינו ניידת משטרה. ״בסופו של דבר התברר שזה היה שום דבר״, סיפר גיבסון. ״אבל זו המציאות של חיינו כרגע. אנחנו לא יכולים לקחת סיכונים מיותרים״. 

ג׳וש בראון, עורך דין מקומי, התייחס לעובדה שבין ההרוגים הייתה רוז מאלינגר, בת 97, שהוגדרה בחלק מדיווחי התקשורת כניצולת שואה. ״העיר כולה כואבת היום״, אמר. סיפורה של מאלינגר עורר תגובות עזות בקהילה.

״זה כל כך עצוב לחשוב על כך שהאישה הזו שרדה את כל הזוועות של המאה ה-20, ואלוהים יודע איזה עוד קשיים בדרך, רק כדי להירצח בבית כנסת באמריקה בשנת 2018״, אמרה ג׳סי, תושבת השכונה בשנות השלושים לחייה. ״אני שייכת לדור שלא ידע עד היום מה המשמעות של אנטישמיות רצחנית כמו שראינו בבית הכנסת. אבל אנשים בגילה ראו את זה וחשבו שזה כבר מאחוריהם. שזה שייך לעבר״.

תושבים מגיעים להניח פרחים מחוץ לבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורגצילום: Matt Rourke/אי־פי

הנהגת הקהילה בפיטסבורג קיימה החל משעות הבוקר סדרת דיונים בכל הנושאים שבהם יש לטפל. החל מסידורי ההלוויות של ההרוגים, דרך התמיכה במשפחות השכולות ובפצועים, ועד לסוגיה אחת שמטרידה כמעט כל יהודי בעיר כעת: האבטחה במוסדות היהודיים. 

מצד אחד, רבים בקהילה התייחסו בכעס ובביקורת לדברים שאמר הנשיא טראמפ אתמול, על כך שהטבח בבית הכנסת יכול היה להימנע אם במקום היה מוצב מאבטח. בקהילה הזדהו עם הדברים שאמר ל״הארץ״ ראש העיר של פיטסבורג, ביל פדוטו, שדחה את הצעתו של הנשיא ואמר כי יש להתמקד במקום זאת בהגברת הפיקוח על כלי נשק בארצות הברית. ״אני לא רוצה לחיות במדינה או בעיר שבה כל בית כנסת צריך מאבטח חמוש״, הוסיף פדוטו. 

אלא שבפועל, החל מיום שבת בצהריים, זהו המצב הנוכחי בפיטסבורג. את בתי הכנסת והמוסדות היהודיים לא מאבטחים גופים פרטיים, אלא המשטרה המקומית, שנפרשה בכוחות מתוגברים ברחבי העיר. הנוכחות המשטרתית הבולטת ליד המוסדות היהודיים הקלה על יהודים רבים להשתתף בפעילויות ביום ראשון, אבל בהנהגת הקהילה מודעים היטב לכך שבתוך שבוע או שבועיים לכל היותר, המשטרה תחזור לפרישה השוטפת שלה, ובתי הכנסת יישארו עם דילמה קשה: האם להתחיל להציב מאבטחים חמושים בכניסה לכל מוסד יהודי בעיר? 

גורם בפדרציה היהודית של פיטסבורג, שביקש לא להזדהות כדי לדון בחופשיות בפרטי השיחות בנושא, אמר ל״הארץ״ כי מדובר בדילמה קשה עבור רבים בקהילה. ״יהודים אמריקאים אוהבים לחשוב שהמדינה שלהם שונה ממדינות אירופה, שם באמת לכל בית כנסת יש אבטחה צמודה״, הסביר. ״באמריקה יש הרבה יותר בתי כנסת ומוסדות יהודיים, זו הרי הקהילה היהודית הגדולה בעולם מחוץ לגבולות ישראל. הרעיון שעכשיו כל בית כנסת וכל מרכז קהילתי יהודי יצטרכו שומר חמוש בכניסה מערער את כל מה שחשבנו על עצמנו ועל המדינה שלנו״. 

כוחות משטרה מחוץ לבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, אתמולצילום: JOHN ALTDORFER/רויטרס

לפני שבאוורס בן ה-46 נתפס בחיים על ידי השוטרים, הוא נורה כמה פעמים, אבל שרד. על פי כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט, בזמן שהוא קיבל טיפול רפואי, אמר באוורס לשוטר כי הוא רצה שכל היהודים ימותו וכי היהודים אחראים לטבח עמו. באוורס נאשם ב-11 סעיפים של רצח, שישה סעיפים של תקיפה וב-13 סעיפים של איום אתני בעקבות ההתקפה, שמנהיגים יהודים מתארים כקטלנית ביותר נגד יהודים בהיסטוריה של ארה"ב.

משפחות הקורבנות קיבלו הלילה ובמהלך הבוקר הודעה על מות יקיריהן. ד"ר קרל וויליאמס, הפתולוג הראשי של מחוז אלגייני שפרסם את שמות הנרצחים, אמר שהאנשים פועלים כדי לשחרר את הגופות לידי המשפחות. אולם לדבריו, הם "מנסים לאזן בין צרכי החקירה הפלילית לבין הצרכים של המשפחות". ראש העיר פדוטו כינה את הירי ההמוני בבית הכנסת, "היום השחור ביותר בתולדות פיטסבורג".

"בשם התובע הכללי (של ארה"ב) ג'ף סשנס, אנחנו רוצים להציע את תנחומינו ותפילותינו הכנים", אמר התובע בריידי. "מקום של תפילה הוא מקום קדוש, מקום שבו הקהילה מתכנסת כדי לחגוג עם אלה שיקרים להם ביותר, וזו החירות הראשונה שלנו כאנשים. היום אנחנו עומדים ביחד כקהילה, קהילה שדוחה שנאה ואלימות".

מפקד משטרת פיטסבורג, סקוט שוברט, אמר במסיבת העיתונאים המיוחדת: "אנחנו אבלים עמכם, אנחנו תומכים בכם ונמשיך לעבוד אתכם. מה שעושה את פיטסבורג לחזקה זה שאנחנו עובדים ביחד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ