מה הייתם עושים אם המקום שבו התחתנתם היה הופך לבית סוהר?

רשם הנישואים בניו יורק עבר לבניין המיועד לשימור לפני כמעט עשור בתום שיפוץ שעלה מיליוני דולרים. המטרה היתה להתחרות ביעד פופולרי אחר לנישואים – לאס וגאס. כעת העירייה מתכננת להפוך אותו לכלא מקומי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סנצ'ס ואווילה ביום חתונתם, ב-2009
סנצ'ס ואווילה ביום חתונתם, ב-2009צילום: Mary Altaffer / AP

קרלוס סנצ'ס וג'ניפר אווילה התחתנו ב–2009 בניו יורק. אבל בקרוב המקום שבו חגגו את אהבתם וקשרו רשמית את חייהם זה בזה יהפוך על ידי העירייה לבית סוהר. אפשר להימנע מההשוואה הזולה בין מוסד הנישואים לבין כלא. יש גם נישואים מאושרים, כפי שמאשר סנצ'ס, כיום בן 37.

כשהתחתנו עשו סנצ'ס ואווילה היסטוריה. הם היו הראשונים שהוכרזו כזוג נשוי כשמשרד רשם הנישואים של מנהטן עבר לבניין המשרדים על שם לואי לפקוביץ ברחוב וורת' 111, בניין מאסיבי בן שבע קומות משנות ה–30 של המאה הקודמת, המעוטר בעיטורים בסגנון ארט דקו. יש לו כניסה נוספת מסביב לפינה, ברחוב סנטר, שדרכה נכנסים שופטי בית המשפט העליון של ניו יורק, שאולמות המשפט שלהם מצויים למעלה, ועורכי הדין, התובעים והנאשמים שמופיעים בפניהם.

אווילה וסנצ'ס עם בנם בן השש קרלו ברשם הנישואים, החודשצילום: HIROKO MASUIKE / NYT

משרד רשם הנישואים עבר לשם אחרי שיפוץ שעלה 12.3 מיליון דולר, שערכו היום 14.75 מיליארד דולר. אחד הצידוקים להוצאה היה התחרות. לאס וגאס הפכה ליעד פופולרי לחתונות בכנסיות כמו "כנסיית אלוויס" ("אלוויס שלנו הוא בדרן בעל חוש הומור מעולה"), "כנסיית גרייסלנד" ("אפשר להזמין נסיעה בקדילק ורוד"), או "כנסיית הקנאביס". אבל במקביל, מספר החתונות בניו יורק הלך והתמעט. השלטון המקומי בתקופת ראש העיר מייקל בלומברג היה מודאג ולמקום הובא המעצב ג'יימי דרייק, שעיצב את ביתה של מדונה בלוס אנג'לס. אפשר שההמלצה הרלוונטית יותר היתה שהוא עיצב גם את ביתו של ראש העיר בלומברג, באפר איסט סייד.

דרייק שיפץ את מה שהיה לפני כן משרד הרישוי העירוני, והורה לצייר את בניין העירייה על אחד הקירות, כדי שזוגות כמו סנצ'ס ואווילה יוכלו לחייך ולהתנשק לפניו. הוא השאיר חלק גדול מהעיצוב המקורי על כנו — הרצפה, הקירות והעמודים העשויים שיש והכרכובים בסגנון הארט דקו לא השתנו. הוא אמר בזמן השיפוץ שצריך רק לנקות ולהבריק אותם בזהירות. השיפוץ הוכתר בהצלחה ובשנת 2016 נערכו בו כ־25 אלף טקסי נישואים — 59.1% יותר מאשר ב–2008, השנה האחרונה שבה נערכו טקסי נישואים בבניין העירייה המרופט.

בניין לפקוביץ בניו יורק, החודשצילום: HIROKO MASUIKE / NYT

"הבניין הוא כעת אטרקציה אדירה לתיירים", מסביר ג'ורג' טקסי, מוכר הפרחים המציע את מרכולתו לפני הבניין, "הוא נותן הרגשה נהדרת. ברור שהם צריכים להעביר את בית הסוהר. אני רק מקווה שימצאו מקום אחר בשבילו". גם רשם הנישואים מייקל סוויני לא נשמע כמו מישהו שרוצה לעזוב את המקום. "אני מבטא את האהבה העמוקה שלנו למקום. אך אני מבין שהעיר בחנה את כל האפשרויות".

הבניין עשה היסטוריה ב–24 ביולי 2011, היום שבו הוחל רישום נישואים חד מיניים בניו יורק, שהיה לדבריו "אחד הימים הגדולים בהיסטוריה של העיר". הוא ערך את הטקס לשני הזוגות הראשונים. משרד רשם הנישואים עבר לבניין לפקוביץ — שנקרא על שם התובע הכללי של העיר בשנים 1957–1978 — מבניין העירייה, שבו שכן עד אז במשך 95 שנים. סנצ'ס, שחישב כמה שנים נשאר המשרד בבניין, אמר: "רק תשע שנים. זה בזבוז של כספי משלמי המסים".

ב–2017 הכריז ראש העירייה הנוכחי, ביל דה בלאזיו, על התוכנית לסגור את כלא רייקרס ולהחליף אותו בבתי סוהר קטנים יותר בכל רובע. לדבריו, אנשים רוצים שבתי המעצר יהיו קרובים יותר לבתי המשפט, ובניין לפקוביץ קרוב מאוד לבניין בתי המשפט הפליליים של מנהטן — הם מופרדים על ידי רחוב צדדי קצר. אך על אף שמיקומו מעולה, בבניין לפקוביץ אין מספיק מקום ל–1,510 מיטות האסירים האמורות לשכון בו. לכן, העירייה מתכננת להוסיף לו שטח הגדול ממנו פי שניים וחצי. הפתרון הברור יהיה לבנות מעליו מגדל, כשם שמגדל הרסט נבנה על בניין נמוך יותר במרכז מנהטן בתחילת שנות ה–2000.

צלם חתונות בכניסה לבניין בו נמצא רשם הנישואים בניו יורק, החודשצילום: HIROKO MASUIKE / NYT

אין ספק שתתעורר התנגדות לתוכנית, ושוחרי ההיסטוריה כבר החלו לפעול. "המועצה להיסטוריה של השכונות" — ארגון ללא כוונות רווח — קראה לוועדה לשימור אתרים בולטים לקבוע כי בניין לפקוביץ נועד לשימור. זודט נגרון, דוברת הוועדה, הודיעה שהבקשה התקבלה והיא נשקלת.

סנצ'ס ואווילה מספרים כי כשהחליטו להתחתן, הם הלכו למשרד הרישום הישן וקיבלו בו את רישיון הנישואים. לדבריהם, הבניין היה מרופט וצפוף. הפקידים הורו להם ללכת לבניין החדש. "הם אמרו לנו שהכל יהיה יפה מאוד, אבל לא חשבנו שיהיה יפה עד כדי כך", אמר סנצ'ס. ומאז, בתשע השנים האחרונות, בכל יום נישואים, הם הולכים למסעדה בשכונת איטליה הקטנה ובדרכם אליה הם עוברים ליד בניין לפקוביץ ונזכרים ביום שהיה המאושר ביותר בחייהם.

לכתבה של ג'יימס בארון ב"ניו יורק טיימס"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ