הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכנן לבטל מתן אזרחות אוטומטית למי שנולד בארה"ב להורים שאינם אזרחים. כך דיווח היום (שלישי) אתר החדשות Axios.

בראיון בלעדי לסדרת התעודה Axios on HBO, אמר אתמול טראמפ שהוא מתכוון לחתום על צו נשיאותי שיבטל את הזכות לאזרחות לתינוקות שנולדו בשטחי ארה"ב להורים שאינם אזרחים או מהגרים לא חוקיים.

טראמפ בראיון לאתר החדשות Axios

"אנחנו המדינה היחידה בעולם שבה אדם מגיע ומביא לעולם ילד ואז התינוק הוא בעצם אזרח של ארה"ב", אמר טראמפ בראיון ל- Axios on HBO. "זה מגוחך. וזה חייב להסתיים".

"זה יהיה הצעד הדרמטי ביותר שננקט עד כה במדיניות ההגירה הנוקשה של טראמפ, כשהפעם נמצאים על הכוונת תינוקות שנולדו בארה"ב לאמהות זרות שלא שהו באופן חוקי במדינה ו'הגירת שרשרת' (מדיניות שבמסגרתה אנשים שקיבלו אזרחות אמריקאית יכולים לבקש רישיון הגירה עבור בני משפחה קרובים)", נכתב בדיווח של Axios. על פי החוק הנוכחי בארה"ב, אזרח אמריקאי יכול להגיש בקשה לגרין קארד עבור בת זוגו, ילדיו, הוריו ואחיו, וטראמפ רוצה לבטל או להגביל את המדיניות הזאת.

אם טראמפ יחתום על צו נשיאותי שמבטל מתן אזרחות לאנשים שנולדו בארה"ב להורים שאינם אזרחים, הוא צפוי לעימות עם בתי משפט בארה"ב, כפי שהיה לו כשאסר כניסה לארה"ב ממדינות עם רוב מוסלמי. אם לבתי המשפט יוגשו עתירות בנושא, הדיון ייסוב סביב התיקון ה-14 לחוקת ארה"ב. לפי סעיף 1 בתיקון ה-14, "לכל אדם שנולד או התאזרח בארה"ב, ונתון תחת תחום שיפוטה, הוא אזרח ארה"ב והמדינה שבה הוא גר".

"תמיד אמרו לי שאני צריך תיקון לחוקה. נחשו מה? אני לא צריך", אמר טראמפ בראיון לסדרת התעודה והוסיף שהוא יכול להוציא לפועל את תוכניתו באמצעות צו נשיאותי. עוד דווח ב- Axios שהנשיא האמריקאי התייעץ עם יועצו המשפטי ומתכוון לקדם את תוכניתו.

שיירת המהגרים שעושה את דרכה לארה"ב בגבול גואטמלה-מקסיקו, אתמולצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט

"אפשר בהחלט לעשות את זה עם מהלך של הקונגרס. אבל עכשיו הם אומרים לי שאני יכול לעשות את זה פשוט דרך צו נשיאותי", אמר טראמפ.

ב-Axios עבדו במשך כמה שבועות על סיפור התוכנית של טראמפ לבטל מתן אזרחות לילדי זרים. זאת בעקבות מידע מוקדם שקיבלו מכמה מקורות, בהם אדם המקורב ליועץ המשפטי של הבית הלבן. כשטראמפ נשאל על הסוגיה במהלך הראיון, הוא הופתע ואמר: "לא חשבתי שמישהו יודע על זה מלבדי. חשבתי שאני האדם היחיד".

הדיווח על מהלכו של הנשיא לבטל מתן אזרחות לילדים זרים שלא נולדו בארה"ב מגיע שבוע לפני בחירות האמצע בארה"ב, בשעה שטראמפ מנסה לשלהב את המצביעים הרפובליקאים להגיע לקלפיות עם קמפיין נגד מהגרים וזרים שנכנסים למדינה.

גורמים במשרד ההגנה אמרו אתמול שארה"ב תשלח יותר מ-5,200 חיילים לגבולה הדרומי עד סוף השבוע כדי למנוע משיירת מהגרים גדולה להיכנס לשטח המדינה. טראמפ תקף את אלפי המהגרים שיצאו לפני כמה שבועות מהונדורס לארה"ב, אמר כי מדובר ב"פלישה למדינה שלנו", ואיים לקצץ בסיוע למדינות במרכז אמריקה שלא מונעות מאלפי המהגרים להגיע לארצו.

כוחות הצבא הגדולים נשלחים לגבול עם מקסיקו בשעה שטראמפ משתמש בשיירת המהגרים כדי להמריץ את תומכיו ערב בחירות האמצע. טראמפ, שזורה חששות מפני השיירה וההגירה הבלתי חוקית, רמז כי אנשי כנופיות ו"מזרח תיכונים" חדרו לשיירה. עם זאת, בהמשך הוא הודה כי אין לכך כל הוכחה.

השימוש הנדיר בחיילי הצבא הסדיר גררה ביקורת קשה נגד טראמפ, שמואשם בשימוש בצבא כדי להשיג רווח פוליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ