מחוקקת מהימין הקיצוני בברזיל לתלמידים: הלשינו על מורים שיוצאים נגד הנשיא הנבחר

המחוקקת, שהצליחה להיכנס למועצה מקומית במדינת סנטה קטרינה, פרסמה מספר טלפון ועודדה תלמידים לשלוח לה סרטונים מפלילים של מוריהם: "תתנהג בהתאם ולא תהיה שום סיבה לפחד, אזרח"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מחוקקת ממפלגתו הימנית קיצונית של נשיא ברזיל הנבחר, ז'איר בולסונרו, פתחה בקמפיין לעידוד תלמידים להלשין על מורים שמתלוננים בפומבי על ניצחונו. ההצעה השנויה במחלוקת נשמעה ימים ספורים אחרי שהרשויות במדינה פשטו על אירועים וכיתות לימוד באוניברסיטאות מפני שעסקו בפשיזם, בטענה כי הם מפרים חוקי בחירות. ניצחונו של בולסונרו בבחירות ביום ראשון העלה חשש בקרב רבים במדינה שמא הוא ינצל את תפקידו החדש כדי לרדוף אחר יריבים אידיאולוגיים שלו.

אנה קמפנולו, מורה להיסטוריה וחברה במפלגתו הסוציאל-ליברלית של בולסנרו, נבחרה למועצת מדינת סנטה קטרינה שבדרום ברזיל בסיבוב ההצבעה הראשון שנערך בתחילת החודש. ביום ראשון היא קראה בעמוד הפייסבוק שלה ל-70 אלף עוקביה לדווח על מורים שהביעו זעם על ניצחונו של בולסונרו.

תומכים של הנשיא הנבחר ז'איר בולסונרו בברזיליה, שלשוםצילום: Eraldo Peres/אי־פי
צילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

בהודעתה צירפה המורה מספר טלפון לתלמידים כדי שישלחו בוואטסאפ סרטונים או תמונות המתעדים התבטאויות מפלגתיות או אידיאולוגיות שלועגות או מעליבות את חופש האמונה או המצפון שלהם. בריאיון לתחנת טלוויזיה מקומית, אמרה קמפנולו כי הטלפון שלה מתפקע מרוב מידע שנשלח אליה. כשאחד מעוקביה בפייסבוק תהה אם תיעוד מורה בכיתה הינו חוקי, היא הזהירה: "תתנהג בהתאם ולא תהיה שום סיבה לפחד, אזרח".

סרטון תעמולה של קמפנולו

בפייסבוק שלה מתוארת קמפנולו כאנטי מרקסיסטית ואנטי פמיניסטית. היא גם מנהלת ערוץ יוטיוב בו היא מצדדת באידיאלים של "מערכת חינוך ללא מפלגה" – קמפיין ימני שמטרתו להוציא מחוץ לחוק התבטאויות פוליטיות או אידאולוגיות או מפלגתיות בכיתות הלימוד.

לפני כמה ימים ביקרו שוטרים ונציגי רשויות בעשרות אוניברסיטאות ברחבי ברזיל כדי למנוע את מה שהם כינו "תעמולת בחירות" - האסורה על פי חוק במוסדות ציבוריים. זאת, על אף שחלק ניכר מהשלטים שהוסרו לא כללו שם של אף מועמד בבחירות. באחת האוניברסיטאות בריו דה ז'ניירו הסירה המשטרה שלט שכלל סמל אנטי פשיסטי. במקביל, קבוצת סטודנטים במדינת מאטו גרוסו דו סול נדרשה לפזר אירוע שתואר כ"דיון פתוח על פשיזם". סטודנטים שמובילים את הקבוצה אף עברו תשאול בידי שוטרים.

לכתבה של דום פיליפס ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ