"אני עומד למות"

ניצולי הטבח בבית הכנסת מתארים את ההתרחשות מבפנים, דקה אחר דקה

בארי ורבר חשב שמישהו נתקל בערימת בקבוקי שתייה חריפה. ג'פרי מאיירס הניח שמתלה מעילים נפל. שניהם הבינו תוך דקות שניצלו מהמתקפה האלימה הקשה ביותר נגד יהודים בתולדות ארה"ב

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אשה בוכה מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים", אתמול
אשה בוכה מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים", אתמולצילום: Matt Rourke/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

כשהוא עומד לבדו באגף המקהלה המוסתר, התלחש הרב ג'פרי מאיירס עם מוקד החירום בטלפון הסלולרי שלו. מתחתיו, באולם התפילה, כבר נורו למוות שמונה מבני קהילתו על ידי המחבל רוברט באוורס. מאיירס אמנם לא ראה אותם ממקום מחבואו, אבל שמע הכל. הוא חיכה לעוד פרץ ירי, אבל דממה השתררה במקום.

דקות לאחר מכן הוא שמע את מה שחשש ממנו יותר מהכל: קולות צעדים. הוא רץ לתוך השירותים הסמוכים וחסם את הכניסה. ימים ספורים קודם לכן העלה פוסט לבלוג שבו קרא לבני קהילתו, קהילת "עץ חיים", לנצור כל רגע בחיים, כל עוד יש אפשרות: "איש מבינינו לא יכול לומר בוודאות אם נגיע לשנה הבאה", כתב. עכשיו תהה אם עליו לנתק את השיחה עם מוקד החירום ולצלם סרטון וידאו שבו הוא אומר לאשתו ולילדיו שהוא אוהב אותם, כל עוד יש לו זמן לעשות זאת. "אני עומד למות", חשב.

הרב מאיירס מחבק את הרבה שריל קליין בטקס זיכרון, היום
הרב מאיירס מחבק את הרבה שריל קליין בטקס זיכרון, היוםצילום: Matt Rourke/אי־פי

ההתכנסות השבועית בבית הכנסת, לקראת תפילת השבת וציון אירועים משמחים שהתרחשו בקהילה, בקושי החלה. גשם קל החל לרדת על בתי שכונת סקווירל היל הירוקה בפיסטבורג בעוד מגרש החנייה הסמוך לבית הכנסת "עץ חיים" התמלא אט אט, כרגיל. התפילה היתה אמורה להתחיל ב-09:45. מתפללי שלושת הקהילות שהשתמשו במבנה, רבים מהם קשישים, החלו לזרום פנימה. קהילת אור חדש התכנסה באולם שבמרתף, בעוד בקומה העליונה נערכו מתפללי דור חדש לטקס ברית מילה. באולם התפילה הראשי התכנס מאיירס עם כתריסר מבני קהילתו.

המחבל רוברט באוורס, שהתמקם מחוץ לבניין, עקב גם הוא אחר הטקסים. במשך חודשים העלה שוב ושוב פוסטים זועמים נגד יהודים ברשת החברתית Gab, אך לא זכה להדים. הוא האשים את היהודים בזיהום החברה האמריקאית. בשעה 09:49 העלה פוסט נוסף: "אני לא יכול לצפות מנגד בשעה שבני עמים נשחטים", כתב, "לא אכפת לי איך זה נראה. אני נכנס".

ירי המוני בבית הכנסת - כיסוי מיוחד: 11 בני אדם נרצחו בבית כנסת | בין העידוד של טראמפ לצביעות של נתניהו, יהודי ארה"ב נותרו חסרי הגנה / חמי שלו | אבל כבד בקהילה היהודית: "השנאה לא הולכת לנצח" | ישראל מדברת על אנטישמיות, יהודי ארה"ב - על טראמפ | טרור בשם עליונות הגזע הלבן | בקהילת "עץ חיים" מספרים על קורבנות הירי | בפיטסבורג לא מעוניינים בניחומיו של טראמפ | היורה הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים"

בתוך בית הכנסת, שמעו הרב ג'ונתן פרלמן וקהילת אור חדש רעש גדול. בארי ורבר, ווטרן של חיל האוויר שהגיע לציין את יום השנה למותה של אימו, חשב שמישהו נתקל בעגלה עמוסה בקבוקי שתייה חריפה וכוסות שיועדו לטקס ברית המילה. מאיירס חשב שמישהו הפיל מתלה מעילים.

המצבות שהוצבו מחוץ לבית הכנסת, אתמול
המצבות שהוצבו מחוץ לבית הכנסת, אתמולצילום: Matt Rourke/אי־פי

בפעם השניה הרעש כבר נשמע ממש כמו יריות. ורבר ומתפללים נוספים פתחו את הדלת המובילה למרתף, ומצאו שמוטלת לפניה גופה. רב הקהילה סגר את הדלת במהירות ודחף את ורבר, את מלווין ווקס ואת קרול בלק לתוך מחסן ציוד. שאון היריות הדהד למעלה. ורבר חייג למוקד החירום אבל חשש להשמיע קול. השיחה הראשונה נכנסה למוקד החירום ב-09:54: יריות ב"עץ חיים". 20 יריות נשמעו באולם הכניסה, אולי 30. תשע דקות חלפו מהרגע שבו התפילה היתה אמורה להתחיל.

באולם התפילה הראשי הורה מאיירס לבני קהילתו לשכב על הרצפה. "אל תזוזו. שכבו בשקט". הוא הוביל קבוצה של מתפללים שעמדו בחזית אולם התפילה החוצה, וחזר פנימה. שמונה מתפללים נשארו בפנים, ליד חדר הכניסה, משם נשמעו היריות. "ידעתי באותו רגע שאין ביכולתי לעשות דבר", אמר בהמשך. מחזית אולם התפילה עלה מאיירס במדרגות הצרות לאגף המקהלה.

הלוויתם של דייויד וססיל רוזנטל, היום
הלוויתם של דייויד וססיל רוזנטל, היום צילום: Matt Rourke/אי־פי

באותה עת צעד באוורס ברחבי הבניין, חמוש ברובה סער M-16 ובשלושה אקדחים. בשירותים בקומה העליונה שמע השמש אוגי סיריאנו ארבעה או חמישה קולות ירי ויצא לסרוק את חדר הכניסה ואת אולם התפילה. "ראיתי גבר שוכב כשדם זורם מראשו", אמר לתחנת הטלוויזיה WTAE, "מיד הסתובבתי ופניתי לכיוון היציאה".

ורבר, וקס ובלק נותרו במחסן הציוד, בחושך, וניסו לשמור על השקט. וקס הקשיש החליט לפתוח את הדלת ולבדוק, ונורה מיד. השניים שנשארו במחסן ראו את ידידם צונח לקרקע. היורה פסע מעליו ונע לעברם. ורבר עצר את נשימתו. הם ראו, מבעד לחרך צר בדלת, חלק מהקנה מופנה לעברם, אך באוורס הפנה את גבו והלך משם.

ב–11:08 הזדחל באוורס המדמם ממקום מחבואו והרים את ידיו לאות כניעה. "כל היהודים צריכים למות", אמר לאחד השוטרים שהסתערו על בית הכנסת. 11 בני אדם קיפחו את חייהם בבית הכנסת "עץ חיים", בפיגוע שכונה "המתקפה האלימה הקשה ביותר נגד יהודים בתולדות ארה"ב". ביום שני עמד מאיירס בקרן הרחוב מחוץ לבית הכנסת, שם הוצבו מצבות בצורת מגני דוד על המדרכה - אחד לזכר כל אחד מהנספים. הוא דיבר על הלוויות ועל הימים הקשים הצפויים לקהילות ואמר: "כאן בפיטסבורג, השנאה לא תנצח, רק האהבה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ