בפיטסבורג מתחילים לקבור את הרוגי הטבח: "זה שבוע שחור עבורנו"

מאות בני אדם חיכו כדי לחלוק כבוד אחרון לדייויד וססיל רוזנטל, אחים שהיו חלק מקהילת "עץ חיים" מאז ילדותם, והיום נקברו זה לצד זה. ילדי בית הספר המקומי ערכו טקס זיכרון, בו שרו את "התקווה" וגם את "אני ואתה"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
פיטסבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידות בית ספר בפיטסבורג אחרי הלוויתו של ד"ר ג'רי רבינוביץ
תלמידות בית ספר בפיטסבורג אחרי הלוויתו של ד"ר ג'רי רבינוביץצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

הקהילה היהודית בפיטסבורג החלה לקבור היום (שלישי) את הנרצחים במתקפת הטרור שהתרחשה בסוף השבוע בבית הכנסת "עץ חיים". הלוויה ראשונה של הרוגי האירוע התקיימה בשעות הבוקר בבית הכנסת הרפורמי "רודף שלום" שבמרכז העיר, שם הובאו למנוחות האחים דייויד וססיל רוזנטל, שניהם בשנות החמישים לחייהם, שנורו למוות זה לצד זה בשבת בבוקר.

האחים רוזנטל התפללו במשך שנים ארוכות בבית הכנסת. לשניהם היתה לקות שכלית, והם בילו חלק ניכר מחייהם במוסדות שיקום סגורים. הקשר שלהם לקהילת "עץ חיים" החל בילדותם, כאשר סבתא שלהם נהגה להביא אותם לתפילות בימי שבת. "הסבתא לא איתנו כבר הרבה שנים, אבל דייויד וססיל נשארו חלק אינטגרלי מהקהילה שלנו, ואין בן אדם בבית הכנסת שלא אהב לבלות איתם", סיפר ל"הארץ" בן פורמן, שכיהן בעבר כנשיא בית הכנסת.

הלוויתם של דייוויד וססיל רוזנטל, היום בפיטסבורגצילום: Matt Rourke/אי־פי

השיחה עם פורמן התקיימה מחוץ למקום הלוויה, שם עמדו בתור יותר מ-500 בני אדם בהמתנה לשוחח עם בני משפחתם של האחים רוזנטל. "הם תמיד גרמו לכולם סביבם לחייך", אמרה ג'ואן, חברה ותיקה בבית הכנסת שפגשה אותם לאחרונה במהלך תקופת החגים. "ססיל היה עובר בין אנשים בבית הכנסת ושואל אותם מה שלום קרובי המשפחה שלהם. דייויד היה האח השקט מבין השניים. הם היו חלק בלתי נפרד מהקהילה שלנו. אני לא יכולה לדמיין את בית הכנסת מתכנס בלעדיהם".

ירי המוני בבית הכנסת - כיסוי מיוחד: 11 בני אדם נרצחו בבית כנסת | בין העידוד של טראמפ לצביעות של נתניהו, יהודי ארה"ב נותרו חסרי הגנה / חמי שלו | אבל כבד בקהילה היהודית: "השנאה לא הולכת לנצח" | ישראל מדברת על אנטישמיות, יהודי ארה"ב - על טראמפ | טרור בשם עליונות הגזע הלבן | בקהילת "עץ חיים" מספרים על קורבנות הירי | בפיטסבורג לא מעוניינים בניחומיו של טראמפ | היורה הוא לאומן שתקף ברשת את "מגפת היהודונים"

התור הארוך מחוץ ל"רודף שלום" משך את תשומת ליבם של כלי תקשורת מרחבי ארצות הברית. "אני לא זוכרת מתי בפעם האחרונה ראיתי כל כך הרבה אנשים מגיעים פה להלוויה, ועומדים במשך יותר משעה כדי להיכנס פנימה", אמרה ל"הארץ" קייט קלוג, תושבת העיר בשנות החמישים לחייה. "זה מוכיח עד כמה הקהילה שלנו מלוכדת. אנחנו עומדים יחד, מילולית".

אתגר לקהילה

שני קילומטרים משם, בבית הספר היהודי הגדול בעיר, התקיים בשעות הבוקר טקס זיכרון לקורבנות הטבח. את הטקס יזמו וארגנו קבוצה של תלמידי כיתות ח', שביקשו אישור מיוחד לכך מבית הספר. "אתמול בבוקר באנו לבית הספר ואף אחד לא יכול היה לחשוב בכלל על לימודים", הסביר ל"הארץ" תלמיד בשם אואן, שהיה בין מארגני הטקס. "ישבנו ודיברנו עם המורים על התחושות שלנו, ובשלב מסוים הבנו שאנחנו רוצים לעשות משהו, לא רק לדבר".

היציאה מהלוויתם של דייויד וססיל רוזנטל, היום בפיטסבורגצילום: CATHAL MCNAUGHTON/רויטרס

בטקס המאולתר, שהתקיים בחצר בית הספר, השתתפו כמה מאות בני אדם - תלמידים, מורים, משפחות שקשורות לבית הספר וגם נציגים של המשטרה ומועצת העיר. התלמידים שרו את ההמנון האמריקאי, וגם את "התקווה" ואת שירו של אריק אינשטיין "אני ואתה". הרב ג'פרי מאיירס, ראש קהילת "עץ חיים", נשא נאום קצר שבמהלכו הודה לתלמידים ואמר: "גרמתם לי להרגיש אופטימי לראשונה מאז שבת".

בבית הספר יש קרוב ל-300 תלמידים, והוא אינו מזוהה באופן מובהק עם זרם מסוים ביהדות ארה"ב. "זה בית ספר של כל הקהילה, לומדים פה ביחד רפורמים, קונסרבטיבים, אורתודוקסים וגם יהודים שאינם מזוהים מבחינה דתית", אמרה ל"הארץ" דברה רזניק, יו"ר ועד המנהלים של בית הספר. לדבריה, "אנחנו לא מטיפים לילדים פה איך להיות יהודים. אנחנו מלמדים אותם את הדברים הבסיסיים, וכל ילד בוחר את הדרך שלו. זה מאפשר לנו לעבוד עם בתי כנסת מכל הזרמים באזור שלנו".

לבית הספר יש שיתוף פעולה קרוב גם עם "עץ חיים": בשנה האחרונה, תלמידים מבית הספר התנדבו להשלים מניין בבית הכנסת בימי אמצע השבוע. "יש פה ילדים שהכירו אישית את ההרוגים. זו טרגדיה איומה עבור כל כך הרבה משפחות בעיר שלנו", אמרה רזניק. היא הוסיפה כי צוות בית הספר פועל "מסביב לשעון" מאז יום שבת כדי לחזק את התלמידים ולתמוך במי שזקוקים לעזרה, ואמרה: "אבל האמת היא שגם התלמידים במקרים רבים הם אלה שמחזקים אותנו".

בימים הקרובים יתקיימו עוד תשעה טקסי לוויה ברחבי העיר. "זה אתגר אדיר עבור כל הקהילה שלנו", סיפר ל"הארץ" הרב ג'יימי גיבסון, שעומד בראש קהילה רפורמית במרכז פיטסבורג. "אנחנו קוברים השבוע חברים, קרובי משפחה, קולגות. זה שבוע שחור עבורנו".

עם זאת, גיבסון ציין נקודת אור אחת שלדבריו, מייצגת את "פיטסבורג האמיתית": ההתגייסות של קהילות דתיות שונות ברחבי העיר לתמוך בקהילה היהודית בשעתה הקשה. כנסיות ממספר זרמים ערכו אירועי הזדהות עם הקהילה היהודית בימים האחרונים, ואילו הקהילה המוסלמית בעיר גייסה עשרות אלפי דולרים לטובת תמיכה במאמצי השיקום של הקהילה היהודית. "זו הרוח של פיטסבורג", הסביר גיבסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ