לוגו אי-פי
אי-פי

הסנקציות החריפות שהטילה ארה"ב על איראן נכנסו היום (שני) לתוקפן. עם זאת, שמונה מדינות הידועות כיבואניות גדולות של נפט איראני הוחרגו באופן זמני מהסנקציות שהוביל הנשיא דונלד טראמפ.

הסנקציות הוטלו על איראן בעקבות החלטתו של טראמפ לסגת מהסכם הגרעין, והן מתמקדות בענפי האנרגיה, המסחר והתובלה. הצעד מחדש את כל הסנקציות שהוסרו מעל איראן בעקבות החתימה על ההסכם מ-2015, שבמסגרתו הסכימה הרפובליקה האיסלאמית לצמצם את תוכנית הגרעין שלה. הסנקציות מקפיאות נכסים שנמצאים באזורים שתחת ריבונות ארה"ב, ואוסרות על אמריקאים לעשות עסקים עם יעדיהן. בנוסף, הן צפויות להשפיע על חברות בבעלות אינדיבידואלים וגופים השוהים מחוץ לאיראן, אך מחזיקים בקשרים עם גופים השייכים לאיראן.

כחלק מהמהלך, הטיל משרד האוצר של ארה"ב עונשים על יותר מ–700 אזרחים איראנים ואינדיבידואלים שלהם קשרים לאיראן וגופים איראניים. הצעד העלה ליותר מ–900 את מספר המטרות הקשורות באיראן שעליהן ממשל טראמפ הטיל סנקציות. מטרות אלו כוללות 50 בנקאים איראנים וגופים פיננסיים נוספים, יותר מ–200 בני אדם וספינות, את חברת התעופה הממלכתית של איראן ויותר מ–65 מהמטוסים שלה.

"הלחץ הכלכלי חסר התקדים על איראן צריך להבהיר למשטר האיראני שהוא יתמודד עם בידוד כלכלי גובר וסטגנציה עד שהוא ישנה באופן מהותי את התנהגותו המערערת", אמר שר האוצר של ארה"ב סטיב מנוצ'ין. "הלחץ של ארה"ב רק יעלה מכאן, אנחנו נחושים להבטיח שהמשטר האיראני יפסיק להעביר את רזרבות הכסף שלו להשקעות מושחתות ולידי טרוריסטים".

עם זאת, בעוד הממשל מנסה לעצור לחלוטין את הכנסותיה של איראן מנפט, הוא מאפשר לכמה מבעלות בריתה הקרובות ביותר של ארה"ב – יוון, הודו, איטליה, יפן, דרום קוריאה, טייוואן, טורקיה וסין – להמשיך לרכוש נפט איראני כל עוד הן פועלות להפחתת הכמות לאפס.

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו אמר כי ההחרגות, שתוקפן יפוג בתוך שישה חודשים, היו הכרחיות כדי למנוע טלטלה בשוקי הנפט העולמיים וכדי לאפשר לשמונה המדינות יותר זמן להפסיק את ייבוא הנפט שלהן מאיראן. בחצי שנה זו, המדינה המייבאת יכולה לרכוש נפט איראני אך חייבת להפקיד את התשלום בחשבון מיוחד. איראן רשאית להשתמש בכסף הזה אך רק למספר מצומצם של מטרות הומניטריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ