יותר מ-70 אלף בתים בצפון קליפורניה פונו בשל שריפות עזות; תשעה נהרגו

הלהבות התפשטו במהירות בגלל רוחות חזקות ותפסו בהפתעה את אלפי התושבים המתגוררים באזור. בית חולים מקומי נשרף כליל. לפחות 35 בני אדם נעדרים

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אש בפרדייס בצפון קליפורניה, אתמול
אש בפרדייס בצפון קליפורניה, אתמולצילום: AFP

שלוש שריפות יער גדולות המתפשטות במהירות הביאו למותם של תשעה בני אדם ולפינויים של 75 אלף בתים בצפון קליפורניה, לא הרחק מהעיר תאוסנד אוקס שעדיין מתאוששת מאירוע הירי בבר בו נהרגו 12 בני אדם. בחלקים נרחבים בצפון המדינה ממשיכים הכבאים להיאבק בלהבות וקוראים לעוד אלפי תושבים להתפנות. אלפי מבנים ניזוקו והלהבות מאיימות גם על העיר מאליבו. לפחות 35 בני אדם נעדרים.

עיקר הנזק נרשם עד כה בעיירה פרדייס צפונית לסקרמנטו. "העיירה הרוסה, הכל נהרס. כמעט שום דבר לא נשאר על תלו", אמר דובר מחלקת הכבאות בקליפורניה סקוט מקלין, "השריפה התקדמה מהר כל כך היא תפסה הרבה אנשים בהפתעה", אמר. הוא הוסיף כי מספר לא ברור של אזרחים וכבאים נפצע.

נזק כבד בפרדייס, אתמולצילום: AFP
עשן כבד באזור העיירה פרדייס, אתמולצילום: AFP

בפרדייס, הממוקמת על רכז הרים, יש מעט דרכי מילוט. תאונות דרכים שאירעו בדרכים המובילות ממנה חסמו את הכבישים והתושבים נאלצו לנטוש את מכוניותיהם ולברוח ברגל מהלהבות תוך שהם נושאים על ידיהם את ילדיהם וחיות המחמד שלהם. "הכל כאוטי מאוד", תיאר שוטר מקומי.

מאות מבנים עלו באש באזור, בהם בית חולים מקומי שניזוק כליל. הרשויות השתמשו בבולדוזרים כדי לפנות מכוניות נטושות מהדרכים ולפנות אותן לטובת פינוי חולים ומטופלים מהבניין אחרי שלהבות החלו להקיף אותו. לדברי בכיר ברשות הבריאות המקומית, בית החולים נהרס כליל.

כבאים פועלים לכבות את הלהבות שאחזו בבתים בתאוסנד אוקס, צפון קליפורניה, אתמולצילום: ERIC THAYER/רויטרס
אש משתוללת בעיירה פרדייס צפונית לסקרמנטו, אתמולצילום: AFP

לפי הרשויות, השריפה, שהכפילה מאתמול בבוקר את שטחה פי ארבעה, התקדמה בקצב מהיר כל כך שהכבאים לא יכלו לעשות דבר כדי לעצור אותה. חמשת ההרוגים נמצאו במכוניות שנשרפו בלהבות באזור אחד בפרדייס. "אף כבאי לא התערב בשריפה הזו", אמר מקלין שהוסיף כי הכבאים ויתרו על המאבק בלהבות ובמקום זאת סייעו לתושבים לחלץ את עצמם, "הכבאים האלה התמקדו כל היום בלחלץ בני אדם". מקלין העריך כי מספר המבנים שנשרפו כליל בשריפה בפרדייס הגיע לאלפים. "פחות או יותר קהילת פרדייס הושמדה. ברמה הזו", אמר. 

השריפות, שפרצו אתמול בשעות הבוקר, התפשטו במהירות בהשפעת רוחות עזות. השנה נחשבת לאחת הקשות ביותר מבחינת מספר השריפות שאירעו במדינה. במחוזות רבים בצפון המדינה ערוכים להתפשטות הלהבות בשל צפי לעוד רוחות חזקות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ