ראש ה-FBI לשעבר, שניהל את חקירת קלינטון, דן בנושאים רגישים בחשבון מייל פרטי

משרד המשפטים פרסם אלפי עמודים ובהם הודעות מקצועיות שנשלחו דרך חשבונו הפרטי של ג'יימס קומי, שחקר את הילרי קלינטון בפרשת המיילים. "זה צבוע לחלוטין", אמרה אחת המבקרות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קומי בסנאט, ב-2017
קומי בסנאט, ב-2017צילום: Andrew Harnik/אי־פי

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, השתמש בחשבון הג'ימייל הפרטי שלו מאות פעמים לשיחות מקצועיות עם גורמי ממשל - ובלפחות שבע מהשיחות ההלו הוזכר חומר המסווג רגיש. לפי משרד המשפטים האמריקאי, שפרסם את הנתונים בתגובה לבקשת חופש מידע, קומי וראש הסגל שלו התכתבו אלפי פעמים על נושאים רגישים.

באימייל אחד, מ-7 באוקטובר 2015, התייחס קומי לאירוניה שבשימוש בחשבון אימייל פרטי כשהוא נדרש לחקור את הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, בחשד שעשתה כך בדיוק. יומיים לאחר שהתלונן בפני העוזר שלו על כך שהאימייל שלו לא פועל כראוי דרך הטלפון הנייד שלו, הוא מבקש ממנו לשלוח את העדות שהוא עתיד למסור בפני חברי הסנאט לחשבון האישי שלו. "אני מניח שנצטרך לשלוח את זה לאימייל האישי שלי", כתב קומי, "מביך עבורנו".

דיווח על התנהלותו הבעייתית של קומי ב-FBI

לידי "ניו יורק פוסט" הגיעו 156 דפים שמלאים בהודעות מקצועיות ששלח קומי מחשבונו האישי. הארגון השמרני Cause of Action, שהגיש את בקשת חופש המידע למשרד המשפטים, אמר בתגובה לפרסום כי קומי "המעיט בחשיבות השימוש שעשה באימייל הפרטי שלו" כשנשאל על כך בעבר. 

בעבר התייחס קומי לטענות שהשתמש בחשבון הפרטי שלו לעניינים מקצועיים בטענה כי מדובר בהודעות מקריות וכי הוא שלח רק נאומים פומביים ודברים דומים. הוא הוסיף שלא שלח דבר "אפילו קרוב למסווג" וכי הדבר "שונה לחלוטין ממה שעשתה קלינטון". 

ליסה רוזנברג, העומדת בראש עמותה ללא רווח הפועלת למען הגברת השקיפות השלטונית, אמרה כי החשיפה מוכיחה שקומי התנהל בחוסר הגינות. "זה צבוע לחלוטין להתייחס באופן אחד לאדם שאתה חוקר ובאופן אחר לעצמך - במיוחד כשאתה האדם שאוכף את החוק", אמרה רוזנברג.

לפי דו"ח שפרסם הגוף המבקר את משרד המשפטים האמריקאי ביוני השנה, ה-FBI התנהל במקצועיות מוחלטת בחקרית קלינטון והטעות היחידה היתה של קומי עצמו, שהפר נהלים ודיבר על החקירה בפומבי. הדו"ח קבע עוד כי התנהלותו של קומי פגעה אנושות בקמפיין של קלינטון לנשיאות ולפי סקרים רבים, אם לא היה מדבר על החקירה עם כלי התקשורת - הילרי קלינטון היתה נשיאת ארה"ב היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ