שיקום אסירים והפחתת עונשי מאסר: טראמפ מתכנן את הרפורמה הנרחבת ביותר במערכת הכליאה

שתי המפלגות הכינו חקיקה שתיתן לשופטים גמישות רבה יותר בפסיקות - מהלך שייטיב עם עבריינים חדשים ומבצעי עבירות קלות. על המחוקקים לאשר אותה לפני סיום המושב הנוכחי של הקונגרס

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים בכלא סן קוונטין בסן פרנסיסקו, ב-2012
אסירים בכלא סן קוונטין בסן פרנסיסקו, ב-2012צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע שלשום (רביעי) את נכונותו לתמוך בחבילת חקיקה של שתי המפלגות לשינוי חוקי השפיטה והכליאה בבתי הסוהר. בכך הוסר מכשול עיקרי להעברת הרפורמה המקיפה ביותר שנעשתה במערכת הכליאה הפדרלית זה עשרות שנים.

אולם, גם עם תמיכת טראמפ, על המחוקקים לאשר את החקיקה החדשה עד סוף השנה, לפני סיום המושב הנוכחי של הקונגרס. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, הסנאטור מיץ' מקונל, הזהיר שהצעת החוק אינה היחידה ברשימת סדרי העדיפות.

טראמפ מציג את הרפורמה הגדולה במערכת הכליאה בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

להצעה, שתאפשר לגזור תקופות מאסר קצרות יותר ותיתן בידי השופטים גמישות רבה יותר בהליך הפסיקות, תהיה השפעה בעיקר על אסירים עתידיים. עם זאת, חלק מהשינויים החדשים יחולו גם על אסירים היושבים היום בכלא פדרלי.

"במובנים רבים, אנחנו נעשים קשוחים יותר כלפי הפושעים הרעים האמיתיים - שלמרבה הצער יש מהם רבים", אמר טראמפ. "אבל אנחנו מתייחסים בצורה שונה לפשעים שונים".

להלן כמה מהשינויים שמופיעים בחקיקה המוכרת כ-First Step Act:

לשופטים פדרלים יהיה חופש פעולה רב יותר לעקוף את עונשי המינימום הקבועים היום בחוק, ולהמתיק פסיקות בתיקי עבירות סמים: לדבר תהיה השפעה משמעותית על עבריינים שחורים, ששיעורי הכליאה שלהם בגין עבירות סמים גבוהים בהרבה מאלה של עבריינים לבנים. על פי ההנחיות החדשות, העונש המינימלי לעבירות אלימות חמורות ועבירות סמים יירד מ-20 שנות מאסר כיום ל-15 שנים. התקנות החדשות גם יבטלו את עקרון "שלוש המכות" שבעטיו נגזר על עבריינים עונשי מאסר עולם אחרי שביצעו עבירה שלישית. ענישה זו ספגה ביקורת חריפה מצד גורמים הטוענים שאדם יכול לקבל מאסר עולם בגין שלוש עבירות קלות ולא אלימות. משך מאסר העולם הנוכחי יקטן ל-25 שנים, וקבוצת העבריינים שעליהם אפשר להטיל אותו תצטמצם.

פסקי דין לא "יצטברו" במקרה של אנשים ללא עבר פלילי שביצעו עבירות פדרליות כשהיה ברשותם נשק חם: הביטול של מנגנון צבירת העבירות לאנשים ללא עבר פלילי ייתן מענה למה שרבים מכנים כפרשנות מוטעית של החוק. כיום, אם עבריין נתפס כשהוא מחזיק או משתמש בנשק חם שנקשר לעבירה פדרלית אחרת, סחר בסמים למשל, עלולות להיגזר עליו בין חמש ל-25 שנות מאסר על כל עבירה. הרשויות בארה"ב מעריכות כי ביטול צבירת העבירות ישפיע על כ-60 עבריינים בשנה.

התומכים בשינוי חישוב שנות המאסר מצביעים על מקרה ולדון אנג'לוס. אנג'לוס נידון בגיל 25 ל-55 שנות מאסר על החזקת כלי נשק חם, כשנלכד בעת שמכר שקיות קטנות של מריחואנה למודיע משטרתי. בשעתו הודה השופט הפדרלי שגזר את דינו שהעונש שהוטל עליו חמור, אבל ציין שהחוק קושר את ידיו. אחרי ערעורים ובקשות חנינה, שוחרר אנג'לוס מהכלא ב-2016, בתום ריצוי רבע מתקופת המאסר שנגזרה עליו.

החוק החדש לא יחול רטרואקטיבית על כ-700 אסירים שכבר מרצים עונש מאסר על פי החוקים הקיימים. השופטים יקבלו יותר גמישות לעקוף עונשי מינימום במקרים של עברייני סמים לא אלימים.

על פי המצב היום, שופטים רשאים לעקוף את הוראת החוק לעונשי מינימום לעברייני סמים לא אלימים בעלי עבר פלילי מינימלי אם הם עומדים בתנאים ספציפיים אחרים. על פי הצעת החוק, השופטים יקבלו חופש פעולה גם במקרה שלעבריינים יש עבר פלילי עשיר מעט יותר. על פי חישובי הממשל האמריקאי, הדבר עשוי להשפיע מדי שנה על כ-2,000 עבריינים. הוא לא ישפיע על אסירים שכבר מרצים את עונשם.

יקוצרו עונשי מאסר כבדים לאלפי עברייני סמים שנשלחו לכלא בגין סחר בקראק קוקאין: חוק משנת 2010, שנועד לתת מענה לאי השוויון בענישה בין עבריינים הסוחרים בקראק קוקאין לעבריינים הסוחרים באבקת קוקאין, יחול רטרואקטיבית על אסירים המרצים עונש בגין עבירות קראק קוקאין שבוצעו לפני 2 באוגוסט 2010. זה שנים רבות שטוענים מבקריו של החוק שאי השוויון משפיע יותר על שחורים, שנידונו לתקופות מאסר ארוכות בגין עבירות קראק קוקאין, מאשר על עבריינים לבנים בגין עבירות אבקת קוקאין.

אף שצמצום תקופות המאסר אינו אוטומטי, השינוי ישפיע על כ-3,000 אסירים.

לאסירים יהיו תמריצים חדשים לשמור על התנהגות טובה ולהימנע מביצוע עבירות חדשות לאחר שחרורם מהכלא: אסירים ייהנו יותר מהטבות בגין התנהגות טובה לאורך ימים רצופים.

החוק גם יספק לאסירים תמריצים חדשים לצמצם את תקופת המאסר שלהם. למשל, אסיר המשתתף בפעילות או בתוכנית למניעת עבירות חוזרות, יזכה לקיזוז ימים אחדים מתקופת מאסרו. הטבה זו תחול על יותר מ-75 אלף אסירים.  כמו כן, נשים הרות במתקני מאסר פדרליים לא ייאזקו עוד. פעילי זכויות אדם קוראים זה שנים רבות להבטיח טיפול נאות יותר לנשים הרות המרצות עונשי מאסר, והצביעו על מקרים שבהם אסירות הובאו לחדר לידה כשהן כבולות ברגליהן. על פי החוק החדש, סוהרים לא יורשו עוד, כאמור, לכבול נשים הרות באזיקים.

לכתבה בניו יורק טיימס של איילין סאליבן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ