ה-CIA הגיע למסקנה שיורש העצר הסעודי הורה לרצוח את ג'מאל חאשוקג'י

הסוכנות הגיעה למסקנה על בסיס הקלטת שיחת טלפון שקיים אחיו של בן סלמאן, שבה אמר לעיתונאי ללכת לקונסוליה הסעודית באיסטנבול והבטיח לו שאין בכך סכנה. סעודיה: הטענות שקריות

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן סלמאן בוועידה בריאד, בחודש שעבר
לוגו ניו יורק טיימס

ה-CIA הגיע למסקנה שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הוא שהורה לרצוח את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בחודש שעבר. זאת, בניגוד לטענת הממשלה הסעודית כי בן סלמאן לא היה מעורב ברצח.

המסקנה אליה הגיעו אנשי סוכנות הביון האמריקאית מבוססת על ההבנה כי החלטה כזאת לא היתה מתקבלת ללא אישורו של בן סלמאן.  היא ככל הנראה תקשה על מאמצי ממשל טראמפ לשמר את היחסים עם בעל בריתו הקרוב. במסגרת החקירה בחן ה-CIA מספר מקורות מודיעיניים, כולל שיחת טלפון שקיים עם חאשוקג'י אחיו של יורש העצר, חאליד בן סלמאן, שמשמש שגריר סעודיה בארה"ב. חאליד אמר לחאשוקג'י כי עליו ללכת לקונסוליה הסעודית באיסטנבול כדי לאסוף מסמכים הנוגעים לנישואיו של העיתונאי, והבטיח לו שהוא לא יסתכן בעשותו זאת.

טרם התברר אם חאליד בן סלמאן ידע שחאשוקג'י עומד להירצח, אבל הוא קיים את שיחת הטלפון בהוראת אחיו - כך לפי אנשים ששמעו את השיחה, שיורטה על ידי המודיעין האמריקאי. דוברת שגרירות סעודיה בוושינגטון, פאטימה באשן, אמרה כי השגריר וחאשוקג'י מעולם לא דנו ב"כל מה שקשור לנסיעה לטורקיה". היא הוסיפה כי הטענות של ה-CIA בנושא שקריות. "שמענו ונמשיך לשמוע תיאוריות שונות מבלי לראות את הבסיס לספקולציות הללו", אמרה.

אחיו של יורש העצר עצמו הכחיש בציוץ בטוויטר כי קיים אי פעם שיחת טלפון עם העיתונאי או הציע לו לנסוע לטורקיה. לדבריו, הקשר האחרון שהיה לו עם חאשוקג'י היה בהודעת טקסט באוקטובר 2017. לאחר מכן פרסם ציוץ נוסף, אליו צירף את מה שכינה "התגובה המלאה", וציין בה כי נפגש עם העיתונאי פעם אחת באוקטובר בשנה שעברה ל"דיון חיוני" ולאחר מכן התכתב עמו בהודעות טקסט. הציוצים של חאליד בן סלמאן:

מסקנת ה-CIA על חלקו של בן סלמאן ברצח התבססה גם על הערכת הסוכנות כי הנסיך הוא שליט המדינה בפועל, שמפקח גם על נושאים מינוריים בממלכה. "העמדה המקובלת היא כי אין שום דרך שזה  קרה מבלי שהוא יהיה מודע לכך או מעורב", אמר גורם אמריקאי שמעורה במסקנות ה-CIA. הגורם הוסיף כי הסוכנות רואה בבן סלמאן אדם בלתי יציב ויהיר וכי "לא נראה שהוא מבין שיש דברים שאי אפשר לעשות".

חאשוקג'י, שגלה לארה"ב ומתח ביקורת על בית המלוכה הסעודי בטוריו בוושינגטון פוסט, נכנס ב-2 באוקטובר לקונסוליה הסעודית באיסטנבול כדי לאסוף מסמך המהווה אישור כי הוא גרוש. זאת, לקראת חתונתו עם אזרחית טורקייה שתוכננה להיערך כמה ימים מאוחר יותר. ארוסתו חיכתה לו בחוץ 12 שעות, אך הוא לא שב. בהמשך התגלה כי חאשוקג'י נרצח בשטח הקונסוליה, וכי הוא עבר עינויים קודם לכן.

סעודיה הציגה כמה גרסאות להשתלשלות האירועים בקונסוליה. בתחילה נטען כי העיתונאי יצא בחיים מהמבנה, אולם בעקבות לחץ בינלאומי וכן הצהרות מצד הרשויות בטורקיה, הודתה בהמשך כי חאשוקג'י מת. תחילה היתה הגרסה הרשמית כי הוא נהרג בקטטה שפרצה בקונסוליה. כעבור כמה ימים נאלץ בית המלוכה הסעודי להודות כי מדובר ברצח שתוכנן מראש – אם כי לדברי התביעה במדינה, ההוראה ניתנה שלא על דעתו של בן סלמאן. התובע הכללי באיסטנבול, החוקר את הפרשה, הודיע בתחילת החודש כי חאשוקג'י נחנק מיד לאחר שנכנס למבנה הקונסוליה וכי גופתו הומסה ככל הנראה בחומצה, כדי להעלים ראיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ