לוגו גרדיאן
גרדיאן

הנשיא הנבחר של ברזיל ז'איר בולסונרו עורר זעם במדינתו אחרי שאמר כי העם הברזילאי, שנשלט על ידי דיקטטורה צבאית במשך שני עשורים, "עדיין לא יודע מהי דיקטטורה". קצין הצבא בדימוס, שלא מסתיר את הערצתו לדיקטטורה הצבאית שפעלה בברזיל בין השנים 1985-1964, אמר את הדברים לאחר שיחת טלפון שקיים עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן – שמרן קיצוני המתנגד נחרצות להגירה.  

"הונגריה היא מדינה שסבלה בעבר רבות מהקומוניזם. העם שלה יודע מהי דיקטטורה", אמר בולסונרו לעיתונאים מחוץ לביתו שבעיר ריו דה ז'נרו. "הברזילאים", הבהיר הנשיא הנבחר, "עדיין לא יודעים מהי דיקטטורה או מה זה אומר לסבול מידיהם".

מחקר שערכה הממשלה בברזיל ב-2014 מצא כי יותר מ-400 בני אדם נהרגו או נעלמו בתקופה בה שלטה החונטה הצבאית בברזיל, וכי רבים נוספים עונו על ידי שלטון זה. בתקופה זו התקשורת ומוסדות התרבות במדינה צונזרו, ורבים נאלצו לגלות ממנה.  

סיד בנג'מין, כתב שהיה חבר בקבוצת שמאל חמושה שהתנגדה לדיקטטורה זו, קבע כי דבריו של בולסונרו הם "עוד התבטאות מטומטמת". הוא נכלא ועונה אחרי שהשתתף בחטיפתו של שגריר ארה"ב ב-1969, שבהמשך שוחרר ללא פגע, ונאלץ לעזוב את ברזיל למשך כעשור.

בנג'מין אמר שחוק החנינה בברזיל, שלא מאפשר העמדה לדין על הפרה של זכויות אדם בתקופת הדיקטטורה, מאפשר לבולסונרו להתעלם מאכזריות המשטר. "בארגנטינה אף אדם שיגן על הדיקטטורה לא ייבחר לנשיא", הוסיף.

בולסונרו, שצפוי להיכנס לתפקיד ב-1 בינואר, נשאל בנוגע לצעדיו של אורבן נגד הגירה. ראש ממשלת הונגריה חסם את גבולות המדינה למעבר מהגרים ב-2015, אולם הנשיא הנבחר העדיף לדבר על המצב במדינתו. "התנגדתי לחוק ההגירה שלנו מהשנה שעברה, שהפך את ברזיל למדינה בלי גבולות. אנחנו לא יכולים לאפשר כניסה חסרת הבחנה של כל מי שמגיע לכאן, רק בגלל שהם רוצים להגיע", הבהיר.

שוטרים ברזילאים עם מהגרים מוונצואלה במעבר הגבול סמוך לעיר פקיירמה, בחודש אוגוסטצילום: NACHO DOCE/רויטרס

בשנה האחרונה נכנסו אלפי מהגרים מוונצואלה, הסובלת ממשבר כלכלי ופוליטי, לברזיל. באוגוסט השחיתו תושבי העיר פקיירמה מחנות מהגרים וגרמו ליותר מאלף אזרחי ונצואלה לברוח חזרה למדינתם.  

אוליבר שטונקל, פרופסור ליחסים בינלאומיים בקרן גטוליו ורגס - מכון מחקר מהעיר סאו פאולו - אמר שבולסונרו אימץ נרטיב בו משתמשים מנהיגים אוטוריטרים כמו אורבן. "פחות מאחוז מאוכלוסיית ברזיל לא נולד במדינה", הבהיר, "דבריו נועדו יותר לשדר את הנרטיב 'זה עולם מסוכן שם בחוץ וחשוב שיהיה מנהיג חזק שיגן על העם מפני האיומים הללו'".  

שטונקל קבע כי "תהיה סדרה בלתי נגמרת של התבטאויות פרובוקטיביות, שתופסות את המקום הניתן לוויכוחים אמיתיים". בשבוע שעבר הכריז בולסונרו כי הוא ימנה את ארנסטו אראוז'ו לשר החוץ. בעבר כתב אראוז'ו מאמר בו אמר שהנאציזם בגרמניה והפשיזם באיטליה היו תנועות שמאל ש"שעבדו תחושות לאומיות אותנטיות".

לכתבה של דום פיליפס בגרדיאן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ