מחיר הפרדת הילדים מהוריהם בגבול מקסיקו: טראומה נפשית, ו-80 מיליון דולר

ממשל טראמפ השקיע כ-80 מיליון דולר בטיפול בילדי מהגרים ובניסיונות לאחדם עם הוריהם. כיום נותרו כ-140 ילדים מהגרים בחסות המדינה. חלק מהוריהם הוגדרו לא כשירים, הורים אחרים טרם אותרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיטות לילדים מהגרים שהופרדו מהוריהם במתקן המעצר בטורנילו, טקסס

ארה"ב השקיעה 80 מיליון דולר במימון הטיפול בילדי מהגרים ובמאמצים לאחד אותם עם הוריהם לאחר שהופרדו בגבול בין ארה"ב למקסיקו. לפי דו"ח שפירסמה הסוכנות ממשלתית האחראית על ההגירה בארה"ב, סכום זה הולך וגדל בחודשים האחרונים, על אף ביטולה של מדיניות ההפרדה, מכיוון שיותר מ-140 ילדים נמצאים עדיין בחזקת רשויות המדינה.

במסגרת מדיניות הפרדת המשפחות - שהופסקה בחודש יוני על רקע התנגדות ציבורית רחבה - מגיעה עלות הטיפול בכל ילד ל-30 אלף דולר. "זה מקומם", אומרת המחוקקת הדמוקרטית רוזה דה לאורו, החברה בתת-ועדה האחראית למימון שיכונם של ילדי המהגרים שהופרדו מהוריהם. לדבריה, הממשלה יכולה היתה לעשות שימוש טוב יותר בכספים. "חלפו שבעה חודשים מאז החל ממשל טראמפ ליצור טראומות אצל אלפי משפחות מהגרים, ועדיין הטרגדיה הזאת לא נפתרה", אומרת דה לאורו. 

ג'ון אוליבר מסביר על מדיניות הפרדת המשפחות והשלכותיה

אחד הנושאים הלא פתורים היא שאלת עתידם של הילדים שהופרדו מהוריהם, המצויים עדיין בחזקת הרשויות בגלל בעיות משפטיות או לוגיסטיות. הוריהם של כ-30 ילדים הוגדרו "בלתי ראויים" להתאחד עם ילדיהם בגין עבר פלילי, למרות טענת פעילי זכויות מהגרים שבקבוצה זו נכללו גם הורים שהורשעו בעבירות קלות או כאלה שהתרחשו לפני שנים רבות, שאין בהן כדי לפגוע ביכולתם לגדל את ילדיהם בבטחה. הוריהם של 117 הילדים הנותרים הנמצאים בידי הרשויות גורשו מארה"ב, וטרם אותרו. כך לפי הדו"ח.

סוללה של מתנדבים ועמותות, המשתפות פעולה עם הממשל בארה"ב, מנסים לאתר את ההורים שגורשו במקומות נידחים באמריקה הלטינית. אוולין סטאופר, דוברת הרשות האמריקאית לשירותי בריאות, אומרת שהסוכנות "מטפלת בכל הילדים המצויים בחזקתה במרב הרצינות". היא אמרה שהסוכנות פועלת לאיחוד הילדים עם הוריהם או להעברתם למשפחות אומנות וש-92% מהילדים שהופרדו כבר אינם תחת אחריות משרדה. ילדים שלא נמצא להם סידור יישארו בטיפול הסוכנות "עד לדיון בעניינם בבית המשפט או עד שימלאו להם 18", אומרת סטאופר.

אוהלים במתקן מעצר לילדים בטקסס, באוקטוברצילום: Mike Blake/רויטרס

מדיניות הפרדת המשפחות, שכללה גם את העמדתם לדין של כל מי שחוצים את הגבול לארה"ב בניגוד לחוק, היתה חלק מתוכנית "אפס סובלנות" של ממשל טראמפ כלפי מהגרים. במסגרתה, מבוגרים שנכנסו לארה"ב עם ילדיהם, הופרדו מהם, מאחר שעל פי החוק אסור להחזיק ילדים במתקני מאסר.

יישום המדיניות ספג מהר מאוד ביקורת מכל הקשת הפוליטית, והיא בוטלה כחודשיים אחרי שהחלה. בחודש יוני ציווה שופט פדרלי בסן דייגו על הממשלה לפעול לאחד את כל המשפחות. על פי הדו"ח, אחת הבעיות היא אוזלת ידה של הסוכנות לעקוב אחר מיקומם המדויק של ההורים והילדים אחרי שהופרדו, מחדל המקשה עוד יותר על הליך איחוד המשפחות.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת קיטלין דיקרסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ