תגלה מחדש את אמריקה

בחירתו של טראמפ המקומי לנשיאות ברזיל עשויה לקרב בין המדינה לטראמפ האמיתי

ז'איר בולסונרו, איש הימין הקיצוני שנבחר בחודש שעבר לנשיאות ברזיל, לא מסתיר את אהדתו לנשיא ארה"ב ולמדיניותו. כניסתו לתפקיד תסמן את תחילת תור הזהב ביחסים הבעייתיים בין המדינות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תומך של בולסונרו עוהט מסכת טראמפ בחגיגות ניצחונו, בחודש שעבר בסאו פאולו
תומך של בולסונרו עוהט מסכת טראמפ בחגיגות ניצחונו, בחודש שעבר בסאו פאולוצילום: Nelson Antoine/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גם בתקופות הטובות ביותר, היו היחסים בין ארצות הברית לבין ברזיל מורכבים — לכל הפחות. אך ייתכן שאזרחי ברזיל הביאו לקץ המצב הזה כשבחרו לנשיא את איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, שאוהד את ארה"ב ואת העומד בראשה ומביע את אהדתו לעתים קרובות, ונוהג בין השאר גם להדגיש כמה הוא דומה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

"יתכן שאנחנו על סף תור זהב ביחסים בינינו", אמר פרננדו קוץ, בכיר לשעבר בבית הלבן ומומחה ליחסי ארה"ב עם מדינות אמריקה הלטינית. "אין ספק שטראמפ ובולסונרו ימצאו שפה משותפת. האופי שלהם כמעט זהה ודעותיהם על מדיניות דומות מאוד".

בולסונרו בטקס בברזיליה, לפני שבוע
בולסונרו בטקס בברזיליה, לפני שבועצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

התלהבותו של בולסונרו מהידוק היחסים עם ארה"ב היא אחד הסימנים הבולטים ביותר לכך שמדיניות החוץ של ברזיל עומדת לעבור שינויים מעמיקים. במסע הבחירות לנשיאות, גינה בולסונרו את הבריתות ואת מדיניות החוץ של מפלגת הפועלים השמאלנית, שמשלה בברזיל בשנים 2003–2016. בשנים אלה הידקה ברזיל את קשריה המסחריים עם סין, תמכה בממשלה הרודנית של קובה והיתה עמוד התווך של בריתות רב־צדדיות שהדירו את ארה"ב.

בולסונרו עדיין לא פרסם אמנם את מדיניות החוץ של ממשלו, אך לאחרונה נחשפה זהות האיש שבו בחר לתפקיד שר החוץ: ארנסטו אראוּז'וׁ, דיפלומט מדרג בינוני העומד בראש מחלקת ארה"ב וקנדה במשרד החוץ של ברזיל, וחולק עם בולסונרו את הערצתו לטראמפ. אראוז'ו כינה בבלוג שלו את שינויי האקלים "מזימה מרקסיסטית" ושיבח את טראמפ על מאבקו נגד הגלובליזציה "בראשוּת סין".

בתקופה האחרונה ציין בולסונרו שברזיל עשויה להעביר את שגרירותה בישראל מתל אביב לירושלים, בעקבות צעדו של טראמפ, ושיבח את האפשרות שינותקו הקשרים הדיפלומטיים של ארצו עם קובה. אך בראש סדר העדיפויות של הנשיא הטרי עומד הידוק היחסים עם ממשל טראמפ. בכירים בממשל בברזיל כבר החלו במשימה לנקות את תדמיתו הבינלאומית של בולסונרו, שסבלה מנטייתו להעליב מיעוטים ולשבח רודנים צבאיים. "הנשיא העתידי שלנו הואשם בהרבה דברים, אבל אני מבטיח לכולכם שהוא דמוקרט", אמר לאחרונה הגנרל בדימוס המילטון מוראו, סגנו העתידי של בולסונרו, בראיון לפוקס ניוז. הוא הוסיף שהוא בטוח כי היחסים בין ארה"ב לבין ברזיל "יהיו מעתה הדוקים יותר".

אחד מבניו של בולסונרו, חבר בית הנבחרים הפדרלי אדוארדו בולסונרו, מתכנן לנסוע בקרוב לארה"ב במסגרת מה שהוא מכנה "מאמץ ראשוני להביע רצון טוב ולשפר את היחסים בין ארה"ב לברזיל, שתי מדינות ידידות שדרכיהן נפרדו בשנים האחרונות בשל סיבות אידאולוגיות". סביר להניח שגם האב וגם הבן יתקבלו בוושינגטון בחמימות. הדמיון בין בולסונרו לבין טראמפ בולט: שניהם ניהלו מסע בחירות ששפע השמצות נגד התקשורת ונגד הממסדים הפוליטיים בארצם; פרשנים פוליטיים זלזלו בתחילה בשניהם, כי ראו בהם מתחרים בורים וחסרי ניסיון; ושניהם מעדיפים להסלים קרבות פוליטיים במקום להפיג מתחים.

תומך של בולסונרו לובש מסיכה של טראמפ, ביולי
תומך של בולסונרו לובש מסיכה של טראמפ, ביוליצילום: Ricardo Moraes/רויטרס

האווירה החדשה בברזיליה מתקבלת באהדה בוושינגטון. ג'ון בולטון, יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, שיבח את בחירת בולסונרו שאותו כינה "מנהיג בעל דעות דומות" לאלה של טראמפ. הממשל האמריקאי הנוכחי הביע תקווה שראשי המדינות השמרנים החדשים באמריקה הלטינית יסייעו לארה"ב במאבקה נגד הממשלות השמאלניות של קובה, ונצואלה וניקרגואה, שבולטון כינה "הטרויקה הרודנית בחצי הכדור הזה".

המשבר ההומניטרי בוונצואלה, שגרם ליותר משלושה מיליון אנשים לברוח ממנה, יהיה כנראה בראש סדר היום בדיוניהם של טראמפ ובולסונרו. "אם ארה"ב תלחץ עליה, ברזיל עשויה לנקוט עמדה ציבורית נוקשה יותר נגד משטרו של ניקולס מדורו, ותנצל את שטף המהגרים כאמתלה לפעול נגדו", הסבירה ג'נה נלסון, בכירה לשעבר במשרד החוץ האמריקאי ומומחית לברזיל. "האתגר העיקרי יהיה לשכנע מדינות נוספות באמריקה הלטינית לשתף פעולה עם ממשל בולסונרו, ששמו כמנהיג המתנגד לתקינות פוליטית הולך לפניו".

בולסונרו כבר הכעיס את סין כשביקר בטייוואן במהלך מסע הבחירות לנשיאות, וגם כשהתנגד פומבית לאפשרות שחברות סיניות ירכשו חלקים נכבדים בחברות ממלכתיות ברזילאיות. גם ההתנהלות הזאת תואמת למדיניות האמריקאית, שעושה מאמצים להגביל את התפשטות סין במדינות מתפתחות.

אך אוליבר סטונקל, מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה בסאו פאולו, אמר שבולסונרו יבין בסופו של דבר כי קיום קשרים טובים עם סין הוא חיוני לברזיל. "קשרים הדוקים עם ארה"ב לא יניבו את אותו תגמול כלכלי וכספי. סין לא תאלץ את ברזיל לבחור בינה לבין ארה"ב כל עוד ברזיליה לא תחצה קווים מסוימים. הסינים לא רוצים אהבה או הערצה, הם פשוט רוצים מישהו שלא יהיה עוין כלפיהם".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת ארנסטו לונדונו ושאסטה דרלינגטון

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ