גשושית של נאס"א נחתה על מאדים כדי לחקור כיצד נוצר כוכב הלכת האדום

הגשושית אינסייט (InSight) של נאס"א נחתה היום על מאדים לאחר מסע של שישה חודשים ו-480 מיליון קילומטר. בחודשים הקרובים היא צפויה להתחיל לחקור את חלקו הפנימי של כוכב הלכת

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמייה של הגשושית אינסייט בפעולה במאדים
הדמייה של הגשושית אינסייט בפעולה במאדיםצילום: /אי־פי

אחרי מסע של 205 ימים, הגשושית החדשה של נאס"א נחתה בהצלחה על אדמת מאדים. אינסייט (InSight) מיועדת להציץ למעמקי האדמה ולחקור את המבנה הפנימי של כוכב הלכת האדום. מדעני סוכנות החלל האמריקאית מתכננים להשתמש בגשושית כדי למדוד את רעידות האדמה בכוכב ומקווים ללמוד בעזרתה על האופן שבו נוצר והתעצב מאדים.

אחרי מסע של 484 מיליון קילומטרים, הגשושית בעלת שלוש הרגליים עמדה בקשיי הנחיתה בת שבע הדקות בעזרת מצנח ו-12 המנועים שלה, ושידרה בחזרה לכדור הארץ שהיא נחתה בהצלחה באילסיום פלאנטיה. אתר הנחיתה הוא אזור שטוח, יציב וחסר ייחודיות שזכה לכינוי "מגרש החנייה הגדול ביותר במאדים". המדענים מקווים שהגשושית תוכל לפעול בו ללא הפרעה. הצוות המפעיל את אינסייט מקווה שבחקר מעמקיו של כוכב הלכת האדום, יהיה ניתן ללמוד על האופן שבו עולמות סלעיים אחרים - כמו כדור הארץ - נוצרו. כדור הארץ ומאדים נוצרו פחות או יותר באותה תקופה – לפני 4.5 מיליארד שנה, אבל די מהר התפתחו בדרכים שונות, והמדענים מקווים להבין יותר על מה יצר את ההבדלים בין שני כוכבי הלכת השכנים.

מפעילי הגשושית מחכים עוד לקבל אישור שהיא הצליחה לפרוש בהצלחה את הלוחות הסולאריים שלה ולהתחיל במחקר. אינסייט, תחנת המחקר הגיאופיזית הראשונה שנחתה במאדים, נושאת שישה גלאים סיסמיים שנבנו בידי צוות חוקרים בינלאומי בהובלה צרפתית. שלושה מהגלאים מורכבים בחזית הגשושית ויתחילו למדוד בימים הקרובים. גלאים אלה מסוגלים לקלוט רעידות כמו אלה הנוצרות ברוחות שעל פני כוכב הלכת – רעש שהקשה על הניסיון הקודם למדוד את רעידות האדמה שביצעו הגשושיות של פרויקט ויקינג ב-1976.

שלושה גלאים נוספים ורגישים נמצאים במיכל עגול וריק שהגשושית תידרש להוריד מגבה ולהניח על הקרקע כדי למדוד את רעשי המאדים בדיוק רב יותר. החוקרים יידרשו להמתין לפחות כמה שבועות לפני שגלאים אלה יתחילו לפעול.

המכשיר המרכזי השני שעל אינסייט מיועד למדוד את טמפרטורת האדמה עד לעומק של חמישה מטרים באדמת אילסיום פלאנטיה. ההפעלה של מכשיר זה צפויה להימשך כמה חודשים. שני הגלאים תלויים בתפקוד של הזרוע הרובוטית של הגשושית, שהמדענים עוד לא יודעים אם היא עמדה בתלאות המסע. הנחיתה של אינסייט היא הראשונה במאדים מאז שהגשושית שיפארלי של סוכנות החלל האירופית התרסקה בעת הנחיתה באוקטובר 2016. הגשושית מתוכננת לפעול על פני השטח של הכוכב האדום שנה מאדימית אחת ועוד 40 יום, או, עד 24 בנובמבר 2020 בלוח השנה הארצי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ