עם יותר שופטים ושריפים שחורים, מערכת אכיפת החוק בארה"ב מחשבת מסלול מחדש

כמה עשורים אחרי שהקו קלוס קלאן פוצץ בתי שחורים בברמינגהאם, אלבמה, תושביה בחרו לראשונה בשריף ובתובע מחוזי שחורים - והם לא היחידים. ברקע: רצון הציבור לתיקון האפליה הגזעית בארה"ב

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין מרים את ידיו מול כוחות משטרה, בהפגנה בפיניקס על אירועי אלימות נגד שחורים, ב-2016
מפגין מרים את ידיו מול כוחות משטרה, בהפגנה בפיניקס על אירועי אלימות נגד שחורים, ב-2016צילום: Ross D. Franklin / אי־פי

מארק פטוויי, איש משטרה ותיק באלבמה, גדל בשכונה של שחורים המכונה "גבעת הדינמיט" משום שהקו קלוקס קלאן פוצץ בה בתים כה רבים בשנות ה-50 וה-60.

כיום, לאחר שהיה לשחור הראשון שנבחר למשרת השריף בברמינגהאם - באותו יום שבו המצביעים בחרו בתובע המחוזי השחור הראשון במחוז - פטוויי רואה עצמו כחלק מגל חדש של שוטרים ובעלי תפקידים במערכת המשפט. בראייתו, תפקידם הוא לאכוף את החוקים וגם לבנות מחדש את אמון הקהילה, שנפגעה בתקריות ירי של שוטרים, כליאה המונית ואכיפה לא שוויונית, שמבקריה הגדירו אותן כגזעניות.

מארק פטוויי, השחור הראשון שנבחר לשריף בברמינגהאם, אלבמה צילום: Stanley Parrish Jr./אי־פי

במדינה שבה פוליטיקאים שמרנים לרוב מטיפים לפעול בקשיחות נגד הפשיעה, מסע הבחירות המנצח של השריף החדש של מחוז ג'פרסון הציג מסר חלופי. פטוויי תומך בביטול הענישה על השימוש במריחואנה, הוא מתנגד לחימוש העובדים בבתי ספר, תומך בתוכניות השכלה נוספות בבתי הסוהר כדי לצמצם את שיעור החזרה לחיי הפשע ובכוונתו להורות לסגניו לצאת אל הציבור לעתים קרובות יותר ולדבר איתו, לא רק לסייר.

"כדי להתקדם עלינו לחשוב איך להיות פיקחים יותר, לא קשוחים יותר", אמר פיטוויי, דמוקרט בן 54.

אמנם מרבית השוטרים בארה"ב הם עדיין גברים לבנים, אבל ארגונים שונים, בהם "האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות" ו"חיי שחורים חשובים", קוראים לשינויים מקיפים במערכת החוק הפלילית, ומיעוטים הולכים וצוברים כוח ברחבי ארה"ב.

במקרה של פטוויי, מה שסייע לניצחונו על מייק הייל, השריף הרפובליקאי הלבן והוותיק בבחירות שנערכו בחודש שעבר, הוא שילוב של אחוזי הצבעה גבוהים בקרב מצביעים שחורים עם הדאגה הכלל-ארצית מאירועי ירי של שוטרים בשחורים לא חמושים. כך אומרת פרופסור אנג'לה לואיס, ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת אלבמה שבברמינגהאם.

מהומות שחורים בסנט לואיס אחרי מותו של הנער השחור מייקל בראון, ב-2014צילום: אי־אף־פי

מועמדים שחורים שניצחו בערים אחרות מייחסים את הצלחתם לגורמים דומים.

בבחירות אמצע הקדנציה בחרו המצביעים ביוסטון ב-17 נשים שחורות לשופטות. אפילו לפני הבחירות, נשים שחורות ניהלו כמעט את כל מערכת המשפט הפלילי בסאות' פולטון שבג'ורג'יה, ואיישו בין היתר תפקידים כמו השופט הבכיר, התובע, פקיד בית המשפט והסנגור הציבורי. אותן נשים מעניקות הזדמנויות רבות לנאשמים להימנע מהרשעות באמצעות תוכניות טרום משפט ושימוש גדול יותר בעורכי דין הממומנים על ידי כספי המסים כדי להגן על זכויותיהם.

טיפני סלרס, השופטת הבכירה בבית המשפט המוניציפלי בסאות' פולטון, אמרה שבעלי התפקידים גם מסבירים לנאשמים בפירוט את ההליך המשפטי, שכן רבים מהם לא היו מעולם בבית המשפט והם מבוהלים.

"אנשים שחורים וחומים מרגישים לעתים קרובות שהמערכת שוללת מהם את זכויותיהם, ואני רוצה שהם יבינו מה קורה", אמרה סלרס. "בסופו של דבר אולי הם לא יאהבו את החלטתי בעניינם, אבל לפחות הם יידעו שהסברתי להם את הדברים". 

בחמישה מחוזות בצפון קרוליינה המצביעים בבחירות אמצע הקדנציה בחרו בשריפים דמוקרטים שחורים בפעם הראשונה, ובהם ג'רלד בייקר במחוז וייק. בייקר הביס את השריף הרפובליקאי הוותיק בעזרת מצע שקרא לסיום השתתפותו של המחוז בתוכנית של ממשלו של דונלד טראמפ לעצור בני אדם החשודים בשהייה לא חוקית במדינה והתחייבות למתן דין וחשבון גדול יותר של המשטרה.

המסר הזה הדהד במחוז שבו סגן שריף ושני שוטרים הואשמו בהכאת אדם שחור מוקדם יותר השנה. קיירון הינטון סבל מפציעות, בהן אף שבור, נשיכות כלב ושבר בארובת העין.

"אם אנחנו טועים במעשים שלנו, עלינו לשאת באחריות עליהם", אמר בייקר בראיון שקיים לאחר הבחירות.

עם זאת, ולמרות ההישגים של השחורים, בעלי תפקידים כמו בייקר הם עדיין מיעוט במערכת אכיפת החוק האמריקאית.

דו"ח של משרד המשפטים שפורסם ב-2013 הראה עלייה במגוון האתני והגזעי בסוכנויות אכיפה החוק בתקופה של 26 שנה. אף על פי כן, כלל קהילת אנשי אכיפת החוק בארה"ב עדיין מורכבת ברובה הגורף מגברים לבנים.

במשטרות מקומיות, שלרוב מסיירות בתוך הערים, 73% מהשוטרים היו לבנים, נכתב בדו"ח. משרדי השריפים, שלרוב מסיירים באזורים פחות עירוניים ולעתים קרובות מפעילים את בתי המעצר המחוזיים, היו אפילו לבנים יותר, כ-78%.

בדו"ח נאמר שמחקר מצא תת-ייצוג של קהילות שחורות, היספאניות ואסיאתיות במשטרה ביחס לאוכלוסיות ששירתה. הפער היה גדול ביותר באזורים שחורים שבהם האוכלוסיה השחורה היא הגדולה ביותר יחסית, נכתב שם.

בברמינגהאם, השריף הנבחר פטוויי אמר שהוא רוצה להגדיל את מספר העובדים מקרב המיעוטים והנשים לאחר שייכנס לתפקידו בינואר. מצבת כוח האדם של המחלקה המונה כ-680 בני אדם תשקף טוב יותר את אוכלוסיית המחוז שמחולקת כמעט שווה בשווה בין שחורים ללבנים, הוא אמר והוסיף שבכוונתו להגביר את השימוש במצלמות גוף, רעיון שהתקבל בהתלהבות בזמן מערכת הבחירות שלו.

לכתבה של אי-פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ