גרדיאן: מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ נפגש עם מייסד ויקיליקס בזמן המרוץ לנשיאות

לפי מסמכים ועדויות, פול מנפורט נפגש בחשאי עם ג'וליאן אסאנג' בשגרירות אקוודור בלונדון, חודשים לפני הדלפת תכתובות דוא"ל של חברי המפלגה הדמוקרטית. ויקיליקס, אסאנג' ומנפורט מכחישים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ פול מנפורט בוושינגטון, אשתקד
מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ פול מנפורט בוושינגטון, אשתקדצילום: JAMES LAWLER DUGGAN/רויטר

מנהל קמפיין הבחירות לשעבר של הנשיא דונלד טראמפ, פול מנפורט, ניהל שיחות חשאיות עם מייסד אתר ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' בשגרירות אקוודור בלונדון. הגרדיאן גילה כי מנפורט ביקר בשגרירות פחות או יותר באותו זמן שהצטרף לקמפיין הבחירות של טראמפ לנשיאות ארה"ב. מקורות אמרו כי מנפורט נפגש עם אסאנג' ב–2013, ב-2015 ובאביב 2016 – בתקופה שבה הוא הפך לדמות מפתח במאמץ של טראמפ להיכנס לבית הלבן.

בשלב זה לא ידוע מדוע מנפורט היה עשוי לרצות להיפגש עם אסאנג' ומה דובר בין השניים. אך המגעים בין השניים, ובפרט הפגישה האחרונה, עשויים לעניין את החוקר המיוחד רוברט מולר, הבודק את מעורבות רוסיה במערכת הבחירות ב–2016. מקור המעורה בפרטים אמר לגרדיאן כי מנפורט יצא לפגוש את אסאנג' במארס 2016. כמה חודשים לאחר מכן ויקיליקס פרסמה תכתובות דואר אלקטרוני של חברים במפלגה הדמוקרטית שנגנבו על ידי סוכני ביון רוסים.

מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ פול מנפורט בוושינגטון, אשתקדצילום: Frank Augstein/אי־פי

מנפורט, בן 69, הכחיש כי הוא מעורב בפריצה ואמר כי הטענות "שגויות ב–100%". עורך דינו סירב לענות לשאלות הגרדיאן בנוגע לביקורים בשגרירות. אתר ההדלפות ויקיליקס הגיב לפרסום בשורת ציוצים, שבהם נאמר כי אסאנג' ומנפורט לא נפגשו. אסאנג' תיאר את הדיווח בגרדיאן כ"הונאה".

מנפורט נכלא השנה, ורבים הניחו כי הוא משתף פעולה עם החוקר המיוחד מולר. עם זאת, מולר אמר היום כי מנפורט שיקר שוב ושוב לבולשת הפדרלית (FBI), על אף שהסכים לשתף עמה פעולה בהסדר טיעון שעליו חתם לפני חודשיים. על פי מסמכי בית המשפט, מנפורט "שיקר וביצע פשעים בשורה של נושאים". צוות ההגנה שלו אמר כי מנפורט חשב שהמידע שהוא מוסר למולר נכון, וכי הוא לא מפר את תנאי הסדר הטיעון.

לפי שני מקורות, ביקורו הראשון של מנפורט לשגרירות התקיים שנה לאחר שאסאנג' ביקש מקלט בתוכה. מסמך נוסף, שנכתב על ידי סוכנות המודיעין של אקוודור (Senain) והגיע לידי הגרדיאן, מציין כי פול מנפורט הוא אחד מאורחים ידועים שהגיעו לשגרירות. אותו מסמך מציין גם "רוסים" כמבקרים. לפי המקורות, מנפורט שב לשגרירות ב–2015. הוא ביקר פעם נוספת באביב 2016, לבדו, באותו זמן שטראמפ הפך אותו לשחקן מרכזי בקמפיין שלו. ביקורו של מנפורט ב–2016 נמשך כ–40 דקות, אמר מקור אחד, שידע לפרט כיצד התלבש מנפורט במפגש זה.

מבקרים לרוב נרשמים על ידי שומרי השגרירות באקוודור ומראים את הדרכון שלהם בכניסה. מקורות באקוודור, עם זאת, ציינו כי מנפורט לא נרשם. ככל הנראה, צוות השגרירות הבין רק מאוחר יותר את המשמעות של ביקורו של מנפורט בשגרירות ואת תפקידו בקרב הצוות של טראמפ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ