הגשושית אינסייט של נאס"א שלחה תצלום ראשון לאחר נחיתתה על מאדים

התמונה צולמה כשאבק עדיין מכסה חלק מעדשת המצלמה. התמונה שוגרה מפני מאדים אל הגשושית אודיסיי (Odyssey) של נאס"א, ומשם היא עברה 146 מיליון קילומטרים עד שהגיעה לכדור הארץ

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פני מאדים, כפי שצילמה הגשושית אינסייט
פני מאדים, כפי שצילמה הגשושית אינסייטצילום: AFP

הגשושית אינסייט (InSight) שלחה לכדור הארץ תצלום ראשון של הנוף במאדים. בתצלום נראה הנוף באילסיום פלאנטיה – המישור הנרחב ליד קו המשווה של כוכב הלכת האדום, שם נחתה אמש (שני) הגשושית של נאס"א.

בימים הקרובים תצלם אינסייט תמונות נוספות של אזור הנחיתה ותשלח אותן לכדור הארץ, כדי שמדענים יוכלו להחליט היכן על הגשושית להציב את כלי המדידה שלה. הסייסמוגרף של הגשושית ישמש כאוזן שתנטר רעידות אדמה מאדימיות (Marsquakes), שמתרחשות כשמשטחי סלע תת־קרקעיים גדולים נסדקים וזזים. מכשיר נוסף שנושאת הגשושית יחפור בקרקע וימדוד את הטמפרטורה מתחת לפני הקרקע של מאדים.

שעות לאחר שאינסייט נחתה, הגשושית יצרה קשר עם מדעני נאס"א כדי להודיע שהיא פתחה את הפאנלים הסולאריים שלה ושהיא קולטת את מעט אור השמש שמגיע לכוכב הלכת. ביום בהיר יוכלו הפאנלים לייצר 700 וואט – מספיק כדי להפעיל בלנדר לשימוש במטבח, וגם את כל המכשירים שהגשושית הביאה עמה.

התמונה ששלחה הגשושית צולמה כשאבק עדיין מכסה חלק מעדשת המצלמה. לאחר מכן שוגרה התמונה מפני מאדים אל הגשושית אודיסיי (Odyssey) של נאס"א, ומשם היא המשיכה על פני 146 מיליון קילומטרים עד לכדור הארץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ