מספר המהגרים חסרי האשרות בארה"ב בירידה בניגוד לתחזיות טראמפ

מכון המחקר פיו ניתח נתונים מהשנים האחרונות ומצא כי ב-2016 עמד מספר המהגרים חסרי האשרות על 10.7 מיליון בלבד. עוד נמצא כי נתח ההגירה ממקסיקו קטן וכי רבים מהם מוגנים מגירוש

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרוואן המהגרים בגבול ארה"ב-מקסיקו, בשבוע שעבר
קרוואן המהגרים בגבול ארה"ב-מקסיקו, בשבוע שעברצילום: AFP

זמן קצר לאחר שדונלד טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב, הוא טען שמספר המהגרים חסרי האשרות שחיים במדינה עשוי להגיע ל-30 מיליון. הוא טעה. מחקר חדש חושף שמספר המהגרים חסרי האשרות בארה"ב בירידה מתמדת בעשור האחרון, וב-2016 הגיע ל-10.7 מיליון בלבד - ירידה מהנתון שנאסף ב-2007, שעמד על 12.2 מיליון. הנתונים החדשים, שנותחו על ידי מכון המחקר פיו, מציפים כמה עובדות שחשוב לדעת על ההגירה לארה"ב:

ב-2016, כשברק אובמה עזב את הבית הלבן, היה מספר המהגרים חסרי האשרות שחיים בארה"ב הנמוך ביותר מזה עשור. הירידה הגדולה במספר המהגרים התרחשה לאורך נשיאות אובמה ובשלהי המיתון הכלכלי הגדול במדינה, בתקופה שבה מספר הגירושים מארה"ב נסק. "אנחנו יודעים שהשמירה בגבול הוגברה בתקופה הזו, והסכומים שהמבריחים הזרים דרשו עלו גם כן", הסבירה דוורה קון, חוקרת בכירה בפיו.

עימות בין מהגרים לשוטרים בטיחואנה, החודשצילום: Ramon Espinosa/אי־פי

בעקבות התמורות הכלכליות העולמיות והשינויים הפוליטים הרבים ברחבי העולם, מספר המהגרים המקסיקאים בארה"ב קטן בעוד מספרם של המהגרים משאר מדינות מרכז אמריקה עלה. מספר המהגרים חסרי האשרות ממקסיקו ירד במיליון וחצי בין השנים 2007 ל-2016, ועל אף שהם עדיין מהווים את רוב המהגרים הבלתי-חוקיים בארה"ב, ההגירה ממקסיקו נמצאת בירידה. 

לפי מכון פיו, מרבית המהגרים ממקסיקו אמרו כי הרצון להתאחד עם משפחתם הוא שהוביל אותם לחזור למולדתם. כמו כן, מספר המהגרים שמנסים לחצות את הגבול לארה"ב צנח - בין השנים 2011 ל-2016 חצו בממוצע כ-386 אלף מהגרים מקסיקאים את גבול ארה"ב מדי שנה, בעוד עד 2011 היה המספר השנתי הממוצע כ-715 אלף. במקביל, אי הודאות הכלכלית וחילופי השלטון שזעזעו את חלק ממדינות מרכז אמריקה הובילו מהגרים רבים ממדינות אלו לנדוד צפונה לכיוון ארה"ב.

הרוב המוחלט של המהגרים חסרי האשרות חיים בארה"ב כבר יותר מעשור. התקופה הממוצעת שבה מהגר חי בארה"ב ב-2016 עומדת על 15 שנה - בניגוד ל-9 שנים ב-2007. שני שליש מהמהגרים חסרי האשרות חיים בארה"ב כבר יותר מעשור. "האוכלוסייה הרבה יותר מוטמעת בתרבות ובחיים בארה"ב מזו שנבדקה ב-2007", אמרה קון, "יש הרבה יותר תושבים ותיקים והרבה פחות תושבים ארעים".

כמיליון מהגרים חסרי אשרות מוגנים מגירוש תחת האמנה להגנה על מהגרים שהגיעו לארה"ב כילדים (DACA). לפי הערכות מכון פיו, כ-700 אלף מהגרים חסרי אשרות שהגיעו לארה"ב כילדים קיבלו כבר הגנת DACA, ואילו 300 אלף אחרים נמצאים תחת הגנתה הזמנית של האמנה - מהגרים שהגיעו ממדינות שהכה בהן אסון טבע, כמו האיטי ואל סלבדור.

נתח הולך וגדל מהמהגרים חסרי האשרות נכנסו לארה"ב באופן חוקי ונשארו בה אחרי שתוקף הוויזה שלהם פקע. "אין לנו נתונים מדויקים", מסבירה קון, "אך לפי מה שאנחנו יודעים, מרבית המהגרים החדשים, שהגיעו ב-2016, נכנסו לארה"ב עם ויזה חוקית ונשארו במדינה גם לאחר שתקופת השהייה המותרת להם חלפה". לפי קון, למהגרים אלה יש בדרך כלל יותר אמצעים והם מגיעים משכבה סוציו-אקונומית גבוהה יותר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ