הצרעה הערמומית ניסתה להפוך את התיקן לזומבי. הוא השיב בבעיטה קטלנית

צרעות מסוימות משתמשות בתיקנים כפונדקאים לביצים שלהן, לאחר שהן משתקות אותם ומובילות אותם לקנן. התיקנים, שפעם נחשבו חסרי אונים מול המתקפה, משיבים מלחמה. צפו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
GIF
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

עבור רבים, מעטות החוויות המבהילות יותר מעימות חזיתי עם תיקן. עבור התיקנים, לעומת זאת, בני אדם זה לא יצור מפחיד במיוחד - צרעה מסוג אמפולקס קומפרסה, לעומת זאת, היא קרוב לוודאי הסיוט הגדול ביותר של התיקן הממוצע. הצרעה ייחודית בדרך ההתרבות שלה: היא משתקת את התיקן, מחדירה חומר כימי למוחו ולאחר מכן רוכבת עליו בחזרה לקן שלה.

שם, הסיוט של התיקן ממשיך: היא מטילה ביצה בתוך גופו המשותק של התיקן, וכשהזחל בוקע, הוא אוכל את דרכו החוצה, מותיר אחריו את שרידי הגופה המשותקת. במילים אחרות, הצרעה הופכת את התיקן לזומבי - ואז מתשמשת בו כאינקובטור לצאצאיה. "זה בערך הדבר היחיד שיכול לגרום לבני אדם לרחם על תיקנים", אומר בחיוך קנת קטניה, ביולוג מאוניברסיטה בטנסי, "זה ממש דבר מסרט מדע בדיוני".

ננ

קטניה, שחקר את האינטרקציה בין התיקנים לצרעות, מצא כי התיקנים, שעד כה נחשבו כחסרי אונים נגד מתקפת הצרעה, יכולים לבעוט בצרעה בחוזקה. קטניה וצוות חוקריו מתארים את המהלך המרשים "בעיטת קראטה" - ובצדק. קטניה הצליח לתעד כיצד תיקן מזהה הגעה של צרעה, מתרומם על רגליו ואז ברגע מדויק מכה בצרעה בחוזקה ומעיף אותה אחורה, חסרת אונים ובהלם.

הבעיטה העוצמתית לא הורגת אמנם את הצרעה, אך לאחריה היא מתקשה להתאושש. קטניה וצוותו מצאו כי 63% מהתיקנים שהצליחו להגן על עצמם באמצעות בעיטה נמנעו מעקיצת הצרעה, בעוד אלו שלא הצליחו להגן על עצמם נעקצו בכל פעם. קטניה מסכם זאת כך: מי שמצליח לבעוט ראשון, יצליח להנצל מגורל עגום של הפיכה לזומבי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ