חקירת המעורבות הרוסית: עורך דינו של טראמפ הודה במתן עדות שקר לקונגרס

מייקל כהן יחתום על הסדר טיעון אחרי שהודה בבית המשפט כי שיקר לוועדות החקירה של הקונגרס כשנשאל על שיתוף הפעולה בין מטה טראמפ לבין רוסיה לפני הבחירות ב-2016. טראמפ: "הוא משקר כדי שיפחיתו מעונשו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן בבית משפט במנהטן, בשבוע שעבר
כהן בבית משפט במנהטן, בשבוע שעברצילום: Mike Segar/רויטרס

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הודה כי שיקר לוועדות חקירה של הקונגרס שבדקו אם מטה הבחירות של טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה כדי להטות את הבחירות ב-2016. העדות החדשה היא חלק מהסדר הטיעון עליו הוא יחתום.

בשימוע שנערך לו אמר כהן כי הוא נתן הצהרה כתובה שקרית על פרויקט נדל"ן שהיה מעורב ארגונו הפרטי של הנשיא במוסקבה - ושנמשך עד יוני 2016 - במסגרתו היה אמור להיבנות מגדל טראמפ בבירת רוסיה. לפי העדות, ההצהרה השקרית נועדה ליצור רושם שהפרויקט הסתיים לפני הבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית באיווה - שנערכו בפברואר אותה שנה.

טראמפ ממריא לפסגת ג'י-20 בארגנטינה, היוםצילום: JIM YOUNG/רויטרס

"נתתי הצהרות שווא אלה כדי שיתאימו למסרים הפוליטיים של אישיות מס' 1 ומתוך נאמנות לה", אמר כהן בבית המשפט. בהופעותיו הקודמות בבית משפט נהג כהן לכנות את הנשיא טראמפ ''אישיות מס' 1''. הנשיא טראמפ אמר בתגובה כי עו"ד כהן הוא אדם חלש וכי משקר בנוגע לפרויקט במוסקבה כדי שיוכל לקבל עונש מופחת. לדבריו, אין לו מה להסתיר.

כשהוא מלווה בעורכי דינו, הודה כהן במתן הצהרות שווא בנוגע לאותו פרויקט ב-2017 בפני ועדת המודיעין של הסנאט. כהן אמר לשופט כי הוא שיקר בנוגע לזמנים בהם נערך המשא ומתן כדי שיתאימו למסרים הפוליטיים של הנשיא.

החוקר המיוחד מולר אמר כי בנוסף לעובדה ששיקר על מידת חוסר הידיעה של טראמפ לגבי הפרויקט במוסקבה, המיילים של כהן הוכיחו כי הוא גם שיקר כשאמר לקונגרס שלטראמפ לא היו תוכניות לנסוע למוסקבה ב-2016.

ההודאה קוראת תגר על ההכחשות החוזרות ונשנות של טראמפ לפיהן לא הוא ולא מקורביו היו בקשר עם בכירים רוסים. מולר חוקר אם אנשיו של טראמפ תיאמו עם מוסקבה את התערבות הקרמלין בבחירות ב-2016, שלפי סוכנויות המודיעין האמריקאיות נועדה לסייע לטראמפ לנצח בהן.

באוגוסט שעבר, אמר כהן לוועדת החקירה בקונגרס כי אף ששלח מייל לדמיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, על פרויקט מגדל טראמפ, הוא לא קיבל על כך תשובה ולא היה בקשר עם אף גורם רשמי אחר באשר לתוכניות הללו.

אבל לפי מסמכים שהוגשו לבית משפט היום, כהן הודה כי הוא כן קיבל תשובה ממשרדו של פסקוב וכי במהלך שיחת טלפון עם עוזרו של פסקוב בינואר 2016 הוא "ביקש סיוע בקידום הפרויקט הזה קדימה" בכל הנוגע לרכישת קרקע ומימון.

כהן גם הודה היום כי המאמצים לקדם את פרויקט מוסקבה נמשכו הלכה למעשה עד יוני 2016 – כמה חודשים אחרי המועד שהוא טען שבו הסתיימו השיחות. באותה תקופה טראמפ כבר היה המועמד המוביל לנצח בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית.

כהן - שכבר הודה בחודש אוגוסט כי שילם דמי שתיקה לשתי נשים שטענו כי ניהלו רומן עם הנשיא טראמפ "בהוראתו הישירה של המועמד", ובכך הפר חוקי מימון בחירות – הופיע בהפתעה בבית המשפט הפדרלי במנהטן כדי להודות באישום החדש שהוגש נגדו – התפנית האחרונה שנחשפת מחקירתו של החוקר המיוחד רוברט מולר. כהן אמר באוגוסט בבית המשפט כי התשלומים נועדו להשפיע על הבחירות האחרונות לנשיאות. בנוסף כהן הואשם אז בהעלמות מס והונאת בנק.

הדיווח מגיע שבועיים בלבד לפני שכהן, בן 52, אמור לקבל את פסק דינו במסגרת עסקת הטיעון הקודמת שלו מאוגוסט. בתמורה להודאתו הנוספת באשמה והמשך שיתוף הפעולה עם מולר, כהן צפוי לקבל עונש קל יותר.

הפרסום על הסדר הטיעון מגיע אחרי שביום שני הודיע החוקר המיוחד בפרשת התערבות רוסיה בבחירות, רוברט מולר, כי מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, שחתם גם הוא על הסדר טיעון, שיקר לחוקרי ה-FBI בחקירה. תובעים העובדים עם מולר אמרו כי שקריו של מנפורט בנוגע ל"מגוון נושאים" משחררים אותם מכל הבטחותיהם להסכם טיעון עמו. על פי תנאי ההסכם, מנפורט לא יוכל לסגת מהודאתו באשמה שמסר בחודש ספטמבר.

השבוע אמר הנשיא האמריקאי כי הוא לא שולל לחלוטין את האפשרות שיעניק חנינה למנפורט, שהורשע בחודש אוגוסט בשמונה עבירות מס. בימים האחרונים הגבירו הנשיא ועורכי דינו את התקפותיהם על משרד המשפטים, שמינה את מולר לעמוד בראש החקירה, ועל החוקרים העובדים עמו. אתמול הוא שיתף תמונה בה נראים יריביו הפוליטיים מאחורי סורג ובריח ומואשמים בבגידה. טראמפ גם האשים את מולר ואנשיו בשימוש בטקטיקות "מלוכלכות" וטען כי החוקרים לוחצים על עדים בחקירה לשקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ