חובבי הזאבים בפארק ילוסטון אבלים: ציד ירה למוות בזאבה אהובה

הזאבה F926, הידועה בשם ספיטפייר, היתה צאצאית של זאבה שנורתה גם היא למוות. בשבוע שעבר נורתה ספיטפייר באזור המותר לציד מחוץ לפארק - אירוע שעורר את הקריאות להגן על זאבים תועים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

זאבה פראית הידועה בשם F926, שנחשבה אהובה במיוחד על חובבי הזאבים שמטיילים בפארק הלאומי ילוסטון בארה"ב, נורתה למוות בידי צייד מחוץ לפארק בסוף השבוע שעבר. הזאבה היתה צאצאית של הזאבה F832, שגם היא היתה אהובה על מבקרי הפארק והיתה ידועה בהופעותיה התכופות לאורך הדרך המתויירת בעמק למאר שבפארק. ממש כמו בתה כעת, גם F832 נורתה למוות בידי צייד ב-2012.

הזאבה F926

"כולם מתאבלים וחושבים מה לעשות בנוגע לטירוף הזה", אמרה קרול מילר, שייסדה קבוצה של חובבי זאבים בפייסבוק על שמה של F382, שגם כונתה 06, בהתאם לשנה שבה נולדה. "אנשים אוהבים את הלהקה של קניון למאר ואנשים הכירו את 06 ממודעת האבל שפורסמה עליה בניו יורק טיימס. אלה הם הצאצאים שלה, המורשת שלה. אנשים אוהבים את הזאבים האלה", הוסיפה.

בתה של 06 נפגעה מירי סמוך לבקתות באזור שבו מותר לצוד לפי החוק – מונטנה מתירה לצוד זאבים מאז 2011 ומדי שנה נורים למוות מאות פרטים. "הכל היה חוקי", אמרה אבי נלסון, מומחית בטיפול בזאבים במחלקת חיות הבר, הדגה והפארקים של מונטנה. אבל הירי ב-F926, המכונה גם ספיטפייר על ידי מעריציה, עורר מחדש את הקריאות לבנות גדר הפרדה מסביב לפארק כדי שזאבים שחיים בתוך פארק ילוסטון המוגן לא ייפגעו אם הם יצאו בטעות מגבולותיו הפרוצים.

ציד זאבים סמוך לילוסטון הוא סוגיה שנויה במחלוקת שמשקפת את ההתנגשות בין תושבי מערב ארה"ב שתומכים בתיירות סביבתית, לבין תושבי האזור שתומכים בחירוף נפש בציד כדרך להגן על מסורת ארוכת שנים ועל הבקר של החוואים באזור, שמתוקף לעתים קרובות על ידי זאבים.

הזאבה שנורתה למוות בילוסטון

הזאבים הוחזרו לפארק ילוסטון ב-1990 ומספרם גדל במהרה. כיום חיות בפארק עשר להקות שכוללות מאה זאבים. בהרי הרוקי הצפוניים של מונטנה, איידהו וויומינג חיים כ-1,700 זאבים בסך הכל. חלק ניכר מהמחלוקת סביב ציד הזאבים סובב סביב השאלה מה ספורטיבי בלצוד חיות שלמדו שבני אדם לא מסוכנים עבורם, כמו באזור ילוסטון.

לכתבה של ג'ים רובינס ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ