בית המשפט קבע

ראשי חברת בנייה הזמינו את הרצח של פעילת הסביבה בהונדורס כי גרמה להם נזק כלכלי

ברטה קסרס, שנורתה למוות ב-2016, נאבקה במשך עשור בבניית סכר ענק על נהר המקודש לילידים. בית המשפט קבע כי ראשי החברה שבנתה את הסכר הזמינו את רציחתה, והרשיע שבעה במעשה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שתיים מבנותיה של הפעילה הילידית ברטה איזבל קסרס שנרצחה בהונדורס בהזמנת ראשי חברת בנייה, ב-2018
שתיים מבנותיה של הפעילה הילידית ברטה איזבל קסרס שנרצחה בהונדורס בהזמנת ראשי חברת בנייה, ב-2018צילום: Fernando Antonio/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בכירים בחברת בנייה בהונדורס הזמינו את רציחתה של אחת מפעילות הסביבה המוכרות במדינה, כך קבע בסוף השבוע בית משפט במדינה. במקביל, שבעה בני אדם הורשעו במעורבות ברצח הפעילה הילידית ברטה איזבל קסרס, שנורתה למוות במארס 2016.

קסרס, בת 44 במותה, הובילה במשך עשור מאבק נגד בניית סכר "אגווה זארקה" בנהר גואלקארק, המקודש לבני הלנקה – קבוצת ילידים החיה בדרום-מערב הונדורס. לפי בית המשפט, ראשי דסא, החברה האחראית לבניית הסכר, הם ששילמו לרוצחיה של פעילת הסביבה, לאחר שסבלו מנזק כלכלי בעקבות הפגנות ומחאות שארגנה קסרס. 

חלק מהנאשמים לאחר הכרעת בית המשפט, ביום שישי
חלק מהנאשמים לאחר הכרעת בית המשפט, ביום שישיצילום: Fernando Antonio/אי־פי

פעיל סביבתי נוסף שנורה גם הוא באותה התקרית, גוסטבו קסטרו, שרד לאחר שהעמיד פני מת. ארבעה מהמורשעים ברציחתה של קסרס הורשעו גם בניסיון הרצח של קסטרו. בין המורשעים במעורבות ברצח גם האחראי על הביטחון בחברת הבנייה.

בני משפחתה וחבריה של קסרס בירכו על ההרשעה, אך ביקשו שמממני הרצח ומתכנניו יורשעו גם כן. "אין היום סיפוק, או אושר, אך אנחנו כן שמחים מכליאתם של הרוצחים של אמי, שהרגו אותה רק משום שהגנה על אוצרות טבע", אמרה בתה הבכורה של קסרס, אוליביה סוניגה, "אנחנו לא רוצים נקמה, כי איננו רוצחים כמוהם, אבל אנחנו דורשים שמתכנני הרצח יובאו גם הם לדין".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ