גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ
הפגנה נגד ביקורו של בן סלמאן בתוניסיה, בשבוע שעבר
הפגנה נגד ביקורו של בן סלמאן בתוניסיה, בשבוע שעברצילום: Hassene Dridi/אי־פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ

סנאטורים בכירים בוושינגטון אמרו היום (שלישי) כי הם בטוחים שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הורה על רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. הסנאטורים אמרו את דברם בתום תדרוך מסווג עם ראשת ה–CIA ג'ינה האספל. "אם יורש העצר היה מופיע בפני חבר מושבעים הוא היה מורשע בתוך 30 דקות", אמר לעיתונאים בוב קורקר, היו"ר הרפובליקאי של ועדת החוץ של הסנאט.

קומץ סנאטורים בכירים משתי המפלגות השתתפו במפגש המסווג עם האספל, שטסה לטורקיה כדי לשמוע הקלטות של הרצח שבידי המודיעין הטורקי. הסנאטורים לא הורשו למסור פרטים על המידע שהוצג להם, אך תגובותיהם חיזקו את הדיווחים כי בידי ה–CIA ראיות מוצקות לכך שיורש העוצר עומד מאחורי הרצח.

הסנאטור בוב קורקר לאחר התדרוך בגבעת הקפיטול, היום
הסנאטור בוב קורקר לאחר התדרוך בגבעת הקפיטול, היוםצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

ממשל טראמפ טוען כי אין "ראיה ישירה" הקושרת את יורש העצר לרצח, ושר ההגנה ג'יימס מאטיס התעקש כי אין אקדח מעשן בפרשה. אך לאחר התדרוך עם האספל, הסנאטור קורקר אמר כי צריך להיות "עיוור מרצון" כדי לא לראות את הראיות. "אין אפשרות שמישהו יוכל לומר ברצינות שהוא לא ידע מה קרה", המשיך קורקר.

חאשוקג'י נכנס לקונסוליה באיסטנבול ב-2 באוקטובר במחשבה שהוא עומד לאסוף מסמכים שהיו נחוצים לו כדי שיוכל לשאת את ארוסתו לאשה. הרשויות בטורקיה אמרו שלמתנקשים נדרשו שבע דקות וחצי כדי להרוג את חאשוקג'י, מרגע שהעיתונאי נכנס למבנה. עוד אמרו החוקרים כי צוות שמנה 15 מתנקשים חנק למוות את חאשוקג'י, לפני שגופתו בותרה בעזרת מסור. 

הסנאטור לינדזי גרהאם לאחר התדרוך בגבעת הקפיטול, היום
הסנאטור לינדזי גרהאם לאחר התדרוך בגבעת הקפיטול, היוםצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

"הגעתי לתדרוך במחשבה שלא ניתן להוציא כזה מבצע לפועל מבלי שיורש העצר יהיה מודע אליו", אמר הסנאטור לינדזי גרהאם, "יצאתי ממנו כשאני חש בביטחון רב שהערכתי הראשונית של המצב היתה נכונה". עוד אמר גרהאם: "יורש העצר הוא כדור הרס. אני חושב שהוא מעורב ברצח באופן הכי עמוק שאפשר. אין אקדח מעשן, יש מסור מעשן".

בנוסף, הסנאטור ריצ'רד שלבי, רפובליקאי מאלבמה, אמר כי "כל הראיות מצביעות על כך שהכל חוזר ליורש העצר". שלבי הוסיף כי זוהי "התנהגות שאיש מאיתנו בארה"ב לא היה מקבל בשום אופן".

הסנאט צפוי להצביע בימים הקרובים על החלטה שתגביל את הסיוע הצבאי האמריקאי לפעילות צבא סעודיה בתימן. על אף שרוב הסנאטורים יצאו מהתדרוך עם ה–CIA והכריזו כי הם משוכנעים באשמתו של יורש העצר, הם עדיין חלוקים בדעתם סביב השאלה אם תגובתה של ארה"ב צריכה להשפיע על המלחמה בתימן. כך למשל, שלבי אמר כי "ברור שיש להעניש מישהו, אך השאלה היא כיצד ניתן להפריד בין יורש העצר לאומה הסעודית?". עם זאת, כבר עתה ברור כי רצח העיתונאי יצר פער בין הממשל לרפובליקאים בקונגרס בכל הנוגע לסעודיה.

גרהאם הבהיר היום כי כל עוד בן סלמאן יחזיק בשלטון בסעודיה, הוא יתנגד למכירת נשק לממלכה הסונית. טראמפ הצדיק עד כה את מדיניותו ביחס ליורש העצר בעזרת היקף מכירות הנשק האמריקאי לממלכה.

מוקדם יותר השבוע הגיש פעיל חברתי סעודי שמתגורר במונטריאול תביעה נגד חברת הסייבר הישראלית NSO, בטענה שסייעה במעקב אחר שיחותיו עם חברו, העיתונאי חאשוקג'י. "הפריצה לטלפון שלי היוותה חלק מרכזי במה שקרה לג'מאל", אמר עומר עבד אל-עזיז לרשת החדשות CNN. "אני ממש מצטער לומר. האשמה הורגת אותי", הוסיף.

בתביעה שהגישו עורכי דינו של עבד אל-עזיז בתל אביב נטען כי NSO הפרה חוקים בינלאומיים כשמכרה את חומרתה למשטרים רודניים שעלולים להשתמש בה כדי להפר זכויות אדם. לפי הדיווח, התביעה מצטרפת לתביעות נוספות שהוגשו נגד החברה בישראל ובקפריסין בידי אזרחים ממקסיקו ומקטאר. "NSO צריכה לתת את הדין כדי לשמור על חייהם של מתנגדים פוליטיים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם", אמר ל-CNN מירושלים עורך דינו של אל-עזיז, עלא מחאג'נה. 

בחודש שעבר חשף "הארץ" כי החברה הישראלית ניהלה מגעים בשנת 2017 למכירת רוגלה שמאפשרת לנטר מכשירי טלפון סלולרי לסעודיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ