מולר: היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ ״משתף פעולה באופן משמעותי״ עם החקירה בנושא רוסיה - אמריקה - הארץ

מולר: היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ ״משתף פעולה באופן משמעותי״ עם החקירה בנושא רוסיה

החוקר המיוחד חשף כיצד מייקל פלין שיקר ל-FBI על ניסיונו לגרום לרוסיה להטיל וטו על הצעה לגינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. פלין הפך לעד מפתח, ומולר לא ידרוש להטיל עליו מאסר

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מייקל פלין בבית המשפט בוושינגטון, בשנה שעברה
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

החוקר המיוחד לנושא התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות בארה״ב, רוברט מולר, פרסם הלילה (רביעי) הודעה לפיה היועץ לביטחון לאומי לשעבר בממשל טראמפ, מייקל פלין, משתף פעולה ״באופן משמעותי״ עם החקירה, ומוסר לחוקרים מידע בעל ערך. בהודעת מולר מפורט גם כיצד פלין נקלע להסתבכות פלילית לאחר שניסה לשכנע את רוסיה להטיל וטו על הצעת החלטה נגד ההתנחלויות שעברה במועצת הביטחון של האו״ם בשלהי כהונת ממשל אובמה. 

מולר מפרט במסמך כיצד בדצמבר 2016, בתקופת המעבר בין ממשלי טראמפ ואובמה, לאחר שהתברר כי ממשל אובמה לא יטיל וטו במועצת הביטחון על הצעת החלטה נגד ההתנחלויות, פלין פעל מול רוסיה כדי שהיא תטיל וטו בהצבעה. בשנה שעברה פורסם כי מי שהפנה את הבקשה לפלין היה ״גורם בכיר מאוד״ בצוות של טראמפ - ככל הנראה, חתנו ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר. פלין יצר קשר עם שגריר רוסיה בארה״ב וביקש ממנו שרוסיה תטיל וטו על הצעת ההחלטה. במקביל למאמץ הדיפלומטי של פלין, פרסם טראמפ - אז עדיין נשיא נבחר אך לא מכהן - ציוץ בחשבון הטוויטר שלו כנגד הצעת ההחלטה. 

טראמפ בוועידת G-20, בשבוע שעבר

מולר מפרט כיצד חודש לאחר מכן, בשעה שפלין כבר ישב בבית הלבן בתפקיד היועץ לביטחון לאומי, הגיעו שני סוכני FBI לראיין אותו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות. פלין נשאל על ידי החוקרים לגבי קשרים בין צוותו של טראמפ לבין בכירים רוסים בתקופת המעבר שבין שני הממשלים, ושיקר להם בנושא. הוא לא הזכיר את השיחה עם השגריר הרוסי בנושא ההתנחלויות, כמו גם שיחה נוספת בינו לבין השגריר הרוסי שעסקה בסנקציות שממשל אובמה הטיל על רוסיה. מולר אינו מפרט אם היה קשר בין שתי השיחות, אולם כותב שפלין דן עם השגריר הרוסי בהקלת הסנקציות מעל רוסיה. 

בעקבות ההצהרה השקרית שמסר לחוקרים, פלין התפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי בפברואר 2017, פחות מחודש לאחר שנכנס לתפקיד. בשנה שעברה הודיע מולר על הגשת כתב אישום נגד פלין, אולם לפנות בוקר הוא ביקש מבית המשפט בוושינגטון להטיל עליו עונש קל במיוחד, בשל ״שיתוף הפעולה המשמעותי״ בין פלין לבין צוות החוקרים. המסמך שפרסם מולר כלל 13 עמודים, אולם קרוב למחצית מן העמודים ״מושחרים״ ולא ניתן לקרוא את תוכנם, שכן מדובר על מידע שעדיין נמצא תחת חקירה. 

מולר ציין בחלק הגלוי של המסמכים כי בנוסף למידע שפלין סיפק בנושא התערבות רוסיה בבחירות והקשרים בין צוותו של טראמפ לבין רוסיה בתקופת המעבר, הוא מסר מידע שהתגלה כרלוונטי עבור חקירות פליליות נוספות. מולר צפוי לפרסם בימים הקרובים מסמך נוסף שיפרט כיצד מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, שיקר לחוקרים בכל הנוגע לקשריו שלו עם רוסיה לאורך השנים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ