למרות סכנת הגירוש, מהגרת ללא אשרה חושפת: אני האשה שמציעה את מיטתו של טראמפ - אמריקה - הארץ

למרות סכנת הגירוש, מהגרת ללא אשרה חושפת: אני האשה שמציעה את מיטתו של טראמפ

יותר מחמש שנים עובדת ויקטורינה מוראלס במועדון הגולף של טראמפ בניו ג'רזי, זאת למרות שהוא התהדר כי אינו מעסיק עובדים לא חוקיים. אחרי שסבלה מניצול ואפליה היא מחליטה לא לשתוק יותר אף שהיא יודעת שהיא עלולה לאבד הכל. והיא לא היחידה שעבדה אצל הנשיא בלי מסמכים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ויקטורינה מוראלס בביתה בניו ג'רזי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בחמש השנים וקצת שבהם היא עובדת במשק בית במועדון הגולף הלאומי של דונלד טראמפ בבדמינסטר שבניו ג'רזי, מציעה ויקטורינה מוראלס את מיטתו של דונלד טראמפ, מנקה את בית השימוש שלו ומסירה את האבק מעל גביעי הגולף שלו. כשהוא ביקר במקום אחרי כניסתו לבית הלבן, הורו לה לענוד סיכה שצורתה כצורת דגל ארה"ב המקושט בסמליל של השירות החשאי.

ביולי השנה העניק לה הבית הלבן תעודה הנושאת את שמה, כתודה על התמיכה ה"יוצאת מן הכלל" שהפגינה בביקוריו של הנשיא. זהו הישג לא קטן לעובדת משק בית, מהגרת שחיה במדינה ללא היתר חוקי.

מסעה של מוראלס מכפר בגואטמלה, שם הועסקה בגידול תירס, לסידור כריות באתר גולף יוקרתי הוביל אותה מהגבול הדרום־מערבי של ארה"ב אותו חצתה, לדבריה, באופן לא חוקי ב–1999 לניו ג'רזי, שם הועסקה במועדון של טראמפ. התעודות שהציגה עם העסקתה, אמרה, היו מזויפות. לדבריה, היא לא היתה העובדת היחידה במקום ששהתה במדינה ללא אשרה.

סנדרה דיאס, בת 46, תושבת ארה"ב ילידת קוסטה ריקה, מספרת שגם היא היתה במדינה ללא אשרה חוקית בשנים שבהן עבדה בבדמינסטר בשנים 2010–2013. שתי הנשים עבדו במשק בית ובגינון במועדון הגולף, לצד עובדים אחרים, שגם הם שהו במדינה ללא היתר חוקי.

סנדרה דיאס מציגה את מדיה

אין כל ראיה לכך שטראמפ או מנהלי החברה שלו ידעו על מעמדם החוקי במדינה. ואולם שני מנהלי עבודה לפחות במועדון ידעו על כך, אומרות הנשים. הם נקטו צעדים כדי שמעמדם של העובדים לא יתגלה והם יוכלו להמשיך לעבוד. "רבים עובדים כאן בלי תעודות", אומרת דיאס, ומספרת שהיא עצמה ראתה עובדים ללא היתר שמתקבלים לעבודה במקום.

טראמפ מייחס חשיבות עצומה לאבטחת הגבולות ולמאבק להגנה על מקומות עבודה של אזרחים אמריקאים, החל בחומה שהבטיח לבנות לאורך הגבול עם מקסיקו ועד לפשיטות על מקומות עבודה שעורך הממשל. במסע הבחירות שלו, בשעה שמלון Trump International נפתח בוושינגטון, התגאה טראמפ ואמר שהוא וידא בעזרת מערכת אלקטרונית שרק בעלי אישור עבודה חוקי יועסקו במקום. "אף מהגר חסר אשרה לא עבד אצלנו", אמר אז טראמפ.

ויקטורינה מוראלס (משמאל) וסנדרה דיאס, מלוות בעורכי דינן בניו יורק, ביום שישי

ואולם מוראלס בת ה–45 המשיכה לעבוד כרגיל במועדון הגולף של טראמפ בבדמינסטר בתקופת מסע הבחירות וגם אחרי שנבחר. עובד במגרש הגולף מסיע אותה ועוד כמה עובדים למקום מדי יום, היא אומרת, משום שידוע לכולם שהם לא יכולים להוציא רשיון נהיגה חוקי ללא תעודות.

מוראלס נפגעה מהצהרותיו של טראמפ מאז שנבחר, בין היתר מהאופן שבו השווה מהגרים מאמריקה הלטינית לפושעים אלימים. בעקבות הדברים הללו, וגם בעקבות הערות פוגעניות מצד מנהל עבודה בנוגע לאינטליגנציה שלה ולמעמדה כמהגרת, חשה שהיא לא מסוגלת עוד לשתוק. "נמאס לנו מהזלזול, מהעלבונות, מאופן שהוא מדבר עלינו אף שהוא יודע שאנחנו עוזרים לו לעשות עוד כסף", אמרה, "אנחנו עובדים ומזיעים כדי למלא את כל צרכיו, וצריכים להשלים עם ההשפלה הזאת".

מוראלס ודיאס פנו לניו יורק טיימס באמצעות עורך הדין אניבל רומרו, המייצג אותן בענייני הגירה. מוראלס מבינה, לדבריה, שהיא מסתכנת בפיטורין או בגירוש מהמדינה, אף שביקשה מקלט מדיני בארה"ב. היא שוקלת להגיש תבעה בגין ניצול ואפליה במקום העבודה.

הכניסה למועדון הגולף של טראמפ בבדמינסטר, באוגוסט

מוראלס צופה שהיא תיאלץ לעזוב את מקום עבודתה אחרי ששמה ומעמדה החוקי יתפרסמו. היא מבינה שהיא עלולה להיות מגורשת מהמדינה. היא בטוחה שמעסיקיה, אפילו טראמפ, היו מודעים למעמדה כמהגרת חסרת אשרה במדינה, במשך כל התקופה שבה היתה מועסקת במועדון. "אני שואלת את עצמי, האם זה אפשרי שהאדון הזה חושב שיש לנו תעודות? הוא ידע שאנחנו לא מדברים אנגלית", אמרה, "איך הוא לא הבין את זה לבד?" .

בראיון עמה שפורסם ביום שישי בסוכנות הידיעות אי־פי, אחרי פרסום הכתבה בניו יורק טיימס, הבהירה מוראלס שאף שהיא לא יכולה לחזור למולדתה משום שמשפחתה קיבלה איומי רצח, היא הרגישה כי היא צריכה "לעמוד למען העובדים האחרים ללא מסמכים חוקיים במועדון שסבלו מכינויי גנאי בידי מנהל שקרא להם 'חמורים' ו'כלבים'". לדבריה, "אנחנו צריכים לצאת החוצה ולהגן על עצמנו, נמאס לי לסבול".

לכתבה של מרים ג'ורדן ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ