בלחץ ארגונים יהודיים, מכון זכויות אדם באלבמה ביטל פרס לפעילת BDS

המכון ביקש להעניק פרס לפעילת זכויות האדם אנג'לה דיוויס, שמבקרת תכופות את מדיניות ישראל. ראש העיר ברמינגהם אמר כי על המכון הופעל לחץ מ"הקהילה היהודית המקומית וכמה מבעלי בריתה"

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנג'לה דיוויס, מתוך סרט בו היא משתתפת בנטפליקס
גרדיאן
הארץ

מכון זכויות אדם באלבמה ביטל פרס שהתכוון להעניק לאקדמאית פעילה BDS, אנג'לה דיוויס, בלחץ ארגונים יהודיים. ההחלטה עוררה ביקורת ברשתות החברתיות ובקרב פעילים שחורים, שקוראים להחליף את הנהלת המוסד - מכון ברמינגהם לזכויות אדם. 

דיוויס, פעילת זכויות אדם ותיקה שהצהירה בעבר על תמיכתה בזכויות הפלסטינים וביקרה את מדיניות ישראל, היתה אמורה לקבל פרס בכנס שנתי של המכון, אך האירוע והפרס בוטלו. ראש העיר ברמינגהם, רנדאל וודפין, קרא למכון לחזור מהביטול השנוי במחלוקת והציע לתווך במאמצים למציאת פתרון.

לפי המכון, הפרס בוטל לאחר ש"תומכים וגופים מודאגים אחרים, אנשים פרטיים וארגונים הן מתוך והן מחוץ לקהילה המקומית, ביקשו שנבחן מחדש את החלטתנו".  וודפין אף ציין כי הביקורת על הענקת הפרס הגיעה "מהקהילה היהודית המקומית וכמה מבעלי בריתה".

הנהלת המכון מסרה כי "לאחר בחינה מדוקדקת יותר של התבטאויותיה של דיוויס ופעילותה הציבורית, החלטנו כי היא לא עונה על כל הקריטריונים שעליהם מבוסס הפרס". עם זאת, לא פירטה באילו קריטריונים מדובר.

דיוויס, ילידת ברמינגהם, פועלת למען זכויות אדם זה כמה עשורים. היא היתה חברה במפלגת הפנתרים השחורים, ועדת סטודנטים נגד אלימות והמפלגה הקומוניסטית. הפעילה הוותיקה לא הגיבה עדיין לביטול, אך החלטת המכון עוררה ביקורת רבה ברשתות החברתיות.

פעילה פמיניסטית, סופי אלמן-גולן, ביקרה את ההחלטה אך אמרה כי ספק אם הקהילה היהודית באלבמה היתה יכולה לבדה להפעיל לחץ לביטול הפרס. "הרעיון שליהודים באלבמה - לעומת הציונים הנוצרים הרבים במדינה - יש את הכוח לעשות זאת בעייתי", אמרה, "'אלה היהודים' הוא הסבר שמשתמשים בו לעתים קרובות מדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ