תחת שבועה, בשידור חי: עורך דינו לשעבר של טראמפ יעיד בקונגרס על עבודתו עבור הנשיא

מייקל כהן הורשע ששילם דמי שתיקה לשתי נשים שטענו ששכבו עם טראמפ בקמפיין הבחירות ב-2016. ב-7 בפברואר, חודש לפני כניסתו לכלא, הוא יעיד בפומבי בפני ועדת חקירה של בית הנבחרים

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל כהן בבית המשפט בניו יורק, בדצמבר
ניו יורק טיימס
רויטרס

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של דונלד טראמפ, צפוי להעיד ב-7 בפברואר בפומבי בפני הקונגרס בוושינגטון ולספר על עבודתו עם הנשיא האמריקאי. עדותו של כהן תימסר תחת שבועה בפני ועדת חקירה של בית הנבחרים ותועבר בשידור חי בטלוויזיה.

החלטתו של כהן להופיע בפני ועדת הביקורת והרפורמה הממשלתית של בית הנבחרים מכינה את הקרקע לאירוע שיזכה לסיקור תקשורתי נרחב ביותר ושעשוי לגרום לנזק נוסף לתדמיתו של הנשיא. 

כהן מסר בהצהרה שהוא קיבל את הזמנת יו"ר ועדת הביקורת והרפורמה הממשלתית, חבר  בית הנבחרים הדמוקרטי אלייג'ה קאמינגס, להופיע פומבית בפני הוועדה. "אני מצפה לנצל את הפלטפורמה שניתנה לי לתת דין וחשבון מלא ואמין של האירועים שחלפו", אמר כהן בהצהרתו. הופעתו בפני ועדת החקירה היא הצעד המשמעותי הראשון של הדמוקרטים, ששולטים בבית הנבחרים, בנוגע לחקירות טראמפ השונות.

כהן נידון בדצמבר 2018 לשלוש שנות מאסר לאחר שהורשע בתשלום דמי שתיקה לשתי נשים שטענו ששכבו עם טראמפ בעת קמפיין הבחירות ב-2016. כהן הורשע גם במתן עדות שקר בקונגרס, עבירה שבגינה ייאסר לחודשיים נוספים. עם זאת, השופט קבע כי הוא יוכל לרצות את עונשי מאסרו במקביל, כך שבסך הכל ייאסר לשלוש שנים. כהן ייכנס לכלא ב-6 במארס.

כהן הודה באשמה בסעיף הפרת חוקי מימון בחירות בחודש אוגוסט האחרון ובסעיף עדות השקר בקונגרס בחודש נובמבר. לפי כתב האישום נגדו, הוא שילם לשחקנית הפורנו לשעבר סטורמי דניאלס 130 אלף דולר ולדוגמנית הפלייבוי לשעבר קארן מקדוגל 150 אלף דולר בתמורה לשתיקתן. עורך הדין אמר בחקירתו כי טראמפ הורה לו לבצע את התשלומים לשתי הנשים.

כהן, שאמר פעם שהוא "מוכן לחטוף כדור בשביל טראמפ", היה במשך שנים האיש של טראמפ ובחש עבורו בשורה של עסקות מפוקפקות. אלא שבשלב מסוים בשנה שעברה הוא החליט לחצות את הקווים ולשתף פעולה עם החוקרים.

שיתוף הפעולה של כהן עם התביעה בניו יורק ועם החוקר המיוחד רוברט מולר הוביל להוקעתו על ידי טראמפ, שכינה את עורך דינו לשעבר "אדם חלש". הנשיא האמריקאי אמר שלא עשה שום דבר רע בנוגע למימון הבחירות והאשים את כהן ששיקר לתביעה כדי לקבל עונש מופחת. במסמכים שהוגשו לבית המשפט, התובעים לא ציינו את טראמפ בשמו, אלא התייחסו אליו כ"מועמד למשרה פדרלית" וכ"אינדיבידואל 1".

טראמפ בעיר הגבול מקאלן שבטקסס, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ