מולר חוקר: מה עשו מחוקקים אוקראינים פרו-רוסים בהשבעת טראמפ

על פי ניו יורק טיימס, לפחות 12 אנשי עסקים ופוליטיקאים אוקראינים, הקרובים לרוסיה, לקחו חלק באירועי ההשבעה ותיעדו זאת. נבדק אם מימנו חלק מהאירועים האלה באמצעות תורמי קש

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ, מלניה ובני משפחתו בנשף ההשבעה בוושינגטון, ב-2017
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שעות אחרי שהושבע לנשיא ה-45 של ארה"ב, רקדו דונלד טראמפ ורעייתו מלניה לצלילי שירו של פרנק סינטרה "בדרך שלי", שעה שמאות מתומכיהם העשירים והמשפיעים בקהל מתעדים את הרגע עם הטלפונים שלהם. אחד מהם היה סרחיי קיבלוב, מחוקק אוקראיני פרו-רוסי שתיעד את הריקוד כמו גם את הכרטיסים וההזמנה שלו לאירוע בוושינגטון הבירה. "היה לי הכבוד", כתב תחת התמונות האלה בפייסבוק שלו.

על פי הניו יורק טיימס, קיבלוב היה אחד מלפחות 12 פוליטיקאים ואנשי עסקים אוקראינים פרו-רוסים שהגיעו לוושינגטון כדי לקחת חלק בהשבעת הנשיא. אבל רבים מהם הגיעו לא רק כדי לרקוד או להתחכך בביצה הפוליטית בארה"ב. הם הגיעו לפגישות ויזמו מפגשים בבית המלון הבינלאומי של טראמפ עם רפובליקאים בכירים בקונגרס ועם מקורביו של הנשיא הנבחר.

תמונה שפורסמה בפייסבוק ב-21 בינואר 2017. קיבלוב בהשבעת טראמפצילום: NYT

כמי שמחזיקים במגוון רחב של דעות, בעיקר כאלה שתומכים במוסקבה ובקרמלין, הם הציגו את עצמם כמתווכים שיכולים לסייע בפתרון אחת מהבעיות הבוערות הקשורות למדיניות החוץ של הממשל החדש – המבוי הסתום הקשה בין צבא רוסיה לאוקראינה והסנקציות הכבדות שהוטלו על מוסקבה בגלל סיפוח חצי האי קרים.

העדויות על נוכחות הגורמים האוקראינים בהשבעה של טראמפ הגיעו גם לידי החוקר המיוחד להתערבות רוסיה בבחירות במדינה, רוברט מולר. החקירות מתמקדות בסימנים לכך שכמה מהמחוקקים האוקראינים שהגיעו לוושינגטון להשבעה – או המקורבים שלהם – ניסו לקדם עסקאות גדולות או "תוכניות שלום" שמתיישרות עם האינטרסים של רוסיה, ושיביאו, בין השאר, להסרת הסנקציות מעליה.

על פי ההערכות, עסקאות כאלה לא רק היו מאפשרות לממשל החדש גמישות גדולה יותר לקרב את מוסקבה למאמצים הדיפלומטיים האמריקאיים במזרח התיכון, אלא גם יכלו להקל על שורה של אישים בעלי קשרים טובים לטראמפ – וקשרים טובים לאותם אוקראינים שהגיעו לוושינגטון – לקדם עסקאות שקשה היה לקדם נוכח הסנקציות.

במהלך החקירות, שאלו החוקרים את העדים כיצד הצליחו אותם אוקראינים להיכנס לאירועי ההשבעה, עם מי הם נפגשו בארה"ב ועל מה הם שוחחו. בין היתר התעניינו החוקרים של מולר ב"תוכניות השלום" שהביאו עמם המחוקקים האוקראינים.

טראמפ מושבע לנשיאות, ב-2017צילום: Andrew Harrer / Bloomberg

החוקרים גם בודקים האם זרים מאוקראינה ומדינות אחרות השתמשו בתורמי קש כדי לתרום במסווה כספים לאירועי ההשבעה. החוקים הפדרליים בארה"ב אוסרים על תרומות מזרים לאירועים מעין אלה, אף שהם כן יכולים לקחת חלק באירועים אם האמריקאים עצמם קונים עבורם את כרטיסי הכניסה.

באחרונה חשפו בטעות עורכי דינו של פול מנפורט, מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ שקיבל עשרות מיליוני דולרים בעשרות השנים האחרונות בעבור עבודות שונות למען גורמים אוקראינים פרו-רוסים, כי בעבר הוא עמל על תוכנית שלום רוסית-אוקראינית עם כמה אנשי עסקים שעל פי ההערכות יש להם קשרים למודיעין הרוסי.

אחד מהם הוא אזרח רוסיה בשם קונסטנטין קילימניק, שלפי ה-FBI בעל קשרים לשירותי המודיעין הרוסיים. מולר העריך כי מנפורט חלק עם קילימניק מידע על סקרים הנוגעים לטראמפ לפני הבחירות ב-2016, וביקש ממנו להעביר את המידע לשני אוליגרכים אוקראינים. בשם סרחי ליובוצ'קין ורינט אחמטוב. השניים מימנו מפלגות פוליטיות באוקראינה פרו-רוסיות ששכרו את שירותיו של מנפורט כיועץ.

לכתבה של קנת ווגל, סקוט שיין, מארק מזאטי ולוליה מנדל ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ