אחרי 70 שנה: מושל פלורידה חנן ארבעה גברים שחורים שהורשעו באונס אשה לבנה

המושל רון דה סנטיס, שנכנס לתפקידו ביום שלישי האחרון, הבהיר כי הארבעה הורשעו על בסיס ראיה מפוקפקת וכי דרך הטיפול בתיק היתה "עיוות של הצדק". הארבעה כבר אינם בין החיים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המושל רון דה-סנטיס לאחר השבעתו, ביום רביעי
המושל רון דה-סנטיס לאחר השבעתו, ביום רביעיצילום: AFP

מושל פלורידה רון דה סנטיס, העניק היום (שישי) חנינה לארבעה גברים שחורים שאינם בין החיים, שהואשמו לפני 70 שנה באונס אשה לבנה. התיק שבו הורשעו נתפס כיום כלא הוגן אשר הוטה נגדם במכוון בגלל גזענות.

ההצבעה על החנינה נערכה דקות אחרי שקורבן האונס נפגשה עם דה סנטיס וחברי הממשל שלקחו בה חלק וביקשה מהם לא להעניק את החנינות בטענה כי היא עדיין חיה את זוועות האונס שהיא עברה ב-1949. אולם דה סנטיס הבהיר כי התיק נגד הגברים, שכונה "רביעיית גרובלנד", נוהל בבירור באופן לא תקין. "הדרך שבה ניהלו את התיק הזה היתה עיוות של הצדק והחוק", אמר.

התיק נפתח ב-1949 אחרי שצעירה בת 17 ממחוז לייק בפלורידה התלוננה כי נאנסה. שלושה חשודים שחורים נעצרו והוכו קשות. חשוד רביעי, ארנסט תומאס, נמלט. המון משולהב של כאלף גברים יצא לתפוס את תומאס. הוא נורה יותר מ-400 פעמים כשהם תפסו אותו ישן תחת עץ. כמה תושבים לבנים המשיכו לשכונות של שחורים באזור, שרפו בתים וירו ברובים לתוך הבתים המקומיים. לרשויות לקח כמה ימים להרגיע את הזעם. 

שלושת החשודים האחרים, צ'רלס גרינלי, וולטר אירבין וסמואל שפרד, הורשעו באונס בעזרת ראיה מפוקפקת. ראיות אחרות שהיו יכולות לזכות אותם מכל אשמה – כמו מסקנת רופא לפיה הצעירה כלל לא נאנסה – הוסתרו במהלך משפטם. גרינלי נידון למאסר עולם, אירבין ושפרד קיבלו עונש מוות.

רביעיית גרובלנד

ב-1951 הגיש תורגוד מרשל, שלימים הפך לשופט השחור הראשון בבית המשפט העליון בארה"ב, ערעורים בשמם של שפרד ואירבין ובית המשפט העליון הורה על משפט חוזר. אולם זמן קצר לפני שהמשפטים החוזרים החלו, ירה שריף מחוז לייק, וויליס מק'ול, באירבין ובשפרד בטענה ששני הגברים האזוקים ניסו להימלט כשהועברו מבית הסוהר.

שפרד לא שרד, אולם אירבין נורה בצווארו ונשאר בחיים למרות שאמבולנס שהגיע לזירה סירב להעביר אותו לבית החולים כי הוא היה שחור. הירי לא הצליח להציל אותו והוא הורשע שוב. זאת, למרות שסוכן FBI לשעבר העיד כי החוקרים פברקו עדות נגדו.

אירבין קיבל שחרור מוקדם ב-1986 ונמצא מת במכוניתו אחרי שחזר למחוז לייק כדי להשתתף בהלוויה שנה מאוחר יותר. גרינלי קיבל שחרור מוקדם כבר ב-1960 ומת ב-2012. ב-2017 החליטו בית הנבחרים והסנאט בפלורידה פה אחד להתנצל בפני משפחות הגברים וביקשו מהמושל דאז, ריק סקוט, לחון אותם. אולם מי שעשה זאת במקומו היה מחליפו דה סנטיס, שנכנס לתפקידו רק ביום שלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ