לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הבולשת הפדרלית בארה"ב (FBI) חקרה אם הנשיא דונלד טראמפ פעל בחשאי מטעם רוסיה נגד האינטרסים של מדינתו. החקירה החלה בחודש מאי 2017, כמה ימים לאחר שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, כשהרשויות גילו דאגה מהתנהלותו של הנשיא. כך לפי גורמים לשעבר ברשויות אכיפת החוק וגורמים אחרים שמעורבים בחקירה.

חוקרי המודיעין נאלצו לבחון אם פעולותיו של הנשיא עצמו היוו איום אפשרי לביטחון הלאומי של ארה"ב. הסוכנים ביקשו לקבוע אם טראמפ עבד ביודעין עבור הקרמלין, או שעשה זאת בתום לב תחת השפעה רוסית. החקירה שנפתחה ב-FBI כללה גם פן פלילי, שבהמשך נחשף לציבור: האם פיטורי קומי היוו שיבוש הליכי משפט.

קומי בגבעת הקפיטול, בשנה שעברהצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

טראמפ לא הכחיש את הפרסום, אך האשים את "ראשי ה-FBI  המושחתים" בפתיחת חקירה "ללא כל סיבה או הוכחה". בשורת ציוצים שפירסם בטוויטר, כתב הנשיא: "יש עניין מצחיק עם (ג'יימס) קומי, כולם רצו שהוא יפוטר, רפובליקאים ודמוקרטים כאחד. היום שפיטרתי אותו היה יום נהדר לאמריקה. הוא היה מושחת". הוא המשיך ואמר כי מי שהובילו את פתיחת החקירה ב-FBI "פוטרו מסיבות רעות מאוד". הוא גם האשים את מולר בהגנה על קומי.

סוכנים ובכירים בבולשת החלו לחשוד בקשריו של טראמפ עם רוסיה במסע הבחירות שלו לנשיאות ארה"ב ב-2016 – אולם נמנעו מפתיחת חקירה כיוון שלא ידעו כיצד לפעול במעטה רגישות ועוצמה מתאים. אך פעולותיו של טראמפ לפני ואחרי פיטורי קומי במאי 2017, במיוחד בשני מקרים שבהם הנשיא קשר את הפיטורים לחקירת התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות, סייעו לקדם את החקירה בהיבט הסיוע לרוסים.

החוקר המיוחד רוברט מולר קיבל אחריות על חקירת טראמפ כמה ימים לאחר שנפתחה בידי ה-FBI. החקירה היא חלק מבדיקה רחבה יותר של ההתערבות הרוסית בבחירות, ובכללה קשריהם של מקורבי הנשיא לרוסיה. לא ברור כעת אם מולר ממשיך להוביל את החקירה בחשד לריגול לטובת רוסיה, וכמה גורמים לשעבר במערכת אכיפת החוק שלא לוקחים חלק בחקירה תוהים אם החשד היה צעד אחד יותר מדי.

החקירה הפלילית והחשד לריגול נקשרו יחדיו לחקירה אחת, אמרו בשבועות האחרונים גורמים במערכת אכיפת החוק. זאת, כיוון שאם טראמפ פיטר את ראש הבולשת כדי לעצור – או לחסל – את חקירת התערבות רוסיה בבחירות, מדובר במעשה פלילי מצד אחד, ומן הצד השני הוא יכול להתגלות גם כפגיעה בביטחון הלאומי של ארה"ב.

עד כה לא התפרסמו בפומבי ראיות לכך שטראמפ ניהל קשרים סודיים עם רוסיה או שהוכוון בידי מוסקבה. דוברים מטעם ה-FBI והחוקר המיוחד מולר סירבו להגיב לתוכן הידיעה.

עורך דינו של טראמפ רודי ג'וליאני מסר כי "עצם העובדה שהחקירה החלה לפני שנה וחצי ודבר לא יצא ממנה פירושו כי החוקרים לא מצאו כלום". לצד זאת הוסיף ג'וליאני כי אין לו מידע על אופן התנהלות החקירה.

לכתבה המלאה של אדם גולדמן, מייקל שמידט וניקולס פאנדואס בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ